Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Trevat shqiptare »
600 vjet shqiptarė nė Itali, arbėreshėt: Perėndia na mbajti dhe na mban

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 20th February 2016, 20:00Janė emėrtuar si arbėreshė, pasi nė kohėn kur u larguan nga Shqipėria, ajo quhej Arbėri. Arbėreshėt u vendosėn nė Itali nė shekujt e pesėmbėdhjetė , pas vdekjes sė heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu dhe pushtimit gradual tė Shqipėrisė dhe tė gjithė Perandorisė Bizantine nga turqit osmane.
Por edhe pse tė larguar 600 vjet mė parė, ata nuk e kanė harruar vendin e tė parėve dhe ruajnė tė gjalla, traditat e tyre tė pasura si gjuhėn, veshjet dhe ritet e doket qė kishin nė mėmėdhe.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 20th February 2016, 20:03Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi