Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Krimet e regjimit komunist nė Shqipėri »
PO VDES NANĖ, SOT PO VDES

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 23rd February 2016, 00:55

Kushtuar vajzės mirditore, mėsueses, Marie Tuēi, (1928-1950), tė cilėn regjimi Enverian, e torturoi, nė mėnyrėn mė makabre, duke e mbyllur nė njė thes, lakuriq, bashkė me njė mace tė egėr. Nuk mjaftonin vetėm thonjtė e kafshės se egėrsuar, por njėkohėsisht ajo goditej me mjete tė forta nga hetuesit e gardianėt e burgut, nė prani tė grave tė tjera tė burgosura… Pse?… Sepse mendonte ndryshe. Vdiq e masakruar nga shqipfolėsit, e njė ideali pa ideal… Mallkuar qofshin, persekutorėt e saj

Meti Fidani

PO VDES NANĖ, SOT PO VDES
Nan’ e dashtun, sot po vdes
mė kanė futur, nė njė thes
lakuriq, tok me njė mace
mė kanė mbyll, nė thes linace
N’burg tė Shkodrės, po m’del shpirti
po ma merr nan’, shef Seiti
jashtė thesit, shqip po flasin
mė shqelmojn’, e mė godasin
ligėsia, nuk ka ngjyrė
shqelm nė bark, shqelm nė fytyrė
Po vdes nanė, sot po vdes
njė lėmsh gjaku, brenda n’ thes
nuk ka vend imagjinata
kriminel, shpirtzinj si nata
mė kanė ēa, bark e zorrė
hajde nan, e ver’ njė dorė
Mbaju nan’, mbaju burrneshė
mė sill teshat, e m’vish murgeshė
mos qaj nan, jam bij Mirdite
s’na kanė mposht, tash ndėr vite
as dhe shkau, as dhe turku
as Enveri, as dhe burgu
as bollshik, e as titista
as hetues, as komunista
Po vdes nanė, moj un’ e zeza
shko mė sill, njė palė ndresa
njėzet e dy, sapo kam mbush
nuk du’ nan’, me m’qa kurkush
as n’ Orrosh, e as Ndėrfush
as nė bjeshkė, atje thellė
as nė Fan, e as nė Kthellė
as n’Kurbnesh, e as n’ Selitė
as kurkund, nėpėr Mirditė
Zoti nan, ka pat’ mėshirė
mė ka dėrgu, tė vdes e lirė
mė sill ndresat, po tė pres
po vdes nanė, sot po vdesShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi