Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
6-vjeēarja shqiptare i shkruan njė letėr Papės dhe zbulon njė “sekret” tė tij

Share

avatar

Posted prej 25th February 2016, 20:10Njė vajzė e vogėl shqiptare qė jeton nė Itali, i ka shkruar Papa Franēeskut njė letėr, sė cilės ai i ėshtė pėrgjigjur. Nė fakt, Ati i Shenjtė u ėshtė pėrgjigjur disa letrave tė fėmijėve nga e gjithė bota.

Nė letrėn e 6-vjeēares shqiptare, Prajla, Papa pyetet pikėrisht nėse i ka pėlqyer tė kėrcejė kur ishte fėmijė dhe zbulon njė sekret tė tij. Ja si pėrgjigjet Papa.

Shumė e dashur, Prajla! Por shumė, shumė! Mė pėlqente tė rrija bashkė me fėmijėt e tjerė, tė luaja, por edhe tė kėrceja vallet tona tipike tė Argjentinės. Argėtohesha shumė. Pastaj, kur isha djalė i ri mė pėlqente tė kėrceja tango. Mė pėlqen shumė tangoja. E sheh, tė kėrcesh do tė thotė tė shprehėsh gėzim, alegri. Kur dikush ėshtė i mėrzitur mund tė kėrcejė. Pėrgjithėsisht fėmijėt, kanė njė resurs tė rėndėsishėm: ndihen tė lumtur. Dhe prandaj kur je fėmijė, kėrcen dhe kėshtu shprehet gazimi qė ėshtė nė zemėr. Edhe mbreti i madh David, kur mori Jerusalemin duke e bėrė Qytetin e Shenjtė, solli Arkėn e Aleancės dhe filloi tė kėrcente para saj. Nuk u shqetėsua pėr formalitetet, harroi qė duhej tė sillej si njė mbret dhe zuri tė kėrcente si njė fėmijė! Po Micol, gruaja e tij, duke e parė nga dritarja duke u hedhur dhe kėrcyer, e pėrēmoi me zemėr. Ajo grua ishte e sėmurė me seriozitet, unė e quaj “sindroma e Micol”. Njeriu qė nuk mund tė shprehė gėzim ėshtė gjithmonė serioz. Kėrceni, sa jeni fėmijė, kėshtu qė nuk do jeni shumė seriozė kur tė rriteni!Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi