Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
Intervista e fundit, De Biasi deklaratė bombė pėr Italinė

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 28th February 2016, 20:19

Intervista e fundit, De Biasi deklaratė bombė pėr ItalinėTrajneri i kombėtares shqiptare, Gianni de Biasi nė njė intervistė pėr “Italpress”  ka shprehur njė shqetėsim duke thėnė se trajnerėt italian nuk vlerėsohen sa duhet nė Itali por mė shumė vlerėsohen nė vendet e tjera Evropiane ku punojnė.
“ItalPress” nė hyrje tė shkrimit tė saj thotė se de Biasi ėshtė njė trajner Italian qė u bė dikushi jashtė Italisė fal punės sė tij.
De Biasi arriti suksesin e madh duke kualifikuar njė kombėtare tė vogėl pėr herė tė parė nė Kampionatin Evropian.
De Biazi, ēfarė objektivi keni pėr tė ndjekur nė Francė?
Kalimi nga faza e grupeve do tė jetė pėr ne si njė fitore. Italinė e shikoj nė mesin e favoritėve. Mendoj se qetėsisht, Conte me tė tijtė mbėrrin nė gjysmėfinale. Na thoni, si qėndron e vėrteta pėr titullimin e stadiumit tė ri nė Tiranė… Mos e teproni. Megjithatė, do tė vendoset njė pllakatė me tė gjithė emrat e atyre qė kanė marrė pjesė nė kėtė sukses historik, sikurse ishte kualifikimi i Shqipėrisė pėr herė tė parė nė njė garė madhore europiane.
Pas kėsaj, a do tė ktheheni nė Itali, tė ngopur dhe tė kėnaqur?
Nė asnjė mėnyrė. Ju mund tė merreni me futboll edhe larg nga Seria A. Nė fakt, keqardhjen time e kam shprehur edhe mė parė. Kjo do tė thotė se nga Italia nuk ishin nė gjendje pėr t’ju bėrė ndonjė propozim? Nė tė vėrtetė edhe ka ardhur, por nuk ėshtė diēka qė mė intrigon mė shumė se aty ku jam, pėr fat tė mirė. Megjithatė, nuk do tė zbuloj asgjė, sepse mund t’ju them se jam tėrėsisht i pėrqendruar tek Europiani.
Dukeni ende i zemėruar me shtėpinė tonė?
Sigurisht, kjo nuk do mend. Kėtu nuk u vura pothuajse kurrė nė njė pozicion pėr ta kryer punėn time mė sė miri. Kur kam trajnuar nė Itali (si nė Modena, nga Seria C nė Seria A, edhe te Torino, ku fitoi promovimin nga Seria B), gjėrat shkuan bukur profesionalisht. Por, kėtu, pėr fat tė keq, trajneri ka lidhjen mė tė dobėt nė zinxhirin e klubit. Rrėnojat vijnė nga prokuratorėt, qė kanė interesin e lojtarėve, dhe presidentėt, qė nuk i mbrojnė trajnerėt. A e patė Juventusin nė Champions? Sigurisht, dhe mendoj se mori njė barazim tė merituar. Por, e shoh mė tė favorizuar nė Itali se nė Champions.
Nė kuptimin qė do tė fitojė “Scudetton”?
Kjo ėshtė e drejtė. Mendoj se Napoli nuk do tė ketė sukses mė shumė, ndaj bardhezinjtė do tė mbizotėrojnė me pėrvojėn dhe aftėsinė pėr tė fituar. Njė gjykim pėr pėrplasjen Totti-Spalletti? Vėshtirė tė komentoj, por mund tė them se kam pėrjetuar diēka tė ngjashme me Roby Baggio nė fund tė karrierės sė tij, nė Brescia, ku sė bashku vendosėm se ishte koha pėr tė thėnė lamtumirė. Mbaj mend ndeshjen e fundit nė “San Siro”, kundėr Milanit. Unė e zėvendėsova atė nė pesė minutat e fundit, pėr t’i dhėnė atij njė ovacion tė tifozėve nė kėmbė. Dhe i gjithė stadiumi u ngrit dhe ishte bashkė me tė.
Sipas jush, a ėshtė e drejtė qė njė flamur si Baggio nuk ka gjetur ende njė vend nė Itali?
Mendoj se Roby duhet tė vendosė se ēfarė do tė bėjė, por jam i sigurt se njė hapėsirė ​​pėr tė duhet tė ekzistojė gjithmonė. Fillimisht nuk donit ta merrnit nė konsideratė ftesėn e Shqipėrisė: Ēfarė ju bindi? Unė vija nga Udinese me njė pėrvojė tė keqe. Mora sinjale pėr tė drejtuar Shqipėrinė, hezitova nė fillim, por mė pas, kur pashė seriozitetin e marrėveshjes, u takuam pėr herė tė parė nė Milano. Aty ishte i gjithė stafi menaxhues i FSHF-sė, qė priste fjalėn time.
Ēfarė ishte gjėja mė e vėshtirė nė njė vend tjetėr?
Nga Shqipėria njihja Igli Taren (menaxheri aktual i Lazios), qė e kam pasur lojtar Brescia. Kam pasur fatin e mirė tė kem nė krah Tramezzanin. Kjo ėshtė hera e dytė, me tė cilin kam krijuar njė bashkėpunim tė frytshėm. Nė dy vitet e para hodha bazat, por nuk ia arritėm tė kualifikoheshim nė Kupėn e Botės 2014, mbajtur nė Brazil. Nė dy vitet e fundit kemi mbledhur atė qė “kishim mbjellė”. Nėse mund ta pėrmbledhni punėn tuaj me pak fjalė? Ndryshimi i mentalitetit. Mė pėrpara njė fitore ishte e mjaftueshme pėr tė qenė tė kėnaqur. Tani shqiptarėt kanė mėsuar tė jetė gjithmonė tė uritur dhe tė duan tė bėjnė mė shumė.
Lojtari, qė ju ka impresionuar mė shumė nė Seria A?
Dybala, pa dyshim. Mbaj mend vitin e parė nė Sicili dhe rritjen progresive. Sė shpejti do ta shohim atė nė 5 lojtarėt mė tė mirė nė botė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi