Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Me kė e ka Donald Lu? “Kur tė kaloj pranė njė tufe delesh do t’ju mendoj”

Share

avatar

Posted prej 23rd February 2016, 21:57


Ambasadori Amerikan ne Tirane, Donald Lu, gjate nje pritje te organizuar ne Pallatin e Brigadave me rastin e 15 vjetorit te Avokatit te Populli./r/n/r/nAmerican Ambassador in Tirana, Donald Lu, during a reception at the Palace of Brigades organized on the occasion of the 15th anniversary of the Ombudsman.
Ambasadori i SHBA-ve Donald Lu i ėshtė drejtuar me njė mesazh tė drejtpėrdrejt tė pranishmėve nė prezantimin e projektit pėr Trajnimin Profesional pranė Universitetit Bujqėsor. Qė nė nisje tė fjalės sė tij Lu ka filluar tė flasė pėr delet, dhe sesi puna e bėrė deri mė tani t;i bėnte ato mė tė shėndetshme…

“Ministėr Panariti, Ministėr Klosi, Ministre Nikolla, Ambasadore Stančič, Rektor Harizaj, tė dashur kolegė! Kur kam mundėsi tė udhėtoj nė Shqipėri, buzėqesh sa herė hasim njė tufė delesh nė rrugė. Kjo mė kujton se Shqipėria nuk ėshtė Tirana dhe se pjesa mė e madhe e kėtij vendi tė bukur mbetet rurale dhe bujqėsore. Do tė doja tė mendoja se puna qė kemi bėrė kėtu do t’i bėjė mė tė shėndetshme ato dele dhe do t’i ndihmojė ata qė kujdesen pėr to tė jenė tė trajnuar mė mirė dhe mė konkurrues. Ndjehem i nderuar qė jam bashkė me Ministrin Panariti sot kėtu, pasi di qė ai ėshtė ekspert i vėrtetė veterinar, pėrveēse njė ministėr i respektuar. Pres me kėnaqėsi tė dėgjoj fjalėt e tij tė menēura.

Jam gjithashtu i kėnaqur qė jam sot kėtu me Ambasadoren Stančič pėr tė pėruruar projektin e pėrbashkėt tė ndihmės ndėrmjet Shqipėrisė, Sllovenisė dhe Shteteve tė Bashkuara. Shpresojmė qė ky tė jetė njė partneritet i gjatė dhe i mbarė”, ka thėnė ambasadori amerikan.

Ambasadori Lu e ka mbyllur fjalėn sėrish me delet.

“I uroj suksese tė gjithė pedagogėve dhe studentėve qė do tė kalojnė nėpėr dyert e kėtij institucioni tė rėndėsishėm. Herėn tjetėr qė do tė kaloj pranė njė tufe delesh nė rrugė, do t’ju mendoj”, ka thėnė ai nė takimin me studentė.

Por ėshtė e paqartė nėse ambasadori Lu e ka pėr studentėt apo politikanėt kėtė frazė.

Disa ditė mė parė ka qenė Kryeministri i cili ka pėrmenduar delet, kur nė kundėpėrgjigje tė PD-sė tha se nė evenimentet e organizuara nga PS pėr anėtarėsime tė reja njerėzit nuk mblidhen mė si delet, ashtu siē bėnte sipas tij ish Kryeministri. Me tė njėjtin fjalor Rama tha se nė zgjedhjet e viti 2017 shqiptarėt, larg sė qeni budallenj dhe dele, do t’i japin pėrsėri 1 milion vota socialistėve.

“Ashtu sikundėr pas 2 vitesh shumė tė vėshtira, kur ne ishim nė procesin e njė reforme jashtėzakonisht tė vėshtirė nė energji, shqiptarėt na dhanė pėrsėri mbi 1 milionė vota nė zgjedhjet e 2015-s, vitin e ardhshėm shqiptarėt do tė na rijapin mbi 1 milionė vota, sepse shqiptaret janė larg sė qeni budallenj dhe janė larg sė qeni njė tufė delesh qė mund t’i marri dhe t’i ēojė pas berihait ēdo lloj ēobani, me gjithfarė lloj kėrrabash tė shtrembėta”.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi