Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Poezi nga Edmond Shallvari

Share

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Cdo (1)

Cdo PASTAJ-cast i te nesermes
Cdo TANI-cast i te shkuares
Cdo E SHKUAR-cast i kujteses
Te treja Cdo-cast i te pambaruares...

[b]Cdo (2)

Cdo GEZIM-cast lumturie
Cdo HIDHERIM-cast i dhimbjes
Cdo URIM-cast deshire
Cdo DESHIRE-cast i lindjes.

CDO (3)

Cdo SHPRESE-cast enderre
Cdo ENDERR-cast shprese
Cdo RRAHJE-cast zemre
Cdo ZEMER- cast jete.
[b]

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Antisida

Vaksine antiside u befsh o varg
Depertofsh ne shpirtrat e seksit
I mashkullit-roje, i femres barikad
Shpetofsh vdekesine e epshit!

Merreni vaksinen, falas ja u jap
S'ka firme klasike doktorate
Sikur sot nje vdekje side te ndal
Do vargezoj per Antisiden e Madhe!

Nuk di nese gjalle do te jem
Vec gjalle do t'ju le sekretin
Antisiden e nje bote te re
Virgjerine e lirise dhe te qejfit!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Une dhe universi

Kerkova universit fundin
Fundin e nje jete kerkova
Harxhova nga vetvetja trupin
Universit nje grimc' i harxhova.

Kuptova fundin e pafundshem
Pandashmerine e vetes me universin
Nese nje grimc' e tij qenkam une
Pafundesi i japim njeri-tjetrit.
* * *

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Kur tokesoret...

Kur tokesoret shpinen Diellit i kthyen
Rrezet diellore u tjetersuan
Si gjarperinj te zjarrte u ndersyen
Helmezjarr atmosferen kafshuan.

Cudibersja harmoni e universit
Sa pak i dha mend njerezimit
Mijra vjet dis'harmoni mes njeri-tjetrit
Mijra vjet pafundesi e apokalipsit.

Kur tokesoret shpinen Tokes i kthyen
Forca gravitacionale u tjetersua
Te lehtet rendesen rrembyen
Te rendet nuk gjejn' dot ku gabuan.

Cudibersja harmoni e njerezimit
Sa pak i dha mend njerezimit
Toka megjithate s'ju nda Diellit
Njeriu kursesi - shkaterrimit!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Mos u cudit e dashur...

Mos u cudit e dashur, me epshin tim
Me ikjen e viteve, kurre mos e mat
I burgosur dikur, sot merr shpagim
Mbi trupin tend, me shpirt djaloshar.

Nu di nese prape me rikrijoi Zoti
Nuk di nese sot jam 20 vjecar
Mbaj mend qe ekzistoja qe moti
Mes enderrash te ngrira ne zjarr.

Ishte zjarri i mistikes dashuri
I strukur ne prushin e shpirtit
Qe moti ndalohej flaka e tij
Ndaj mbetej thengjill brenda hirit.

Mos u cudit e dashur, me epshin tim
Metamorfoza e jetes, ne shpirt ka ndaluar
Dashnor 20 vjecar do me kesh per dit'
Ashtu si dikur, kur te kisha munguar.

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
P R E S!

Pres me ankth e pres me shprese
Te degjoj hyjnoren fjale
Qe perjetesisht do mbese
Trashegim ne cdo shqiptar.

Cilen sekonde te minutes
Do degjoj: PAVARESI?
Dhe nga shpirti tim lutes
Do them:Rrofsh, moj Perendi!

Cilen minute te ores
Do degjoj PAVARESINE
Edhe dheut te Kosoves
Te shijoj shqiptarine?

Cilen ore te dites
Mevetesia do firmoset?
Zot, afroje ket' cast prites
Per nje komb, qe t'pergjerohet!

Cilen dite te vitit
Me i plote do jesh ATDHE?
Te therras me forcen e shpirtit
Te ndritte shpirti, Skenderbe!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
S'gjej titull...

Hapesire e stermbushur
Me boshllek ngjeshur
Jashtbrenda strukur
Bota e vetperqeshur.

Hy brenda ne dalje
Dal jashte ne brendesi
Serioz deri ne tallje
I tallur ne madheshti.

Qesh me lot qarje
Qaj me lot qeshje
Boten prej maske
Shkelqimesh genjeshtre!
[/b]

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Me prane...

Bukurise s'dua t'i ngjas
Sot ne poezi
Se shemtia ka len' pas
Dhimbje e merzi.

C'do te thote vendaliu
Per nje kurbetlli?
"Kthehu shpinen edhe iku
Per qejfin e tij!"

Kur t'i shkruaj per natyren
Si dikur Naimi
Kur ai jeton menxyren
Pa kurfare gezimi.

Kur t'i bej moral jetese
Si dikur dikushi
Kur as vete s'di ku vete
Dhe digjem si prushi.

Kur t'i flas e s'me pergjigjet
Se shpirti ja di
Kur me flet, pena me dridhet
Nga renkimi i tij.

Kur e shoh edhe me sheh
Cfare kembejme valle?
Lot i jap e lot me jep
Per te qene me prane.

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Dhe i lodhur

Dhe i lodhur, ti me shlodh
Sa m'i ndal buzet ne buze
Per cudi, kaq me mjafton
Te te sulem sic di une.

Gurgullon ne trup gjaku
Si rreke nga mali zbritur
Thuaj sa te duash, "Ndalu!"
Ai rrjedh per ku esht' nisur.

Dhe i lodhur, ti me shlodh
Sa m'i hedh krahet ne qafe
Ndalu, moj, se s'duroj dot
Se po ndodhi, dua prape!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Te dashuruar

Nuk jemi te tepruar
S'ka teprice dashuria
Mbase jemi te vonuar
Per ca vite nga rinia.

S'kemi kohe per ankesa
Cfare shpagimi do fitojme?
Kemi nje vullkan me ndjenja
Esht' gjynah mos t'i provojme.

Dhe kur dita na largon
Ndjejme zjerrjen e vullkanit
Vec kur nata na bashkon
Leme nam, e shkuar namit!

Nuk jemi te tepruar
S'ka teprice dashuria
Jemi thjesht te dashuruar
Dhe kjo i shpjegon te gjitha!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Pak!?

Pak feste kerkoj
Ne ditet pa feste
Pak jete te jetoj
Ne ditet pa jete.

Pak drite kerkoj
Ne ditet pa drite
Pak nga pak-u kerkoj
Mos vdes nga nje cike.

Pak shprese enderroj
Ne ditet pa shprese
Por PAK nuk mjafton
Per me shume NESER!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Deri sa...

Shpirtra hibridesh te vetembarsur
Qe pillni shterpesi deshtake
Humneres mitrore te stergjakur
Tjetersuar kurverisht ne piedestale.

Mbetsha ende embrion i Kohes
Mes plazmes parajsore krijuese
Deri sa ju felliqesira te botes
Te mbarseni perjetesisht me zhdukje!!!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Ate kohe...

Jetuam realitet ne enderrkthyer
Shijuam ndjesi ne zemerrrahje
Krijuam dashuri ne shpirtrrefyer
Provuam cvirgjerim ne skuqjefaqe.

Enderrkthyer, na harruan realitetin
Zemerrrahje, ndjesine na burgosen
Shpirtrrefyer, dashurine na e tretnin
Faqeskuqur, virgjerine na e vodhen.

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Jo prape!!!

Ta shajme ate kohe
Per ish Pashallaret
Por jo pa zen' ne goje
Te sotmit Vasalet!

Ne forme pak ndryshe
Me pak ne permbajtje
Te njejtit ne bryle
Pale ne llafe!

Mungojne paradat?
Bujrum, mitingje
Pa fund pankartat
Dhe zerat ne ngjirje!

S'ka me Byro!?
Byrocka me dhjetra
Ti vec numuro
Pas fundit, vjen tjetra!

Ate kohe ta shajme
Per Pashallaret e ikur
Por jo prap' te mbajme
Vasalet e shpifur!!!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Kodi i shpetimit

Prapakthimi-Budallallek!
Paraecja-Cmenduri?
Paraprapa nje hendek
Hendekosur Nje Njeri.

Ai, zbret ne ngjitje
Ne zbritje, ngjitet
Sizif ne dhimbje
Rrokulliset...

Majtasdjathtas tkurrur
Djathtasmajtas bumyer
Ne zbritje perkulur
Ne ngjitje zhgenjyer.

Budallallek-Prapakthimi!
Cmenduri-Paraecja?
Kodi i shpetimit
Kycosur tek vetja!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Me Pak-un

Me pak-un embrionin na lidhen
Oksigjenuar me frymen e pakte
Me pak-un nje epoke na rriten
"Sa e shumte kjo qenka!", thame.

Zhdrejtesisht triumfale ecem
Jeta na pakohej me pak
Vec prape besnike te pak-ut mbetem
C'ti bejme, embrionit te pafaj?

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Ahhh, merzitje!

M'u hiq qafe, moj merzitje
Mos me bej shaka me qejfin
Mos kujto se do t'bej mike
Nuk jam djall te dua dreqin!

Mos m'u ngjit si mole, merzitje
Nuik jam dru qe te me gryesh
Nuk e pe sa here m'u ngjite
Bisht nder shale ike zhgenjyer?

Ahh, merzitje, e merzitur
Antiqejf te lindi jeta
Sa here prite te kam ngritur
Ti vazhdon te tuat teka!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Si burri-burrit

Si burri-burrit po te flas, o Zot
Kurre s'me ka pelqyer, si burri-priftit
E di qe prane teje nuk arrij dot
Le te flasim pra, si shpirti-shpirtit.

Mos ma merr per keq, i paprekshmi Zot
Sot une po guxoj te provoj prekjen
Me priftin u zura, por me Ty s'besoj
Ne dore me ke, lindjen edhe vdekjen.

Keshtu na krijove, per hesap te kujt
Te lindim se vdekuri, te vdesim se linduri?
Po dhimbjes njerezore, cfare t'i bej un'?
Si burri-burrit fol, mos me ler' se prituri!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Nuk keni!!!

Nuk keni c'te me merrni,
vec idese se marrjes.
Nuk keni c'te me vidhni,
vec idese se vjedhjes.
Nuk keni c'te me vrisni,
vec idese se vrasjes.
Nuk keni c'te me vdisni,
vec idese se vdekjes!

Nuk keni c'te me ngrohni,
vec idese se ngrohjes.
Nuk keni c'te me jepni,
vec idese se dhenies.
Nuk keni c'te me shlodhni,
vec idese se shlodhjes.
Nuk keni c'te me thoni,
vec mashtrimit te thenies!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Ky cast

Pavetedije ne vetedijen vepruese
Drejtimin e cdrejtuar mbart
Ckomandim i ndergjegjes komanduese
Sirena uleritese, "Ndal!"

Dy kembe, nje trup, nje koke
Ligji i policuar ne gjob'
Pavetedija vetedijes i thote
"C'u morre me mua sot!"

Lutje ne qarjen e fatit
Fat ne denimin e ikjes
Purgator kuqesi e fanarit
Ky cast i pavetedijes!

descriptionRe: Poezi nga Edmond Shallvari

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi