Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Natyra dhe bukuritė shqiptare »
Liqeni i Prespės, thesari i tre shteteve

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 25th February 2016, 19:23

Liqeni i Prespės, thesari i tre shteteve

Prespa e Madhe ndan kufijtė e Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Greqisė. Nė lindje ndodhet mali i Peristerit. Kthjelltėsia e liqenit ėshtė njė nga mė tė spikaturat nė Evropė, ndėrkohė qė pėrgjatė vijės ujore tė liqenit mund tė shohėsh ishuj tė vegjėl, brenda sė cilėve fshihen vende mistike dhe kulti, tė ndikuara dukshėm nga feja ortodokse. Nga Gollomboci duket ishulli i vogėl me pyll, i Golemgradit. Ky ishull iu dha si dhuratė Mbretit Aleksandėr i Jugosllavisė nga mbreti Kostandin i Greqisė para se tė fillonte lufta. Prespa e Madhe konsiderohet si njė nga plazhet mė tė pastra tė vendit tone, kjo pėr faktin se banorėt e kėsaj zonė, nuk e kanė dėmtuar florėn dhe faunėn e kėsaj zone. Gjatė viteve tė fundit ėshtė vėnė re njė frekuentim i madh i plazheve tė Prespės sė Madhe, ndėrkohė qė si motra e saj, pra Prespa e Vogėl, prej vitesh ka degraduar, duke humbur bukurinė dhe vlerat e saj historike dhe arkeologjike. Pėr ujėrat, florėn dhe vlerat e rralla tė Prespės, janė angazhuar qeveria shqiptare, greke dhe ajo maqedonase. Nė qendėr tė Prespės sė Madhe ndahen kufijtė e Shqiperisė, Maqedonisė dhe Greqisė. Kjo zonė ėshtė zona e fundit e banuar nga pelikani Dalmat dhe zogj tq tjerė tė rrallė dhe manaxhohet nga UNESKO. Nga Gollomboēi duket ishulli i vogėl me pyll i Golemgradit, afėr kufirit midis 3 vendeve. Afėr kufirit me Maqedoninė midis Liqenit tė Prespės dhe Ohėr, ngrihet kisha e Shėn Naumit, e cila iu dha jugosllavėvė si dhuratė nga mbreti Zog. Nė ujarat shqiptare ndodhet edhe njė tjetėr ishull i vogėl, ai i Maligradit, me njė kishė tė shekullit tė 14. Katėr kilometra nga Bilishti nė rrugėn qė tė ēon pėr nė Prespėn e Vogel ngrihet fshati Tren. Gėrmimet kėtu nė shpellėn e Spilies nė vitet 1966-67 janė nxjerrė nė drite se kjo zonė ka qenė vendbanim i hershėm i epokės sė Hekurit, kultura Maliqi II, si kocka dhe qeramika. Kėtu janė gjetur piktura tė epokės sė hershme tė hekurit si me kalorės dhe qen qė kanė dalė pėr gjueti, punime arti nga mė tė hershmet tė gjetura nė Shqipėri. Rrėnojat qeramike tregojnė lidhjet tregtare qė ky vend ka pasur me Greqinė gjatė Periudhes Gjeometrike.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 25th February 2016, 21:16

kam  qen   ne  keta  pjese  liqen  prespesShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 27th February 2016, 23:24Shiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi