Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Refugjatėt, mediat greke: Shqipėria po bėn lojra, kėrkon tė pėrfitojė

Share

avatar

Posted prej 2nd March 2016, 20:57


Refugjatėt, mediat greke: Shqipėria po bėn lojra, kėrkon tė pėrfitojė

Deklaratat kontradiktore tė Kryeministrit Edi Rama dhe disa ministrave nėse Shqipėria do tė pranojė refugjatėt e bllokuar nė Greqi, ka bėrė qė mediat greke tė shkruajnė sėrish pėr Shqipėrinė.

Njė nga portalet e Greqisė sė veriut, ‘Epirus Post’ ka bėrė njė artikull me temė: “Shqipėria bėn lojra me refugjatėt”. Kjo media shkruan se Shqipėria pėrfiton nga situata e krijuar nė Greqi dhe nė Ballkan duke u pėrpjekur pėr tė negociuar me BE-nė pėr tė pėrfituar ndihmė ekonomike.

“Kjo mund tė shpjegojė deklaratat kontradiktore nga ministrat dhe nga vet Kryeministri Edi Rama”, vazhdon artikulli i kėsaj media.

Disa ditė mė parė, Kryeministri Rama deklaroi se Shqipėria nuk do tė pranojė refugjatė, kurse ministrat Tahiri dhe Bushati thanė tė kundėrtėn. Nė Greqi kanė mbetur tė bllokuar mijėra refugjatė, pasi Maqedonia ka mbyllur kufirin dhe ekziston frika qė emigrantėt t’i drejtohen kufirit shqiptar.

Nga ana tjetėr, vendi ynė ka dėrguar 450 efektivė tė FNSH nė pikat kufitare tė Shqipėrisė me Greqinė dhe Maqedoninė pėr tė mos lejuar kalimin e refugjatėve nėse BE nuk jep mbėshtetje financiare pėr vendin tonė.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi