Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
Njihuni me smartphon-in, i cili perdor driten e diellit per tu karikuar

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 1st March 2016, 22:48


Njihuni me smartphon-in, i cili perdor driten e diellit per tu karikuar

Firma japoneze “Kyocera” nė Kongresin Botėror tė Telefonave (MWC) nė Barcelonė ka prezantuat njė telefon, i cili mund tė karikohet duke pėrdorur dritėn e diellit.

Paisja me ekran 5 inē u ndėrtua nė bashkėpunim me kompaninė franceze “SunPartner”, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr ndėrtimin e panelit diellor tė quajtur WYSIPS.

WYSIPS pėrbehet nga njė xham transparent 0.55 mm i hollė, qė do tė thotė se telefoni ka njė shtresė “fotovoltaike” tė integruar nė ekran. Ajo ėshtė e lidhur me njė ēip, i cili menaxhon dhe konverton energjinė diellore nė fuqi, e cila mund tė ruhet nė baterinė e pajisjes. Energjia qė absorbohet nga ekrani i telefonit, pasi ėshtė ekspozuar nė dritėn e diellit pėr 3 minuta, ėshtė e barabartė me njė minutė tė kohės qė flasim. Smartphoni diellor i Kyocera-s nuk varet vetėm nga rrezet e diellit pėr tu karikuar, por ai ka edhe baterinė tradicionale. Njė mėnyrė e ngjashme me mėnyrėn sesi makinat hibride pėrdorin edhe gazin edhe energjinė elektrike.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi