Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

description600 vjet shqiptarë në Itali, arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe na mban

more_horiz


Janë emërtuar si arbëreshë, pasi në kohën kur u larguan nga Shqipëria, ajo quhej Arbëri. Arbëreshët u vendosën në Itali në shekujt e pesëmbëdhjetë , pas vdekjes së heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe pushtimit gradual të Shqipërisë dhe të gjithë Perandorisë Bizantine nga turqit osmane.
Por edhe pse të larguar 600 vjet më parë, ata nuk e kanë harruar vendin e të parëve dhe ruajnë të gjalla, traditat e tyre të pasura si gjuhën, veshjet dhe ritet e doket që kishin në mëmëdhe.

Edituar për herë të fundit nga Admin në 16th October 2016, 03:31, edituar 1 herë gjithsej

descriptionRe: 600 vjet shqiptarë në Itali, arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe na mban

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi