Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore » Kuzhina »
Rizoto me speca

Share

avatar

Posted prej 2nd March 2016, 16:00


Rizoto me speca

Nėse do tė na duhet qė tė pėrgatisim rizoto me speca pėr katėr persona ėshtė e rėndėsishme qė tė kemi kėto pėrbėrės kryesor si;
300 gr oriz, 25 gr parmigiano, 1 spec i verdhė, 1 spec i kuq,
25 gr gjalp, 1 qepė e bardhė, 1 litėr lėng perimesh, vaj ulliri dhe kripė.

Nė fillim grimė qepėn dhe hedhim nė njė tigan me vaj ulliri. Pastroni specat dhe pritini nė copėza dhe mė pas shtojani qepės nė zjarr, duke i lėnė pėr disa minuta. E rregullojmė me kripė dhe piper dhe e fikim zjarrin.

Ndėrkohė, lėngun e perimeve e hedhim nė njė tenxhere tė mbyllur me kapak dhe i japim njė valė.

Marrim gjysmėn e masės sė specave tė zier dhe e hedhin me mikser. Kremin e krijuar e shtojmė sėrisht nė tigan, duke i shtuar dhe orizin. Rindezim zjarrin dhe e trazojmė pak orizin. Shtojmė nga pak nga pak lėngun e nxehtė dhe e lėmė orizin tė ziejė sė bashku me kremin dhe copėzat e specave.

Kur orizi tė jetė gati, fikeni zjarrin dhe shtojini gjalpin dhe djathin parmigiano.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi