Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore » Kuzhina »
Pule me perime

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 25th March 2008, 23:16

Pule me perime


Kuzhina aktuale per stinen e vjeshtes ju ofron specialitet me pulė dhe perime

Ju nevojiten:

pule
qepe
speca
hudhra
karrota
ose cfare perime verore qe t'ju doje zemra.

Pastrojini perimet, pritini ne copa te medha. Pastrojeni pulen dhe cajeni ne menyre te tille qe e hapurte duket si lakuriq nate (shih foton). Shtrojini zarzavatet ne tave, hidhini kripe, piper dhe vaje ulliri. Beni te njejten gje me pulen. Futeni taven ne furre te paranxehur ne 180°C dhe piqeni derisa sa pula te kete marre nje ngjyre te bukur ari. Ndajeni pulen ne thela, shoqerojeni ne pjate me zarzavate, dhe sipas deshires mund ta shoqeroni me rizoto ose thjesht me buke.

Ju bėftė mirėShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi