Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Jepi shpresė tjetrit.

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 2nd March 2016, 21:06

Jepi shpresė tjetrit.
Dy njerėz ishin shum tė sėmurė, ishte caktim qė tė jenė ne tė njejtėn dhomė
ne spital.Njėri prej tyre kishte nė afėrsi tė tij njė dritare, kurse tjetri jo,
sepse nuk mund tė lėvizė nga kėmbėt.Njeriu qė jetonte nė afėrsi tė dritares
i tregonte pėr jetėn e tij, familjen shtėpinė, punėn, ku kishte qenė nė pushime etj.Ēdo ditė njeriu qė ishtė nė afėrsi tė dritares ia tregonte tė gjitha gjėrat qė i shihte nga dritarja.I tregonte se aty poshtė kishte njė kopsht tė bukur me njė liqen tė cilin kishte zogj dhe lule, kishte bukuri tė paparė, pranė liqenit kishte fėmijė qė luanin dhe qė i lėshonin anijet e vogla.Pastaj, i tregoi se ka dalur ylberi, se kishte rėnė njė shi freskues dhe i tregonte gjithēka qė shihte nga dritarja.Njė ditė motra medicinale erdhi dhe e konstatoi se njeriu qė ishte nė afėrsi tė dritares kishte vdekur nė gjumė.

Kurse njeriu tjeter u mėrzit shumė pėr tė, nuk kishte kush ta shoqėrojė ,
pasi qė ai u bė mė mirė, propozoi qė motra medicinale ta transferojė
nė vendin e shokut tė tij, nė afėrsi tė dritarės.
Kur u afrua nė afėrsi tė dritarės ai e vėrejti se dritarja ishte e mbyllur me blloqe dhe se nuk mund tė shihte asgjė.

Njeriu e pyeti motren medicinale, se si ėshtė e mundur
qė mos tė ketė asgjė aty jashtė, kur shoku im mė tregoi gjėra tė bukura,
e tani dritarja duket e mbyllur me blloqe?!

Motra iu pėrgjigj: Shoku yt ishte i verbėr, e kishte humbur shikimin, nuk kishte mundėsi t’i shikonte as blloqet, por ndoshta deshti qė tė tė jep ty njė SHPRESĖ.

Ēka pėrfitojmė nga ky tregim: Ekziston lumturi pa masė duke i bėrė tė tjerėt
tė lumtur, pavaresisht nga situata jonė. Mjerimi i pėrbashkėt ėshtė gjysmė pikėllimi, por lumturia kur ndahet ėshtė e dyfishtė, nėse dėshironi tė ndjeheni
tė pasur, numėroni tė gjitha gjėrat qė ju i keni dhe do ta vėreni se paratė
nuk mund tė blejnė gjithēka:
"Dita e sotshme ėshtė dhuratė, pėr atė edhe quhet E TASHME".Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 4th March 2016, 10:01

sHUm e bukur SmileShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi