Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi nga Edmond Shallvari

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 25th March 2008, 09:00

Miliona zemra
Ne ket' bote rrahin
Rritin te voglin
Gjykojne te madhin.

Vec kur te vije
Deshifrim ne ket' jete
Do merret vesh mire
Rrahja e vertete.
* * *
--------------------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 26th March 2008, 22:09

Per ibret!!!

Cfare tjeter pergatisni, faqezinj?
Te ket’ mbetur tjeter gje, me e keqe?
Une kujtoja xhec do benit per te mir’
Sot tmerruar me vertitet hija-vdekje.

Mor, po, merrni vesh, cdo me thene vdekje?
Kur te vjen edhe te merr nga s’e pandeh?
Se nje shtet roit i teri, s’esht’ ne vete
Opozite dhe pozite, per ibret!!!
* * *
..e dime!

Pashe vargun te shperthyer gjithandej
Dhe kujtova se filloi Apokalipsi
Me besoni, as tani mendjen s'po mbledh
Sy e veshe harruan c'esht' shikimdegjimi.

Copra germash te pergjakura ne shpirtdhenie
Brinje fjalesh shkrumbezuar drejt asgjese
Cakerdisur rendin vargjet neper mendje
Tash e dime ne te gjalle, ferri c'eshte!
* * *Shiko profilin e anėtarit


#83

feneri

avatar
Vizitor

Posted prej 26th March 2008, 22:27

mondishall shkruajti:Miliona zemra
Ne ket' bote rrahin
Rritin te voglin
Gjykojne te madhin.

Vec kur te vije
Deshifrim ne ket' jete
Do merret vesh mire
Rrahja e vertete.
* * *
--------------------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)

Nė shenjė pėrshėndetjeje mondshall dhe njėkohėsisht njė sygjerim :

Miliona zemra
Ne ket' bote rrahin
Gjykojnė te voglin
Madhėrojnė - te madhin.

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 26th March 2008, 23:03

Ne kuptimin fiziologjik keni te drejte me sugjerimin e bere, por une e kam ne tjeter kuptim, ne ate fiziologjik dhe shpirteror bashke. Keshtu qe i vogli, femija pra, nga rrahjet e zemres rritet dhe s'ka c'ti gjykohet, ne kunderti me te madhin qe ndjen , vuan, vetgjykohet e gjykohet nga te tjeret. Prandaj dhe ne vargjet e tjera me poshte, paralajmeroj per nje deshifrim nga ku do merret vesh mire, lloji i kesaj rrahjeje zemre. Miqesisht mondishallShiko profilin e anėtarit


#85

feneri

avatar
Vizitor

Posted prej 26th March 2008, 23:21

Mondishall! Tė pėruroj !

Kenaqesi komunikimi ketu me ju. Krijimtaria ka oshilacionet e saj, kuptohet. Megjithate nuk i ndahem sepse nuk me ndahet. Mbarova pune para pak ditesh me shtepine botuese DIJA PORADECI, dhe per pak dite del libri i pare me poezi. Gati jane dhe dy te tjeret, por per efekt finance, pak me vone.

Sidoqoftė, sonte jam i lumtur qė marr sihariqin pėr publikimin e librit Tuaj! U dėshiroj suksese dhe libra tė tjerė !

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 27th March 2008, 21:35

Aah, feneri, feneri, qe ma nxorre para kohe lajmin! Megjithate sot me njoftuan qe qenka ne perfundim e siper, keshtu qe lajmi nuk eshte i nxituar. Faleminderit per urimet e ngrohta!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 27th March 2008, 21:36

Kohe tjeter

Come shpejt e dashur, aty ku s'me ke cuar
Te provojm e dashur, c'ka s'kemi provuar
T'i largohem dua, kesaj kotesie
Qe kot na vertit dhe kurkund s'na shpie.

Mos me ler e dashur, asnje cast te pres
Qenka kohe e poshter, kohe e pabes
Mbase ku do veme, gjejme kohe tjeter
Qofte dhe nje cast, te jetojme si njerez.
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 29th March 2008, 19:57

S'me terhoqet dot
Mua jo e jo, por as jeten time.
Duarve ju lashe nje aktakuze.
Sot, luani me te
Pokerin e jetes tuaj.
Neser dhe i vdekur, lojen e mbyll une!
* * *
----------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 29th March 2008, 20:07

S'jam mire, dicka me perzjen
Token ne te kundert me qiellin, shikoj
Vrapoj ne nje qoshe, filloj te vjell
Copra llafesh qe nuk di se c'thon.

Boll me ushqyet me skarcitet mendor!
C'kujtoni, do ta ha pafundesisht?
Prape me perzjen, e vjella filloi
E fundit meny e hipokrizis.
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 29th March 2008, 21:17

Dashnor "budalla"

Ngucur prane teje
Sa i lirshem jam
Ku me pare te vete
Me pas, ku te ndal?

Mos ma vere re
Kam pangopesi
Ngucur teje ndjej
Etje dhe uri.

Ti gjithshka me jep
S'me do fukara
S'e di qe me ke
Dashnor "budalla"!
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 30th March 2008, 09:27

*
POPULAR

Eh, c'mu bete ferre!


Eh, c'mu bete ferre
Ngjitur, te bezdisur
Me pritet ne dere
Diten kur kam lindur.

Me ndalonit qeshjen
Me shtonit te qaren
Me ndryshuat veshjen
Shkurtuat te paren.

Me ndalet degjimin
Pertej zhurmes tuaj
Ma shtuat mundimin
Ne gezim te vuaj.

Ferre e shkuar ferres
Nuk me late te qete
Ne cdo cast te jetes
Dhe n'ate pak qejf.

C'paski qene, more
Pa din dhe iman
Si ju mban ky dhe
Kjo bot' si ju mban!

Shyqyr qe me vargje
Ju zboj sa her' dua
Sic shkruaj per halle
Dhe per qejfin shkruaj.

S'keni c'te me beni
Me shume se kaq
Dhe kur me shpon gjembi
Une shkruaj me gjak.

Plasni, turfulloni
C'do me beni, flisni!
Vargun dot s'ma ndroni
Dhembin kaaaq, ta hidhni!
* * *
-------------------------------------------
SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 4th April 2008, 21:18

Sepse...

Sepse jam ne zemren tėnde
Njė kujtim i paharruar
Se gjithshka ta dhashė me ėndje
Unė djaloshi i pėrvėluar.

Pėrvėluar pėr ty zemėr
Qė gjithmonė mė preferon
As pėr mua s'kishte tjetėr
Veē me mua dhe ti shkon.

Ē'ka i linim mangut ditės
Na i mbushte gjithnjė nata
Je mė e mira e tė mirės
Ndaj tė ndjek si hije prapa.

Prush dhe flakė

Shumė i dhamė njeri-tjetrit
Dhe prap' lamė pa i dhėnė
Ndaj diēka mangut na mbeti
Nėpėr ėndrra na ka lėnė.

Dhe naivė dhe tė shkrehur
I dhamė flakė dashurisė
Nė s'ka zjarr, prushi ka mbetur
Mes te ftohtės sė vetmisė.

Rri pran' prushit e zhuritem
Tė ndez flakėn qė u shua
Dhe pa flakė ndėr ndjenja ndizem
Prush dhe flakė je pėr mua.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 4th April 2008, 21:20

Pa ty

Nė qoshen e kujtesės ulur
Nė pragun e harresės ndaluar
Mes tė tashmes e tė shkuarės strukur
Pa ty, njė shpirt i gjysmuar.

Rrezet diellore rrugės ngrijnė
Pikojnė si stalagmitet ftohtėsi
Mos vallė kėshtu dhe unė dashurinė
E ndeza dhe e ngriva si veri?


Shpresoj

Sot jam pėrballė teje
Skulpturė mė duket vetja
Pa gjakun nėpėr deje
Pa ndjenjat aty brenda.

Krijesė e pa krijuar
Nga Zoti lėnė nė mes
Vazhdoj duke shpresuar
Ringjalljen time pres!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 5th April 2008, 18:19

Me ler te degjoj
Ndjesine si flet
Me gjuhen pa goj'
Te zemres qe rreh.

Me lere te prek
Vete dritherimen
Kodin me jep
Te ckodoj enigmen.

Te hy e mos dal
Botes femerore
Qe djaleri me fal
Pa vjetersi moshe.
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 6th April 2008, 05:23

mondishall shkruajti:Pa ty

Nė qoshen e kujtesės ulur
Nė pragun e harresės ndaluar
Mes tė tashmes e tė shkuarės strukur
Pa ty, njė shpirt i gjysmuar.

Rrezet diellore rrugės ngrijnė
Pikojnė si stalagmitet ftohtėsi
Mos vallė kėshtu dhe unė dashurinė
E ndeza dhe e ngriva si veri?


Shpresoj

Sot jam pėrballė teje
Skulpturė mė duket vetja
Pa gjakun nėpėr deje
Pa ndjenjat aty brenda.

Krijesė e pa krijuar
Nga Zoti lėnė nė mes
Vazhdoj duke shpresuar
Ringjalljen time pres!


Lehtesi e pendes perkrahje krijimtaris vetem kujdes rimes se tepruarShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 6th April 2008, 14:07

Faleminderit mergimtari per sugjerimin tuaj. Per rimen s'kam c'them me teper se fakti qe ajo me vjen ashtu, vetvetiu. Pra nuk jam une qe e kerkoj rimimin, por ai me del ne shteg si papritur. Nese diku ka vertet rime te tepruar ma thuaj, per ta ndrequr ne vazhdimesi. Por, nese quani teprim faktin e rimimit te shumices se poezive te mia, s'kam se c'te bej, pasi kjo eshte teknika dhe stili tim i te krijuarit poezi. Pra, aty ku ka rimim per rimim, qe i humb bukurine vargut, keni te drejte te ma thoni dhe une do perpiqem per permiresim. Miqesisht mondishallShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 7th April 2008, 16:02

MOTIVI

Rrrofte motivi, poshte motivi!
Ku u mboll dhe ku na mbivi
Kush e korri, kush e siti?
Kush e njohu, kush s'e diti!?
Sa e forte i qenka fara
Cope t'i ben dhembet perpara.
Dhe me shume po ta pertypesh
Kujdes veten mos e mbytesh!
Rrofte motivi, Poshte motivi!
Qe Ballkanin shekujsh nxivi!!!
* * *Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 8th April 2008, 06:26

Sepse...

Pėrvėluar pėr ty zemėr
Qė gjithmonė mė preferon
As pėr mua s'kishte tjetėr
Veē me mua dhe ti shkon.

Ē'ka i linim mangut ditės
Na i mbushte gjithnjė nata
Je mė e mira e tė mirės
Ndaj tė ndjek si hije prapa.

Prush dhe flakė

Shumė i dhamė njeri-tjetrit
Dhe prap' lamė pa i dhėnė
Ndaj diēka mangut na mbeti
Nėpėr ėndrra na ka lėnė.


Ke nje dashuri te thjeshte plot sinqeritet dhe knaqesi per te lexuar e citova kete sepseShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 8th April 2008, 06:27

Sepse eshte zemer bardhesia e shpirtit te ngroht.

Pergezime dhe mir se te lexoj kam knaqesin
E pune te lehte per naj botimShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 9th April 2008, 16:05

Udha e jetes

C'me ngaterrohesh neper kembe, udhe e jetes
C'e pengojme njeri-tjetrin neper ecje
Vec ne hise nuk i hyra kurre tjetres
Tjetra c'ka qe s'me ndahet si nje vemje?

Ne te pakten i mesuam tekat tona
Ne pengesa gjithnje grindemi si femije
Dhe kur ne te kundert tende udhetoj
Ti ma kthen ne te drejte kundertine.

Edhe kur ne hava kembet m'i le
Edhe rend hapesires cakerdisur
Sa here bie, hapen shtegun e me pret
Se te dy per njeri-tjetrin kemi lindur.

Ajo tjetra, ajo tjetra, c'pune ka
Grindjesh tona me perdridhet si nje k@rve
Te me joshe, lakuriq kembet i hap
"S'te merziti", me thote, "e njejta udhe?"

Ku ta dije vall' e mjera udhperdredhur
Qe nje jete vec nje udhe te sajen ka?
Kush e drodhi, rendi tjeter per te gjetur
Iku kot, as anonim veten s'e la!
* * *Shiko profilin e anėtarit


#101

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 5 e 7)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi