Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
Aleksander Mojsiu

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 14th February 2016, 16:55

Aleksander Mojsiu

Aleksander Mojsiu ishte nje nga figurat me te shquara te teatrit Shqiptar dhe atij Evropian. Ai lindi ne qytetin e Duresit. Babai i tij ishte me origjine nga Kavaja kurse nena ishte arbereshe.
Femijrine e tij ai e kaloj ne Dures dhe ne Triste. Ne moshen 20 vjec ai me nenen e tij dhe dy motrat shkuan ne Vjene. Aty njihet me aktorin austriak Josef Kainz, me ndihmen e te cilit u njoh si nje aktor i madh i fillimit te shek. XX. Me vone Mojsiu shkoj ne Prage dhe me vone ne Berlin, ku ndihmohet shume Max Reinhardt.
Me pas ai ndjek Reinhardt Asamble ne Rusi ku vlersohet nga kritiku dhe dramaturgu Anatoly Lunacharsky per interpretimin e tij tek " Oedipus"
Aleksander Mojsiu duket edhe ne role te tjera si: Hamlet ( ne teatrin popullor te Vjenes 1922), Fedya (e Tolstoit "The alive cadaver" ne Berlin 1913), Romeo (Shekspiri ne Berlin 1907)
Mojliun e shikojme edhe ne shume filma, me Kamillo Piloto ne filmin "lorencine de Medici".
Maz Brod shkruan: Hamlet eshte shkruar vetem per Mojsiun dhe vetem ai mund ta interpretoj.
Stanislavski ka then: Nje njeri dhe artist kaq i madh sa Aleksander Mojsiu i perket gjithe botes.
Luegji Pirandello thot: Pershendes Aleksander Mojsiun te cilit i jame gjithmon mirnjohes si interpretusi me i mire i shume nga karakteret e veprave te mija.
Megjith popullaritetin qe kishte ne bote, ai nuk e haroj kure vendin e tij dhe me kerkesen e tij me 1934 autoritetet shqiptare i japin passaporten shqiptare.
Aleksander Mojsiu vdiq ne mars 1935 dhe u varos ne Lake Lugano ne Zvicer.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 14th February 2016, 16:55

Aleksandėr Moisiu, aktor i njohur me origjinė shqiptare, ishte i fundit nga plejada e tragjedianėve gjigantė qė shkėlqyen nė artin skenik botėror. Nė qoftė se Zonental, Kainē, Baserman dhe Vegneri shkėlqyen nė skenat e Berlinit dhe tė Vjenės…Selvini, Rosin, Novelin, Dyze nė Itali dhe Zhaklin Despre, De Maksin nė skenat e Parisit apo Mortvinov, Kaēallov nė teatrot e Rusisė…Aleksandėr Moisiu korri triumfe nė skenat e Evropės dhe kontinentet e tjera qė nga Parisi nė Rio de Zhaneiro, nga Londra nė Ēikago, nga Milano nė Tokio, nga Meksiko nė Gjenevė, Moskė, Stokholm, Pragė i brohoritur me entuziazėm nga miliona njerėz.
Nė universitetin e tij skenik ndriēojnė rolet e personazhet e dramaturgjisė klasike e kontemporane tė Eskilit, Sofokliut, Shekspirit, Molierit, Tolstoit, Gėtes, Shilerit, Ibsenit, Gorkit, etj. Mbi personalitetin e Moisiut, mbi krijimtarinė e tij e cila solli nivele tė papara, mbi idetė pėrparimtare me tė cilat gatuante personazhet mbi virtuozitetin e tij tė mahnitshėm aktoresk, mbi magjinė e zėrit tė tij, mbi plastikėn dhe maskėn e tij, mbi konceptet e Moisiut pėr lojėn e aktorit etj, janė shkruar qindra artikuj, studime e monografi. Kudo qė vajti shtypi botėror dhe jehona e kohės e dhanė me vėrtetėsi forcėn dhe vlerat ideoartistike e morale tė krijimeve tė tij artistike.
Kritikė tė shquar si Emil Faktor e Julius Bab, Anatoli Lunaēarski e Artur Kahane, Renato Salvadori e Maksimilian Harden apo dramaturgė tė mėdhenj si Pirandelo, Hauptmann, Bjornson, Fofmansthal etj, regjisorė tė shquar si Stanislavski e Rajnhhard, shkrimtarė tė shquar e njohės sė artit skenik si Cvajg, T. Mann, F. Molnar e shumė tė tjerė ishin tė njė mendjeje nė vlerėsimin e Aleksandėr Moisiut. Ata i thurėn kurora lavdie Moisiut.
Jehona e shtypit botėror dhe kritika e kohės e vlerėsoi Moisiun si “artist i madhėshtisė sė pėrjetshme”, “qytetar universal i mbretėrisė sė shenjtė tė artit”, “zogu shtegtar mė bujari, mė fisniku i teatrit tė kohėve tona”, “aktori kėngėtar mė magjepsės” “ylli i rinisė sonė, simbol i bukurisė nė pamje e nė mendim” Pėr tė arritur nė majat e artit skenik, Moisiut iu desh njė punė kolosale. Iu desh tė kapėrcejė vėshtirėsi tė panumėrta pėr tė fituar nga roli nė rol thellėsinė dhe ndiesinė nė dimensione europiane derisa tė bėhej ai qė u bė-aktori mė i adhuruar i gjysmės sė shekullit 20.

Moisiu, pjellė e tokės shqiptare
Fati i familjes Moisiu shpesh u rrukullis si njė gur i shkėputur nga toka, nė rrjedhėn e njė lumi tė rrėmbyer qė me vėshtirėsi do tė zėrė njė vend banimi. Gjithmonė nė shtegtim, familja e tij me njė zanafillė nga Kavaja shkon nė Durrės, kalon nė Trieste (ku lindi dhe Aleksandri) e mė pas nė Grac, nė Vjenė e mė nė fund nė gjermani. Kėto shtegtime nga njė qytet nė tjetrin nuk e prekėn pėrkatėsinė kombėtare tė kėsaj familjeje. Tradita shqiptare u mbartėn me vete, ngado ata shkuan. Aleksandėr Moisiu mori nga Shqipėria, njė trashėgim shumė tė rėndėsishėm, atė pasuri tė brendshme shpirtėrore. Rritur e kulluar gjatė jetės sė brezave pararendės tė etėrve. Pikėrisht nė Gjermani, nėn qiellin e Gėtes dhe tė Shilerit, nė shkollėn e madhe tė Rajnhardit u lėmua ky atlas i ēmuar i natyrės shqiptare qė mė pas vezulloi nė tempullin e madh tė artit skenik botėror.

Nė penėn e kritikėve
Juluis Bab ka shkruar pėr Moisiun-“Brenda tij duket sikur digjet njė flakė e pashuar, njė zjarr i brendshėm qė shkrin tėrėsisht lėndėn jetike tė kėtij njeriu, qė e ndryshon, e transformon atė nė njė figurė, nė njė portret tė vėrtetė e tė mahnitshėm.”. Forca interpretuese e Moisiut u shpreh veēanėrisht nė zėrin e tij. Pėr zėrin e Moisiut, pėr timbrin dhe koloritin e pasur tė tij kanė folur shumė kritikė tė njohur tė artit, e kanė krahasuar zėrin e tij me “gjėmimin e njė rrufeje”, me “mprehtėsinė e majės sė njė kame” me forcėn e “fshikullimit tė njė kamzhiku”, “drithėrimėn e njė kėnge tė pėrmortshme”, me “freskinė e zgjimit pranveror”. “Moisiu me kantilenėn e tij,-shkruante Bjorson,-ka hyrė nė zemrat tona sepse gjuha e tij kumbon si njė muzikė e bukur nė vuajtje dhe nė gėzim. Dhe kumbimin e kėsaj muzike ne e ruajmė nė kujtesėn tonė si njė akord tė mrekullueshėm”. Duke mbyllur kėtė shkrim rikujtoj fjalėt e paharruara tė shkrimtarit tė madh austriak Stefan Cvajk: “Le ta rikujtojmė kėtė ēast me shpirt vėllazėror. Ta mbajmė fjalėn qė tek ai nuk mund tė arrijė pėr tė dėgjuar akoma nė thellėsinė e zemrės zėrin e tij…Dhe atėherė nuk do tė jetė i braktisur nė vdekjen e tij, por midis nesh, mik i dashur, figurė e pavdekshme Aleksandėr Moisiu, yll i rinisė sonė, simbol i bukurisė nė pamje dhe mendim, mik dhe shok, tė cilin e humbėm por qė nuk duam ta humbim, Aleksandėr Moisiun, artistin e madh tė botės”.

Turnetė e Aleksandėr Moisiut.
Viti vendi roli qė interpretoi
Tetor 1911 Moskė Edipi mbret
Maj 1921 Pragė Hamlet, Edipi
Korrik 1921 Zvicėr Otello Hamlet
Tetor 1922 Budapest Fedia, Edipi
Shkurt 1923 Hollandė Don Karlos, Hamlet
Prill 1923 Zvicėr Dubedat, Hamlet
Gusht 1923 Spanje Don Karlos, Hamlet
Janar 1924 Pragė Edip, Fedia
Shkurt 1924 Zvicėr Fausti, Oresti
Maj 1924 Moskė, Leningrad Fedia
Qershor 1924 Meksikė Don Carlos, Fedia
Qershor 1925 Pragė Dubedad, Fausti
Gusht 1925 Paris Fedia, Hamlet Dubedat
Shtator 1925 Spanjė Hamlet, Dubedat
Tetor 1925 Poloni Fedia, Fausti
Dhjetor 1925 Zvicėr Hamlet, Fedia
Mars 1926 Hungari Jederman, Hamlet
Maj 1926 Hollandė Montezuma, Dubedat
Gusht 1928 Zvicėr Fedia, Dubedat
Janar 1927 Hungari Prometeu, Fedia
Qershor 1927 Zvicėr Jederman
Nėntor 1927 SHBA Oberon, Fedia
Mars 1928 Poloni Klavigo, Fedia
Qershor 1928 Chikago Nju Jork Hamlet, Fedia, Oberon
Mars 1928 Brazil Jederman, Fedia
Shkurt 1930 zvicėr Dubedad, Jederman
Prill 1930 Ēekosllovaki Fedia, Jederman
Janar 1931 Hollandė Jederman
Mars 1932 Jugosllavi Fedia, Jederman
Qershor 1938 Zvicėr Fedia
Janar, Mars 1933-19935 Itali Hamlet, Dubedad, Fedia, Osvald, JedermanShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi