Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore » Kuzhina »
Qofte me patate dhe veze

Share

avatar

Posted prej 2nd March 2016, 16:12


Qofte me patate dhe veze

Pėrbėrėsit:


6 ve te ziera
3 patate mesatare te ziera
2-3 qepe te reja
2 ve ta fresketa
1 luge pavllake(shmant)
1 luge miell
1 luge prezlle(therrime buke)
Krip,biber te zi dhe vaj per fergim

Udhėzimet:

Qerohen vezet dhe patatet dhe grihen ne katrore te imet dhe kesaj mase i shtohet qepa e grire imet, vezet e fresketa, pavllaka, mielli ,prezllet dhe kriposen me kripe dhe biber sipas shijes dhe behet nje mase homogjene. Pastaj merren me luge dhe formohen toptha te vegjel me dore dhe fergohen ne vaj te nxehte. Nuk ka nevoje te fergohen shume sepse te gjith perbersit jan pothuajse te gatshem.



Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi