Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
NASA: Dielli do te lind nga perendimi

Share

avatar

Posted prej 2nd March 2016, 21:26


NASA: Dielli do te lind nga perendimi

Sipas shkrimit tė medieve ndėrkombėtare, tė cilat i referohen burimeve tė Agjencisė Kozmike Amerikane NASA, nuk ėshtė larg dita kur Dielli do tė lind nga Perėndimi nė vend se nga Lindja.

“ Daily Mail” dhe „ Huffington post“ raportuan pėr tė dhėnat serioze dhe faktike shkencore qė ka NASA dhe Agjencia Kozmike Evropiane pėr kthesėn e madhe tė llojit tė vet qė do tė pėsojė poli magnetik e qė pėr pasojė do tė ketė lindjen e Diellit nga ana Perėndimore. Revista amerikane ”Live Science” thekson se poli magnetik i Tokės nuk ėshtė aq i fuqishėm sa ka qenė nė tė kaluarėn dhe ėshtė dobėsuar pėr dhjetė herė mė shumė, kurse ky dobėsim ka marrė pėrmasa mė tė mėdha kėto gjashtė muajt e fundit. Faktin e hidhur tė ndryshimit qė ka pėsuar poli magnetik e ka konfirmuar edhe Agjencia Kozmike Evropiane, e cila po ashtu ka vėrtetuar se kjo do tė thotė se Dielli do tė lind nga Perėndimi.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi