Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi nga Edmond Shallvari

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 10th April 2008, 14:44

Ooo, mik!!!

Sot s'duroj asnje fjal
Nje mik i iku kesaj bote
Sot pashe dhe vdekjen te qaj
Dhe veten e saj te mallkonte.

Sot u tkurrr dhe nentoka
Dheu u ngjesh ne mospranim
O mik, te ikje s'ish koha
S'e kishim len' keshtu, oo mik!
* * *
p.s. Kushtuar mikut tim K.J. U prehte ne qetesi!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 6th May 2008, 23:38

Shlyerja e mekatit

Falme e dashur, mekatin e pathene
E thena do me beje me shume mekatar
Per Ty jam, do jem, ai qe kam qene
I gjithmonshmi per Ty, i mekatit nje cast!

Lerme e dashur, ne denim te vetvetes
Sot jam i kthyer ndaj saj ne xhelat
Dje prift u bera, e lashe te rrefehej
Dhe koken e mekatit, ja preva pastaj!

Mbase e dashur, keshtu esht' me mire
Rrefimin e bera me kohe para vdekjes
Te tjera rrefenja do them kur te vije
Aq sa do ta bej, te vdese prej qeshjes!
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 10th May 2008, 16:15

Per nje Diell te ri

O varg-brazde, me ler' te te mbjell
Me faren-cast, qe shpirtit ndjej
Te gjej te verteten mbi toke si del
Sa jam un' tek ti, ti tek une, te gjej!

T'i tregojme botes faqen e fshehur
Kohen e vetngrene, kohen e pa erdhur
Jo ndjekjen e diellit si lulja e tij
Por ndjekjen qiellit, per nje Diell te ri!
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 12th May 2008, 17:07

Takuar...

Takuar kemi qene mijra vjet me pare
Gladiatore fatkeqe dhe fatmire njekohesisht
Rrethuar ulerimash spektatoresh te pafaj
Qe vrasjen tone, urdheronin me gisht.

Te gjymtuarit, te mjeret, te pafajshmit e fajshem
Skllaverine e vetvetes, skllaveronin marezisht
Arenave te kohes kerkonin qe shpaten
T'ja ngulnim njeri-tjetrit, nga i uluri gisht.

Takuar kemi qene, si sot e kujtoj
Kohet e ngjashme kane mbetur serish
E njejta arene, i njejti spektator
Na vret dhe rivret, nga i njejti gisht.

Takuar do jemi ne vazhdim shekujsh
Me kohet e ngjashme, do tallemi o mik
Spartake te penes kemi per te mbetur
Derisa te drejtohet, i perkuluri gisht!
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 16th May 2008, 21:16

Ku shkon, moj Toke?

E preka qiellin
Ai u be, Une
Ngadale filloi thithjen, mushkeria e Tokes.
Jashte i vetem
Brenda me shume
Kerkoj permasen e trete te kohes.

Avash, Ajnshtajn
Nuk te konkuroj
Formulen e shpejtesise, s'ta kam zili.
Nje tjeter formule
Njerezore kerkoj
Si te linde Njeriu e te vdese, Njeri!

Diellin e preka
Une u bera, Ai
Sa shpejt me terheq, Toka e lakuriqte.
Ku shkon moj Toke
Neper cmenduri?
Roite formulat, bashke me perendite!
* * *
--------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 2nd June 2008, 15:43

Kryqezuar

Mbetem kryqezuar
Udheve te jetes
Vertetash dhunuar
Per hir te genjeshtres.

Nese nje her' Krishti
Kryqezuar mbeti
Toni kryqezimi
Ndjekur brez pas brezi.

Nese vec nje her'
Krishti u ringjall
Ne jetojm' ne ferr
Ai ne qiell lart.

C'presim ne te mjeret
Jeten e amshuar!?
Kryqezuar mbetem
Krishtit ja kaluam!

---------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 3rd June 2008, 22:31

Ja, keshtu!

Gjithshka ndryshoi
Pa ndryshuar asgje
Duke ndryshuar gjithshka
Asgjeja u be.

Askushi u be Kush
I gjithshkaje Zot
Te tjeret si un
Me gisht ne goj'!

-------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 3rd June 2008, 22:38

Ironia e jetes

Lindi me pas se jeta
Me shpejt se jeta u rrit
Pa u rritur mire e gjeta
S'e morra vesh si m'u ngjit.

Penguar sa here kam ecur
Ne rruget me gure, me asfalt
Ajo ka thirrur, ka qeshur
"I pafat, i pafat, i pafat!"

Dhe kur rruges pa rruge eca
Nje rruge timen te shtroja
Ironine e jetes e preka
Trotuar ishte bere, si shpetova!

-------------------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 9th June 2008, 15:26

Fantazmenderra

Ne enderr e ndjek endrren si i mare
Afrimi mbetet vetem nje mundim
Dhe une behem thjesht nje enderrvrare
Me castin e fundit, ne zgjim.

Ne zgjim s'me ndahet nje fantazme
Me ndjek e me ndjek pa afrim
Me thot', "Jam endrra jote e vrare
Qe gjumit do me ndjekesh perseri".Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 11th June 2008, 16:11

Mos prit!

Mos prit tė tė thot’ koha, “Lėviz!”
Ajo as vetė s’e di ku shkon
E humb toruan nėpėr hapėsir’
Penguar nga planeti Tok’!

Mos prit tė tė japė hapėsira hapėsirė
Ajo dhe vetė u nguc nė univers
Qysh kur e mbushi me tepricė njerinė
Dhe ky prap se prap, plehravinash e ngjesh!

Mos prit tė tė tregojė dielli ditėn
Ai dhe vetė u kthye nė miop
Qysh kur nė Tokė shpirtzinjt’ lindėn…
Mos prit duke pritur, o i gjor’!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 17th June 2008, 14:29

Zili perendish

Bota femerore me solli tek ty
Tek ty kete bote te panjohur e njoha
Nje porte u hap, me ftoi te hy
Njehere aty hyra, asnjehere nuk dola.

Jo, nuk ishte altar perendish
Me joshje pavdekesie per mua
Pa ty perjetesia ime do t'ish
Nje vdekje e gjalle, e munduar.

Aty me je ti, o altari im
Zili e perjetshme e perendive
Pishman i bere per pavdekesin
Vec te provojn' kete ndjenje dashurie.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 18th June 2008, 18:10

Gjyshja?

Po gjyshja ishte vetė pėrralla
Dhe si pėrralla njė ditė mbaroi
Flokėt ju bėnė re tė bardha
Dhe shpirti porsi ujė kroi.

Sytė nė qiell shtuan dy yje
Mbrėmjeve lezetojnė pėrmbi Hėnė
Thonė qė rri zgjuar njė gjyshe
Bashkė me pėrrallėn e pathėnė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 19th June 2008, 17:36

mondishall shkruajti:Mos prit!

Mos prit tė tė thot’ koha, “Lėviz!”
Ajo as vetė s’e di ku shkon
E humb toruan nėpėr hapėsir’
Penguar nga planeti Tok’!

Mos prit tė tė japė hapėsira hapėsirė
Ajo dhe vetė u nguc nė univers
Qysh kur e mbushi me tepricė njerinė
Dhe ky prap se prap, plehravinash e ngjesh!

Mos prit tė tė tregojė dielli ditėn
Ai dhe vetė u kthye nė miop
Qysh kur nė Tokė shpirtzinjt’ lindėn…
Mos prit duke pritur, o i gjor’!


shum e bukur kjo poeziaShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 21st June 2008, 06:49

E megjithate...

Tani po, e kam te qarte
Enderren e shperbere
Gjumin e cfilitur
Kokedhimbjen e zgjimit.

Por, me te qarte e kam
qe, megjithate jetojme!

I qartesuar kaq shume
Qesh me enderren
Tallem me gjumin
Kaperdij aspirinen e rradhes.

Refrenin e zakonshem perseris
E megjithate ..... !!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 21st June 2008, 15:57

Kohė konvertimesh

Javė e konvertuar nė ditė
Ditė e konvertuar nė orė
Pres tė dielėn tė vijė
Konvertimin njė ēast tė ndaloj.

E nis me ndalimin e parė
Pik-pik vonoj pirjen e kafesė
Pėrmbys pastaj fatin nė filxhan
Tė gėnjej veten si fallxheshė.

Vazhdoj mė tej ndalimin
Me copra gazetash nė duar
Horoskopesh kėrkoj shpėtimin
Dhe qesh me fatin e shkruar.

Kuzhina mė sjell erėn e gjellės
E veēantė kjo drekė, sigurisht
Pu, puuu, iku gjysma e sė djelės
Dhe mua s’po mė kėnaq, hiē!

Nė dorėn tėnde e dashur, gjysma tjetėr
Mbushma si gotat me verė perėndish
Ē’tė bėjmė, kjo kohė na konvertoi jetėn
Mos lemė ta konvertoj dhe dashurin!
---------------------------------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 27th June 2008, 19:38

mondishall shkruajti:Kohė konvertimesh

Javė e konvertuar nė ditė
Ditė e konvertuar nė orė
Pres tė dielėn tė vijė
Konvertimin njė ēast tė ndaloj.

E nis me ndalimin e parė
Pik-pik vonoj pirjen e kafesė
Pėrmbys pastaj fatin nė filxhan
Tė gėnjej veten si fallxheshė.

Vazhdoj mė tej ndalimin
Me copra gazetash nė duar
Horoskopesh kėrkoj shpėtimin
Dhe qesh me fatin e shkruar.

Kuzhina mė sjell erėn e gjellės
E veēantė kjo drekė, sigurisht
Pu, puuu, iku gjysma e sė djelės
Dhe mua s’po mė kėnaq, hiē!

Nė dorėn tėnde e dashur, gjysma tjetėr
Mbushma si gotat me verė perėndish
Ē’tė bėjmė, kjo kohė na konvertoi jetėn
Mos lemė ta konvertoj dhe dashurin!


Mondishall , ke bere poerzi racionale. Ashtu konvertojne njerezit, dhe nuk dihet fajtori!
---------------------------------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 27th June 2008, 21:09

Te falenderoj dhe pershendes Blediana me vargjet e shkruara sot...

Por veē njė…

Janė shumė ēaste nė njė ēast
Por veē njė nė ty mė ndal
Janė shumė vargje nė njė varg
Por veē njė pėr ty e kam.

Kokėulur rrinė ēastet
Para ēastit tonė final
Xhelozuar bėhen vargjet
Kur pėr ty shkruaj ēdo fjal’.

Janė shumė ėndrra nė njė ėndėrr
Por veē njė tek ty mė sjell
Janė shumė rrahje nė njė zemėr
Por veē zemra, pėr ty rreh.
Prit dhe ca!

Prit dhe ca, moj vdekja ime
Mos u bėj e paduruar
Mos m’i hy jetės nė ise
Dhe mė le pun’ pa mbaruar!

Prit dhe ca, moj e uruar
S’u mėsove kurrė me rradhė
Vetėm jetės i kam hua
Ty s’tė kam asnjė qindarkė!

S’ta punoj si Penelopa
S’pres nė jetė Odisenė
Jeta ime nuk njeh Troja
As dinakėri me besė!

______________________________________
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 30th June 2008, 15:53

Do t’ja them…

Do t’ja them nė prag tė vdekjes
Kėngės qė akoma s’di
Kėngė e fundit e vetvetes
Dhe e lehtė dhe simfoni.

Mos kėrkoni pentagramesh
Nota kurrė nuk do gjeni
Do jenė tinguj pyjesh, malesh
Dalė nga Toka, rrėnė nga qielli.

Do jenė tinguj dalė nga shpirti
Pa orkestra, dirigjentė
S’do jetė fundi, por fillimi
Vdekja? Pak pushim do jetė!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 4th July 2008, 11:04

Se si me iken ditet ne Korce akoma s'po e marr vesh. Me mallosen me shume. Po c'te bej!!! Mes atyre diteve s'kisha si mos vija aty ku prehen te ikurit e dashur. Oooh, sa shume qe kane marre ate rruge te moskthimit!!!


Unė e dija

Unė e dija qė do lindja
Mos kėrkoni argumente
Kur mėsova qė do vdisja
Thash’, “Kjo bot’ ėsht’ kok’ mė vete!”

Dashka qė tė lozė me mua
Herė me cingla dhe ashikė
Herė trimosh me lojė luftrash
Herė shuruar me pak frikė.

Dashka tė mė bėjė zap
Me hilenė e rrudhosjes
Unė e di qė edhe plak
Do t’i heq njė teke mortjes!

Unė e dija qė do vdisja
Qė pa lindur nė kėt’ botė
Kur mėsova qė do lindja
Thash’, “S’mbarroka kurrė kjo lojė!”Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 5th July 2008, 10:53

Thjesht…

Kush tha flokėt m’u thinjėn?
Thjesht thinjat u bėnė flokė
Kush tha vitet u rritėn?
Thjesht rritja u bė moshė.

Kush tha m’u shtuan rrudhat?
Thjesht rrudhat u bėnė lėkurė
Kush tha mė mbaroi udha?
Thjesht udha u bė, Unė.Shiko profilin e anėtarit


#121

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 6 e 7)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi