Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Cikėl poetik nga Albulena Pllana

Share

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:41

KRIJIME NGA POETJA E RE, ALBULENA GANI PLLANA

Kėsaj radhe, po u paraqesim disa krijime tė poetes sė re, Albulena Gani Pllana, nga Prishtina. Ato janė tė shkėputura nga vėllimi i saj me titullin, “Si e kam, atė Kosovė?, i cili doli nw qarkullim kėto ditė.
Ka lindur nė Vushtri, mė 22 shkurt 1992. Arsimin nėntėvjeēar dhe gjimnazin i ka pėrfunduar nė kryeqytetin e Kosovės. Aktalisht, ėshtė studente e degės sė gjuhės angleze, nė Fakultetin Filologjik tė Universitetit tė Prishtinės. Sigurisht, kjo gjė e ka muėndėsuar atė tė lexojė edhe literaturė nga autorė tė huaj.
Ka nisur tė shkruajė poezi qė nė moshė tė re. Sė pari, radhazi, publikoi librat pėr fėmijė, “Dashuria pėr lulet”(Prishtinė, 2004), “Nė pritje”(Prishtinė, 2005), “Njomėza arbėrore pėr pavarėsi” (Prishtinė, 2005) e “Doli ylberi” (Prishtinė, 2006). Ndėrsa mė tej, pra njė vit mė vonė, publikoi librin me tregime, pėrsėri pėr moshėn e tė vegjėlve, “Zana dhe miku i saj, dreri” (Prishtinė, 2007). Pas njė “pushimi”, por dhe duke u pjekur nė fushėn e krijimit poetik, tani ajo po del para lexuesve tė saj me librin e gjashtė, kushtuar vendlindjes, Kosovės sė dashur tė saj. Siē ėshtė e kuptueshme, nė vargjet e kėtyre poezive ėshtė e theksuar dashuria pėr vendlindjen, pėr Kosovėn e Shqipėrinė dhe pėr tė gjitha trojet arbėrore.
Nė mbyllje dėshiroj tė pėrmend kėtu pak radhė, qė ka shkruar nė recensionin e tij, Asllan Qyqalla:
“Plot ndjesi, plot art, plot figura tė pėrdorura nė vargjet e poetes i gjejmė edhe nė poezitė: Nė qytetin e Lidhjes sė Prizrenit, Nėna Terezė, Na iku mjekja Remė, Si e kam atė Kosovė etj. Janė kėto poezitė e poeteshės Pllana, e cila hapėron drejt shtigjeve tė artit poetik, duke na dhėnė tablo tė bukura nė koloritin e fjalėve plot laryshi, me figura tė cilat e gjallėrojnė nė tėrėsi artin e tė shkruarit tė saj. Ne i dėshirojmė suksese tė shumta, nė botėn artistike e, nė veēanti, nė poezi!”Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:42

MĖ QANTE SHPIRTI...

Isha nė qytetin e minatorėve, nė Mitrovicė
Vėshtroja kalimtarėt nga kėmbėt deri te koka,
Fytyra tė ngrysura nga skamja e mjerimi,
Ecejaket e tyre ishin pothuaj tė kota!!!

Disa tė vjetėr mbanin nipat e mbesat,
Disa tė tjerė mbaheshin mbi bastune,
Gocat e reja me ēanta pėr parfumeri,
Aty kėtu shihja ndonjė tė ri!

Qyteti gumėzhinte nga makinat e vjetra,
Qėndroja pranė njė rrethrrotullimi,
Aty afėr njė furrė buke dhe ėmbėltore,
Ndonjė vogėlush blinte kornet-akullore!

Andej, rrugės njė librari qė tė binte nė sy,
Vėshtroja a mos hy njeri pėr libėr-dituri,
Qėndrova duke mbajtur kokėn me duar,
Mbeta deri vonė nė mbrėmje duke numėruar!

Libraria e mbushur me libra plot,
Hynte ndonjė nxėnės pėr gomė ose laps,
I tėrė qyteti i varfėruar, i ndarė nė dysh!
E tėrė ish-industria tani nė kolaps.

Shėtita nėpėr rrugėn Mbretėresha Teutė,
Prapė njė librari e mbushur plot libra e fletore,
Me punėtorėt e vjetėr para dere, ku s’hynte njeri!
Afėr saj e mbushur me njerėz, prapė njė ėmbėltore!

Pse nuk lexohet e mėsohet si dikur kėtu?
Ua! me kėrciti zverku nga habia e mllefi,
Si do tė jetojė kjo gjeneratė e dalldisur,
Kam frikė se do ta gėlltisė tė tėrin kurbeti!

Na ishte Mitrovica, dikur qytet me njerėz punėtorė,
Kishte shumė fabrika e punėtorė nė miniera,
Furnizonte botėn me metale tė rralla,
Prodhime tė shumta metalesh edhe akumulatorė!

Kėtu nxirrej plumbi, zinku e bismuti,
Nxirreshin ari e argjendi,
Tani ēdo gjė e vyshkur, e ndryshkur,
Duket se po i del tymi kėtij vendi!

Tė rinj largohen nė heshtje nga vendlindja,
Kėrkojnė punė e strehim nė Perėndim,
Shtėpitė pothuaj janė boshatisur, lėnė shkretė,
Vajtoj e qaj pa pra, pėr vendin tim!...

Do mbesin kėtu pleq e plaka tė vetmuar,
Do kėrkojmė nga vende tjera mjekė pėr shėrim,
Kjo pėr mua ėshtė shumė brengosėse-trishtuese,
Si nuk mendohet tė gjallėrohet, i bukuri vendi im?!
(Mitrovicė, mė 10 maj 2012)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:42

NĖNA TEREZĖ...

U lind fėmija i tretė nė familje,
Doli nė kėtė botė nė Shkupin shqiptar,
Nga prindėr Kolė e Drane Bojaxhiu,
Shndriti kudo qė shkeli e u shkri si qiriu!

Mėsimet e para i bėri nė shkollė shqipe tė Shkupit
Edhe gjimnazin e mbaroi me sukses,
Dėshira pėr mėsuese i ishte ngulitur nė kokė,
Mbi tė gjitha ndihmoi shumė shoqe e shokė...

Vendosi nė rini tė bėhej murgeshė,
Mori rrugėn pa kthim pėr Kalkutė,
Nga mėsuesja u bė Misionare e Dashurisė,
Mė e dashura pėr tė varfrit e Indisė!

Sa keq, qė ne e njohėm shumė vonė,
Kėtu ēdo gjė ishte e censuruar,
Pėr ne u bė nė botė Nėna mė e Madhe,
Mėsoi e gjithė bota se ishte shqiptare.

Kur e shikuan tė vegjėlit pėr herė tė parė,
Thanė na erdhi njė hyjneshė plot shpresė,
Nderove emrin, familjen e Kombin me punė,
Nuk flije kurrė pa vėnė tė varfrit nė gjumė!

Nuk harrove kurrė Atdheun Arbėror,
Ku e le shtėpinė, vendlindjen e farefisin,
U ktheve e dekoruar, me fytyrė ngjyrė pėllumbi,
Kur zemėrngushtėt thanė, se Gonxhja na humbi!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:42

NĖ QYTETIN E LIDHJES SĖ PRIZRENIT

Shtėpitė e ndėrtuara me arkitekturė tė veēantė,
Bukuri e rrallė me klimė e ujė tė bekuar,
Njerėz tė bukur me fytyra tė buzėqeshura,
Nga gjestet, fjalėt e lėvizjet, duken tė edukuar.

Shėtis me njė mik buzė Lumėbardhit,
Uji i pastėr gurgullon mbi gurė,
Kalimtarėt e rastit shėtisin tė harlisur,
Disa ndalen e kuvendojnė mbi urė.

Ka ura tė vjetra, qė tė kapin mendimet,
Kishte dikur mjeshtėr guri nė kėtė anė,
Kėtu janė mbajtur takime tė rėndėsishme,
Kaluan kėtejpari shumė kapedanė...

Ndalemi para Shtėpisė-muze, Lidhjes sė Prizrenit,
Kisha mėsuar shumė gjėra pėr kėtė dikur,
E tani e harlisur futem brenda me nxitim,
Shumė gjėra janė tė skalitura nė mur.

Muzeu u shkatėrrua shpesh nga barbarėt,
Por dėshira jone e plotė ishte pėrherė,
Gjėrat e ruajtura nga tė parėt tanė me kujdes
Viheshin pėrsėri nė vendin e duhur me nderė!
(Prizren, mė 20 mars 2012)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:44

FESTĖ E TĖRĖ SHQIPTARISĖ
(Abetarja gjithėkombėtare)

Sot nė Prizrenin e bukur historik
Janė mbledhur krerėt e popullit tim,
E pritėm plotė 100 vjet ketė festė
Abetaren e pėrbashkėt me gėzim.

Dikur Abetarja fshihej nėpėr djepa,
Sillej fshehurazi nga Shqipėria-nėnė,
E sot ka festė e tėrė shqiptaria,
Janė mbledhur kėtu, prijėsit nga tė katėr anė.

Gumėzhijnė rrugėt, lulishtet e qytetit plot,
Vijnė makinat me flamuj nga Shqipėria,
I pret Kosova duarhapur si pėrherė,
Kėtu janė prijėsit edhe nga Ēamėria.

Nė ballė tė festės qėndrojnė prijėsit nga Ulqini,
Nga Ilirida nė sallė veē mė janė vendosur,
Nga Lugina e Preshevės me mijėra veta,
Gėzimi e hareja nuk kanė tė sosur!

Abetare me shkronja shqipe tė Rilindasėve,
Tridhjetė e gjashtė rreze ndriēojnė pėrherė,
Sot e gjithė shqiptaria feston me kėngė e flamur,
Tė bashkuar si vėllezėr ngrihemi pėrnjėherė!

Urime, urime, Abetarja jonė gjithėkombėtare
Tė rrojė populli ynė me gėzime e hare!
Pėrballė ēdo sfide, tė bashkuar nė fitore,
Lotėt nga gėzimi, turmės i shkojnė rrėke!

(Prizren, mė 17 maj 2012)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:44

*
POPULAR

SI E KAM, ATĖ KOSOVĖ?

Daja im jeton me decenie nė Gjermani,
Tani edhe flokėt i janė thinjur e rėnė,
I kujtohet kur iku nė errėsirė pa paralajmėrim,
La nė vendlindje farefisin, duke qarė babė e nėnė!

I ndalohej tė kthehej nė vendlindje,
Ishte shpallur armik i kėtij vendi,
Vetėm se e donte Flamurin e Lirinė,
I kaloi jeta nė kurbet, ku la djalėrinė!

Vendosa t’i bėj njė vizitė me nėnėn,
Na priti te dera, me kujtohet edhe sot,
Buzėt i dridheshin, kėmbėt mezi e mbanin,
Lotėt i mbulonin faqet me rrudha plot.

Na priti me gėzim e na pyeti shumė:
Si e kam, atė Kosove, qė e lashė dikur?
Ah! Mė ka marrė malli tė shtrihem nė baltėn e saj,
Ne pėrnjėherė u mbushėm me vaj!

E ledhatuam dajėn, i treguam shumė gjėra:
Kosova ka ecur, or dajė, mos u bėj merak,
Ka shpallur Pavarėsinė, e njohur nga bota,
Pėrpjekjet e armikut ishin pėrherė tė kota!

Kosova rriti shumė trima e trimėresha,
Dhanė betimin para Flamurit nė gjuhėn shqipe,
Trimat dhanė kushtrimin pėr Atdhe e Liri,
U pėrzu armiku i Karpateve, deri nė kufi.

Tani valon Flamuri me Shqiponjė dykrenare,
E tėre Kosova ėshtė ndėrtuar pėrsėri,
Bėjmė vizita e pushime, ku tė duam,
Mes Kosovės e Shqipėrisė s‘ka kufi.

(Kaiserslautern, mė 10 janar 2009)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:45

KOMANDANTI LEGJENDAR, ADEM JASHARI

Adem Jashari lindi nė Prekaz tė Drenicės,
Nė ato ēaste kur erdhi nė kėtė botė,
Djepi iu mbulua me Flamurin e Skėnderbeut,
Tė gjithė tė afėrmeve nga gėzimi u rrodhėn lotė!

U lind nė Ditėn e Flamurit-28 Nėntor,
Me krisma tė pushkės e kėngė kreshnike,
Kėshtu po rritej Ademi me vėllezėrit e tij,
Jetoi dhe luftoi pėr Shqipėrinė Etnike.

Adem Jashari pėr histori kishte interesim,
Ishte bėrthama themeltare e UĒK-sė.
Nė histori ndodhin ngjarje tė rastėsishme,
Bashkimi i trojeve shqiptare ishte e rėndėsishme.

Ishte nisur pėr ēlirimin e Kosovės,
Pėr trimėri dallohej nga i gjithė brezi i tij,
Populli ynė liridashės e i vuajtur, thoshte,
E meriton tė vlershmen, tė shtrenjtėn LIRI.

Vetėm tė guximshmit kanė ndėrruar historinė,
I pari nisi aksionet ushtare mbi policinė,
Fillimisht nė Drenicė e pėr t'u pėrhapur mė vonė
Nė tėrė Kosovėn, nė Llap, nė Shalė, nė Dukagjin…

Adem Jashari ishte kudo sypatrembur,
Ku sulmohej armiku, nė ēdo cep tė Kosovės,
Vetėm frikacakėt nuk mund t'i besonin,
Dashamirėt e Kombit pėrherė e admironin.

Lufta pėr Prekazin qe e ashpėr,
Qendresa ishte e madhe, mbinjerėzore,
UĒK-ja humbi prijatarin e saj,
Por Kosova fitoi trimin luftėtar.

Vepra dhe lavdia e komandantit legjendar,
Lufta e drejtė kundėr armikut tė Karpateve,
I dha pėrmasa tė reja Kosovės, Ballkanit,
28 Nėntorit - Festės tonė Kombėtare.

(Prekaz, mė 2 korrik 2012)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 1st March 2016, 20:45

PER TY, QAN E TĖRĖ SHQIPTARIA
(Poetit Ali Podrimja)

Mė 21 korrik 2012, lajm i hidhur:
Poeti Ali Podrimja u gjet i vdekur,
Larg vendlindjes, nė njė qytet tė Francės,
Sot e tėrė shqiptaria ėshtė stepur.

Jo, jo nuk e besoj dot,
Se ka ikur nga kjo jetė,
Ishte pėr shumė gjenerata
Njeri dhe poet i vėrtetė.

Poetėt vetėm hyjnohen nė qiell,
Ata lindin e vdesin pėr ēdo varg,
Kėtė e kam lexuar nė rini,
Mburremi qė tė patėm, poeti ynė Ali.

Ti nuk vdiqe, o mjeshtėr i poezisė
Ti shkove tė Esadi, Azemi e Dini,
Sot ėshtė ditė zie nė tėrė shqiptarinė,
Krenare ėshtė Gjakova qė tė lindi.

Na mėsove tė mos iu frikėsohemi,
As deteve e oqeaneve, asnjėherė,
Jemi krenarė pėr veprat Tuaja,
Ike nė heshtje, i buzėqeshur si pėrherė!

Poezitė, tė cilat i shkrove me laps e penė,
Do t’i lexojmė e kėndojmė pėrherė,
E shkrove biografinė tėnde nė ēdo poezi,
Nuk tė trembi furtunė as erė.

Na mungon, o Ali Podrimja,
Pėr njėqindvjetorin e Shqipėrisė,
Ku ta gjejmė rimėn pėr kremtet tona,
Nė tėrė hapėsirėn e Ilirisė-Arbėrisė.

(Prishtinė, mė 22 korrik 2012)Shiko profilin e anėtarit


#9

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi