Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore » Kuzhina »
Si tė gatuajmė qebapa tė Bosnjės

Share

avatar

Posted prej 2nd March 2016, 16:20


Si tė gatuajmė qebapa tė Bosnjės

Pėrbėrėsit:
500 gr mish i viqit i bluer
1 qepė
1 erėz tė pėrzier
vaj, kripė dhe piper i zi.

dhe 2 thelpinj hudhėr
Metoda e pėrgatitjes:
E grijmė qepėn dhe e hedhim nė enėn e thellė me mishin e bluer. Hedhim erėza tė pėrziera, kripė dhe grijmė piper tė zi. I shtypim thelpinjtė e hudhrės dhe i hedhim nė enė. Pėrziejmė me lugė. Vazhdojmė masėn ta ngjeshim me dorė. Me dorė marrim nga masa dhe i bėjmė qoftet. Nė skarė hedhim vaj dhe nė tė i pjekim qoftet.

Samunin e presim pėrgjysmė. Njėrėn gjysmė e presim pėrgjysmė pėr sė gjati dhe nė tė vėmė dy qofte. Samunin e vėmė nė dėrrasėn pėr servirje, tė zbukuruar me dy gjethe sallate jeshile. Nė njėrin gjeth vėmė njė lugė kajmak dhe nė tjetrin njė lugė ajvar.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi