Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
Kosova mund tė jetė djep i krishterimit jo vetėm nė Ballkan, por nė Evropė dhe mė gjerė.

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 24th February 2016, 20:10

Njė ekip i arkeologėve turq po pretendon se gjeti themelet e tempullit fetar nė zonėn e Ulpianės. Nė kėtė ngjarje nuk po merr pjesė asnjė arkeolog nga Kosova.
Pjesa qė i ngjanė njė luleje thuhet se ishte vendi i pagėzimeve. Shefi i ekipit tė arkeologėve qė e zbuloi kėtė vend, turku Haluk Cetinkaya, po beson se kėtu mbase ishte ndėrtuar Kisha mė e vjetėr nė botė, e lėre mė nė Ballkan.
“Njė pjesė e Kishės u zbulua mė 2013, sivjet e kemi zbuluar tė tėrėn. Ėshtė ndėr mė tė vjetrat ndonjėherė tė zbuluara. Jam i bindur, sipas testeve shkencore, kjo faltore u kushtohet dy shenjtėreshave Flora dhe Laura qė e kanė prejardhjen nga Konstandinopoja, pra Stambolli i tashėm”, tha Cetinkaya.

Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi