Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Mes vargjesh nuk krijohet dashuria

Share

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 16th February 2016, 13:00

*
POPULAR

Po shfaq nė kėtė temė, pėr mikeshat e miqtė dashamirės tė artit tė fjalės se shkruar, vargje nga tre librat me tė njėjtin titull, "VETAPOLOGJI", tė gatshėm pėr botimet nė vazhdim.

Mes vargjesh nuk krijohet dashuria

Nuk isha yll i qiellit, qė mė kėrkon aty
As rreze Dielli s’isha, qė pret ta sjellė mėngjesi
Unė isha pika e lotit, qė nuk ma pe nė sy
Sepse u tret me ėndrrėn, qė vetėm ėndrrės erdhi.

Nuk isha breg’ i detit, qė po i kthehesh valė
As fshehtėsi e natės, qė Hėnė po i shfaqesh
Unė isha, jo nuk mundem, ta them tani me fjalė

Sepse nuk krijoj dot, njė dashuri mes vargjesh.


@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 17th February 2016, 08:06

Dikush

Dikush e pėlqen veten mes pezhishkės
Diēka ka nga kėnaqėsia e merimangės
Nga instikti i saj pritės
Pėr viktimėn ushqim tė rradhės.

Dikush e pėlqen veten mes jargėve
Diēka ka nga kėnaqėsia e kėrmillit
Udha e jarguar i ngjan mes asfalteve
Vilė mes parajsės, guacka e shpirtit.

Dikush e pėlqen veten si nuk ėshtė
Diēka ka nga e mosqena e vetes
Diēka qė shumohet e bėhet e tėrė

Dhe ashtu e tėrė, nė askushi kthehet.


@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 21st February 2016, 13:11

*
POPULAR

Pėr femrėn nuk ka krahasime

Prapė pėr femrėn po thurrėn vargje
Pėr gjinjtė e saj krahasuar me dardhė
Pėr sytė e saj ngjarė me bajame
E tė tjera fruta e shpendėsh vėrdallė?

I vura nė sėrė tė gjitha figurat
Nė fund mbeta i llahtarisur
Ajo qė u shfaq se nxenė pikturat
Se nxe as fantazia mė e krisur.

Vrapova i ēmendur drejt femrės sime
I thashė tė xhvishej mė shumė se lakuriq
U binda, pėr femrėn nuk ka krahasime
Femra ka trupin e saj krahasim.


@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 23rd February 2016, 16:22

Shiu po m’i bėn qull mendimet
Saharėn e mendimeve, shiu ma bėn qull
Mendimet e heshtura, m’i zgjojnė gjėmimet
Tė pangjyrtat mendime, ylberojnė nė fund.
 

@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 26th February 2016, 08:10

KUNDRA

Pėrditė shkoj kundra, nesėr gjithashtu
Nuk di sa miq humba, sa nesėr do humb
Pasnesėr tė tjerė, nė rradhė pėr t’i humbur
Pushim tė djelė, pėr humbjen e bukur
Pėr humbjen e madhe, kaluar fitores
Nuk ka mė fatale, se miqtė prej gjoje.


@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 29th February 2016, 08:11

Dimė mosditjen
E zbėrthejmė
deri nė absurditet
Dhe ashtu mosditshėm flasim,
bindshėm se dimė vėrtet.

@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 2nd March 2016, 07:15

[ltr]Dhe mė thanė…[/ltr]


[ltr]Dhe mė thanė, ēfarė s’mė thanė[/ltr]
[ltr]Ja, kėtu, nė emigrim[/ltr]
[ltr]Sado femrėn ta kesh pranė[/ltr]
[ltr]As ta puthėsh s’do kesh fuqi.[/ltr]


[ltr]Se do lodhesh e stėrlodhesh[/ltr]
[ltr]Nėpėr punėra angari[/ltr]
[ltr]Do fillosh qė tė ankohesh[/ltr]
[ltr]Mė dhemb trupi der’ nė shpirt.[/ltr]


[ltr]As nė ėndėrr nuk do mundesh[/ltr]
[ltr]Tė kėnaqesh sadopak[/ltr]
[ltr]Si kėrmilli do tė strukesh[/ltr]
[ltr]Kthyer shtratin nė guack’.[/ltr]


[ltr]U tmerrova lebetitur[/ltr]
[ltr]Si do bėja, ēfarė do bėja?[/ltr]
[ltr]Si do rri me femrėn ngjitur[/ltr]
[ltr]Pa mė ndodhur ajo gjėja?[/ltr]


[ltr]Ajo gjėja aq magjike[/ltr]
[ltr]Qė i thonė dashuri[/ltr]
[ltr]Sa hap sytė nė qiell mė shpie[/ltr]
[ltr]Dhe mė kthen nė Perėndi.[/ltr]


[ltr]Ikėn ditė e ikėn netė[/ltr]
[ltr]Ikėn javė edhe muaj[/ltr]
[ltr]Ikin vitet me tė shpejtė[/ltr]
[ltr]Emigroj i dashuruar. [/ltr]


[ltr]@Edmond Shallvari[/ltr]Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 4th March 2016, 09:40

[ltr]TEK SHEKSPIRI[/ltr]


Ku e ke shaminė qė tė fala
Pėr hundėt, pėr buzėt, pėr lezet?
Mos mė bėj t'i kthehem Shekspirit prapa
Tragjeditė krijohen nė moment.

Mos mė bėj tė krijoj njė Otello
As mė duhet Desdemona e tij
Pėr mua ai ishte njė leshko
Tė mbytėsh dashurinė s'ėsht' guxim.

Pra, mos u tremb pėr shaminė
Qoftė dhe dhuratė pėr dashnorin
Unė kam njė tjetėr mė tė mirė
Tė t'fshij nga vetja ty apo xhelozin.

Nėse kthehem prapa tek Shekspiri
Do rishkruaj tragjedinė nga fillimi.

@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 15th March 2016, 13:10

Mos u nxito pėr hapin e mėtejshėm
Pėr hapin e pahedhur mos u dėshpėro
Mund tė jetė jetik dhe njė hap i vetėm
Sikurse mijra hapa t’i kesh hedhur kot.

@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 29th March 2016, 08:13

Dallgėzon deti, bashkė me mendimet e mia
Bashkė me ndjenjat e mia, era fryn
Mes dy gjendjesh, e dashur, tė prisja
Jashtė dy gjendjesh isha me ty.

@Edmond ShallvariShiko profilin e anėtarit


#11

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi