Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Eksperiement social – 65 vjeēari shfaq nė publik “nusen 12 vjeē”, shikoni si reagojnė njerėzit

Share

avatar

Posted prej 26th February 2016, 21:31Eksperiement social – 65 vjeēari shfaq nė publik “nusen 12 vjeē”, shikoni si reagojnė njerėzit

Ndonjėherė realitetin ta duhet prekėsh, qė tė kuptosh sa i tmerrshėm ėshtė.

Pėr tė sensiblizuar njerėzit kundėr martesave tė vajzave nė moshė tė vogėl Coby Persin, ka realizuar njė eksperiement social, duke marrė njė 65-vjeēar tė veshur si dhėndėr i cili ekspozon “nusen” e tij, njė vajzė tė vogėl 12 vjeēare, nė mes tė Time Square nė New York.

Eksperiementi fillon me ēiftin, qė qėndron nė prani tė njerėzve, ndėrsa fotografohet.
Tė shumtė janė qytetarėt qė reagojnė, duke i kėrkuar vajzės sė vogėl se ku i ka prindėrit, duke i thėnė burrin se ajo qė po bėn ėshtė e paligjshme, madje shumė prej tyre tentojnė qė t’i “heqin” nga duart “nusen” e tij minorene.

Ēdo ditė 33.000 mijė vajza martohen qė nė fėmijėri, duke iu mohuar atyr tė drejtėn t’u edukuar dhe pėr tė patur patur mundėsi, duke i robėruar fėmijėrinė./tvklanShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi