Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi nga Edmond Shallvari

Share

Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

#1

feneri

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:26

Sh-Lodhja ime

Kam dashur te shlodhem sa her
Me lodhjen kontrate te beja
Mes pikash s'u morrem kurre vesh
"S'te le", me thosh, "te behet tendja!"

Dhe timja kursesi nuk u be
Kontrate me hileqare s'kam pare
Gjekundi syri shlodhjen nuk te ze
Me lodhjen nis-mbaron cdo fjale.

As vete s'di si e firmosa
As vete vulen s'di si e vura
Me lodhjen mengjeset i zgjoja
Dhe mbremjet me lodhjen i mbyllja.

Kam dashur te shlodhem nje dite
E kote, se rastin nuk e gjeta
Vendosa, do shlodhem njeher e mire
Atehere kur te shlodhet vete jeta!


#2

feneri

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:26

Fshirja

Vazhdon avaz i mocem i fshirjes
Me fshesen e fshesarit ne rruge
Dhe plehrat-rebele mblidhen
Ne gojen e koves me ngut.

Aty me kot bejne naze
Kush eshte plehra me e bukur
Aty jane corba me e madhe
Ne stomakun e koves pertypur.

Ne rreze trotuaresh ca plehra
Shpetuar nga fshirja e fsheses
Miss-pleher ju duket vetja
Inatin shkarkojne ne njerez.

"S'me deshen, se barkun e ngopen
Me felat e majme te mishit
Me shtypen, me vrane, me hodhen
Me dhane vleren e hic-it!"

"Po mua, ne fundin e pjates
S'me ngjyen, s'me preken hic fare
Ata qe ngriheshin mesnates
Te shuanin urine e madhe!"

"Me mua, c'paten, aman
Cfare vendi ju zija ne veglat
Vidhushke e vockel jam
Pa mua roitin dhe nervat!"

"C'te bejme tani ne ket' bote
Askush s'na i var, s'na perfill
Me mire me shoqet ne kove
Se rreze trotuaresh-MISS!"

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:27

Klonimi

Sillmeni mikrocopra
Nga gjarperi, peshkaqeni
Nga me te egrat kafshe
Qe ne bote do gjeni!

Klonimin do bej
Krijese te re do nxjerr
Do permbledh ne nje
Ate qe Zoti s'permbledh!

Prisni, te paduruar
Klonimi po ndodh
Dicka ka krijuar
Po fundi s'vjen dot!

Amalgame qeniesh
Ne harmoni dhe egersi
Diku zgerdheshje dhembesh
Diku dinakeri!

Diku, s'po e marr vesh
Me trurin c'po ndodh
Eshte tru peshkaqen
Apo tru oktapodh!?

Diku c'u ngaterruan
Gjymtyret e shumte
Me thonj draperuar
Me puter-mamuthe!

Me ndalni, ju lutem
Se s'mund te duroj
Surratin s'i mbushet
Me shqisat-ciklop!

C'i hyra kesaj pune
O Zot, pse me le
Ne kondra natyre
Dhe qeniesh mbi dhe?

He, he, nenqesh Zoti
Me tej, nje psheretime
Ai, njeriun krijoi
Njeriu-cmendurine!!!

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:28

Pertej dashurise

Humnere, apo mal
Boshllek, apo ngurtesi
Buze tyre nje prag
Ku ndal nje dashuri.

Kush ju afrua pragut
Dhe shkeli kete ndalje
Rra pre e qoftelargut
Dhe tragjedise fatale.

Atehere penat renden
Te bejne historira
Ku dashuri nuk gjeten
Trilluan tragjedira.

Atehere dhe dashuria
E zhveshi virgjerine
Se lindi cmenduria
Te haje njeiu-njerine.

Keshtu vitet kaluan
Kalojne dhe do kalojne
Homeret e verberuar
Do shkruajn' cfar' s'shikojne!

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:29

C'u be???

C'u be pik e rendeses
Ndryshoi gje gravitacioni
U corientuan rrahjet e zemres
Roiti tokesori-Globi?

C'u be ndjesia njerezore
Ndryshoi gje ADN-ja
Mos duhet rilindur nje NOE
Apo nisur gjithshka nga asgjeja?

C'u be ajo qe s'po behet
Roiti gje gjithesia
Mos valle dhe Perendia po cmendet?
NJERI, behu vete Perendia!

#6

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:29

Besoj

Besoj pertej besimit njerezor
Ja qe te tille e kam besimin
Pertej kishes, Muhametin shikoj
Dhe pertej xhamise, Krishtin.

Te dy per qiellin s'mbajne meri
Ne copra me vete s'i ndane yjesite
Bashke degjojne hoxhen mbi xhami
Dhe bashke sigurisht, kembanen mbi kishe.

Te dy njelloj e kane besimin
Me njeri-tjetrin s'i shoh te grinden
Te dy njelloj leshojne renkimin
Se per njeriun, njelloj ndjejn' dhimbjen.

#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:30

Alergji...

Alergji nuk kam per mjekren
Se dhe vete mjeker mbaj
Alergji kam per genjeshtren
Kur qulloset brenda saj.

Alergji nuk kam per priftin
Prift dhe une mund te isha
Alergji kam per mashtrimin
Qe shpesh psalltet neper kisha.

Alergji nuk kam per luksin
Jete luksi kam provuar
Alergji kam vec per priftin
Fukara te pasuruar.

Alergji nuk kam per fene
Sic e predikoi Krishti
Po per ta qe vila ngrene
Mjekeroshe me rase prifti!

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:30

Llotaria e jetes

Dikush e "fitoi" llotarin e jetes sone
Me te beri c'deshi, aq sa shpirti ju ca
Ne mbetem ne kazinon e prishur, butone
Qe gishta te tjere, te na shtypnin dhe ca.

Nga shtypja u kalluam ne dhe jo gishtat
Aq sa u mesuam cuditerisht me ket' fat
Lojtare te rinj na u duken ish-at
Ata prap fitonin, si te vjetrit lojtar.

Atehere vendim i dhame vetvetes
Te provoje fatin ne llotarine e saj
Mes kodesh pa fund, pikash e presjes
Prisnim pa fund, kombinimin e madh.

Oh, c'kombinim absurd i fituar
Trajektoresh levizese me ligj e pa ligj
Llotaria-meteor na leviz shpejtuar
Shkelqimesh verbuese, krateresh pa drit!

#9

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:31

Forca e dashurise

Ju luta syrit: Devijo shikimin
Ndryshe nga dashuria do mbetesh i verber!
Ju luta zemres: Kujdes me ritmin
Ndryshe do mbetesh pa zemer!

Por syri qenka me tamaqar se mua
Lakuriqesise tende, a mund t'i fshihej?
Zemra gjithashtu, per pak m'u zemerua
Mbi zemren tende, e harlisur dridhej.

Ma kthehu syri: Me mire i verber
Me imazhin e saj, erresiren do ndris!
Ma kthehu zemra: Me mire pa zemer
Se prap do rrah, nga forc' e dashuris!

#10

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:32

Shpirti shqiptar

Shqiptarlleku me thote:S'kam nevoje per elozhe
Mbame, qofte e me pak, nga c'te mbaj une ty.
Ngado qe te ropatesh, gerxheve te kesaj bote
Mjafton qe te kam dhe me ke, aty!

Aty ku askush tjetersim s'mund te beje
Me blloqe kartash dhe vula identiteti.
Aty ku as Zoti me dore s'mund te vere
Se shpirti i tij, ne shpirtrat tona mbeti.

Aty cdo materie nje fjale do te thote
Fjalen qe qumeshti i nenes na dha
Aty cdo fjale e shperndare neper bote
S'do tradhtoje kurre, shpirtin shqiptar!

#11

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:33

Aah, maska!!!

Kur e vure ne fytyrė
Zė tė njėjtė prap' dėgjova
Nuk tė morra pėr tė dytė
Tė dallova, mor, tė dallova!

Po kur shpirtit i vure maskė
S'i besova surratit tėnd
Ndryshe brenda e ndryshe jashtė
Mbamė o Zot, mos luaj mendsh!

#12

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:33

Ēfarė!!??

"U bė i kamur me djersėn e ballit"
Me ēfarė llogarie e nxjerr, or mik
Mos shtove gjė fuqinė e lapsit
Apo veprimin e pestė matematik?

"Kush diti e vėrtiti", mė thua
Po ē'ėshtė or mik vėrtitja
Kjo botė ėsht' pėr ty e pėr mua
Na vėrtit tė gjithve, na takon e gjitha!

#13

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:34

Diku....

Nuk erdhėm nga asgjėkundi
Nė asgjėkundi sigurisht s'do shkojmė
Nga diku kemi ardhur sigurisht
Sigurisht pėr diku vazhdojmė....
* * *

#14

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:34

Tejlodhje

Kufijte i kam harruar
Me nuk i njoh kufijte
Nuk di ku fillon lodhja
Dhe ku shteren fuqite.

Njetrajtshmeri kudo
Fillesa ne mbarese
Mbaresa c'me mundon
Fillesa c'me jep shprese!

Kufijte si labirinthe
Me labirinthojne trupin
Nuk di kembet ku shpie
O Zot, shpetome trurin!

#15

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:35

I dola botes

I dola botes per se prapthi
Se boll e pashe se mbari
Se prapthi prape thuhej llafi
Njelloj vazhdonte halli.

Njelloj nga syte rrodhen lotet
E qara prape njelloj
Si mbare e prape qenkan botet
Apo vec Toka jon'?

I dola botes per se prapthi
Mos ish aty e mbara
Njelloj te lodhshem hodha hapin
Njelloj te keqen shava!

#16

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:36

Kush je ti?

Kush je ti qe kete nate
Neper vargje me terheq?
Une ne dhome, yjet jashte
Ti si Heneze ne mes.

Gjumi iken nder te tjere
Mua qepallat nuk m'i ul
Era fryn, troket ne dere
Ti si ere vjen tek une.

Me flladit ti ne fytyre
Kete nate plot ere e yje
Era jashte le te fryje
Une te pres i ngazellyer.

Ndoshta fle ti aq e qete
Kurse une sot s'kam gjume
Shkruaj vargje neper flete
Sepse ty te dua shume!

#17

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:37

Unė dhe gjumi

E shty, apo mė shtyn gjumi, nuk e di
Tė dy hamė inat, me njėri-tjetrin
Ndėrsa gjysma e vetes, mė thotė, "Fli!"
Gjysma tjetėr veē zgjuar kėrkon qejfin.

S'e di kujt t'ja prish e ndreq sot
Tėrhequr dy polesh tė mesnatės
Mes tyre unė dhe gjumi rendim tok
Nė ndjekje si nė garė gjahtarėsh.

Mė duket se e "vrava" unė gjumin
Atij keshtu i duket, gjithashtu
Mos vallė vetėm fitojmė e nuk humbim?
Vazhdofshim atėherė, kėshtu!

#18

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:37

I verberi dhe une

I verberi me shikon cfar une s'shikoj
Me ndjen gjithshka qe une nuk e ndjej
Me thote gjithshka qe une s'e them dot
Me prek gjithshka qe une dot s'e prek.

Une pengohem, kur i sigurt ai ec
Nevrikosem, kur ai esht' vete qetesia
Verbohem, kur ai diellin e sheh
Mos valle vuaj une nga verberia?

#19

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:47

Krenaria ime

Nuk kerkova krenarine
Rrugeve te botes
As e mbajta permbi shpine
Si reklame te kohes.

Nuk e mbura krenarine
Me rrahjet e gjoksit
As rrefeva historine
Me gjuhe te Ezopit.

Nuk e fsheh krenarine
Pa cka se ma shajne
Une vazhdoj qe shqiptarine
Ta kem meme e ate

#20

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 21:48

Degjon, o bir?

Degjon, o bir?
Renkoi babaj
Dicka ne shpirt
Si vajti mbar.

Kupton, o bir?
Babaj u prek
Dhe zemra e tij
Dhimbshem rreh.

E di, o bir
Rendesen e fjales?
Ajo eshte perendi
Po dhe djalli vrases.

Megjithate, o bir
Babaj di te fale
Per te je FEMIJE
Dhe GEZIMI I PARE.

#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 7)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi