Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Gjuha shqipe »
Rregullat sintaksore dhe morfologjike tė gjuhės shqipe

Share

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:55

Rregullat sintaksore dhe morfologjike tė gjuhės shqipe

SHENJAT E PIKĖSIMIT

Shenjat kryesore tė pikėsimit janė: pika(.) pikėpyetja(?), pikėēuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikėpresja(,) dy pikat(: ), thonjėzat(=), viza lidhėse(-) .

Pika,pikėpyetja,pikėēuditėsja, dhe tri pikat pėrdoren nė fund tė fjalisė pėr tė shėnuar pushimin qė ndan dy fjali nė gjuhėn e folur.
Pika shėnon intonacionin zbritės qė shoqėron zakonisht fundin e fjalisė dėftore

Pikėpyetja shėnon gafikisht intonacionin ngjitės qė karakterizon pyetjen gjatė tė folurit

Pikėēuditja shėnon grafikisht intonacionin ngjitės dhe intensitetin e veēantė qė karakterizon shprehjen e njė emocioni ( njė e papritur , kundėrshtim , zemėrim , gėzim )

Tri pikat tregojnė qė fjalia pėrmban njė nėntekst ose qė mbetet e pambaruar.


Presja,pikėpresja,kllapat pėrdoren brenda fjalisė
Presja shėnon grafikisht njė pushim tė shkurtėr brenda fjalisė .
Ajo shėrben pėr tė vėnė nė dukje: - njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre tė veēuar.

Pikėpresja shėnon grafikisht njė pushim mė tė gjatė se presja . Ajo ndan nė pėrgjithėsi pjesė tė ndryshme tė pavarura tė njė fjalie tė pėrbėrė.

Dy pikat shėnojnė njė pushim qė zgjat pothuajse sa pikėpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanė njė vlerė , lajmėrojnė njė shpjegim , njė varg shembujsh etj .

Kllapat shėnojnė njė pushim tė shkurtėr si presja e shėrbejnė pėr tė dalluar , shquar dhe veēuar njė grup fjalėsh qė shprehin njė sqarim ose njė mendim tė ndėrshtėnė .

Thonjėzat dhe vizat
Thonjėzat dhe viza shėrbejnė pėr tė rrethuar fjalėt e njė ose mė shumė bashkėbiseduesve nė njė ligjėratė tė drejtė .

Thonjėzat shėrbejnė gjithashtu pėr tė shėnuar emėrtimet e rrugėve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etjShiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:55


Folja
Folje quhen fjalėt qė tregojnė se subjekti vepron ose pėson diēka ose ndodhet nė njė gjendje tė caktuar.

Foljet kalimtare dhe jokalimtare
Kalimtare quhen foljet veprimi i tė cilave i kalon njė personi ose sendi tjetėr.

Foljet qė pranojnė njė kundrinor tė drejtė janė folje kalimtare tė drejta.

Foljet qė mund tė marrin kundrinor tė zhdrejtė pa parafjalė janė kalimtare tė zhdrejta.

Ndodh qė njė folje tė marrė njėkohėsisht njė kundrinor tė drejtė dhe njė kundrinor tė zhdrejtė pa parafjalė, pra tė jėtė njėkohėsisht folje kalimtare e drejtė dhe e zhdrejtė.

Folje jokalimtare janė ato qė nuk pranojnė kundrinor: fle, eci, rri, qėndroj, dal etj.

Format veprore dhe joveprore

Forma veprore: janė foljet qė tregojnė se subjekti vepron ( laj fytyrėn, fshij dhomėn etj).

Forma joveprore: janė foljet qė tregojnė se subjekti pėson i nėnshtrohet veprimit tė njė tjetri (psh lahem nga dikush).Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:56

Kohėt themelore tė foljes janė e tashmja, e shkuara, e ardhmja.

E tashmja tregon diēka qė bėhet tani.

E shkuara ka pesė nėndarje: e pakryera, e kryera e thjeshtė dhe e kryera qė shprehin veprime tė kryera para ēastit kur flasim dhe mė se e kryera dhe e kryera e tejshkuar qė shprehin veprime para njė ēasti tė caktuar tė sė shkuarės.

E ardhmja ka dy kohė tė ardhmen dhe tė ardhmen e pėrparme.
E ardhmja shpreh njė veprim qė pritet tė kryhet pas ēastit kur flasim ose qė do tė kryhet nė tė ardhmen.

Kohet e foljeve janė:tė thjeshta dhe tė pėrbėra.

Tė thjeshta janė e tashmja, e pakryera, e kryera e thjeshtė dhe e ardhmja.
Ato formohen kryesisht me mbaresa qė i shtohen foljes: mėso-j, mėso-n, mėso-ja, mėso-je etj.

Tė pėrbėra janė: e kryera ( kam mėsuar ), mė se e kryera ( kisha mėsuar ),e kryera e tejshkuar ( pata mėsuar ), e ardhmja e pėrparme ( do tė kem mėsuar ). Kėto formohen me ndihmėn e foljeve ndihmėse.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:56

Mbiemri

Mbiemra quhen fjalėt qė shėnojnė se ēfarė lloji ėshtė ose ēfarė vetie ka emri (psh qen i zi).
Mbiemri pėrshtatet nė numėr, gjini dhe rasė me emrin me tė cilin lidhet.

Mbiemrat e shqipes ndahen nė dy grupe: mbiemra tė nyjshėm dhe mbiemra tė panyjshėm.

Mbiemra tė nyjshėm janė:
- ata qė mbarojnė me -ė : i bardhė, i gjatė etj
- ata tė formuar me prapashtesat -(ė)m, -shėm, -(ėt): i mesėm etj
-mbiemrat e formuar nga pjesorja: i shkruar, i zėnė etj
- disa mbiemra qė dalin me -ėr : i vjetėr, i varfėr etj

Mbiemra tė panyjshėm janė :
- mbiemrat e formuara nga emrat pėrgjegjės me konversion psh: tiranas, shkodran etj
- mbiemrat e formuar me prapashtesat -ar, -tar, -ik, -ist, -iv, -or, -tor: bankar,heroik, aktiv, verior etj
- mbiemrat e formuar me prapashtesat -(ė)s, -ues, -yes, nga pjesorja ose e tashmja e foljes: djegės, ngjitės, vlersues etjShiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:57

NUMĖRORI

Numėrorė quajmė fjalėt qė tregojnė numėr dhe sasi tė caktuar qeniesh ose sendesh:
njė, dy, tre, : dy fėmijė tri gra, katėr burra, 20 metra

Fjalėt qė tregojnė radhė si: i parė, i dytė, i dhjetė, tė cilat kanė kategoritė gramatikore tė mbiemrave, nuk do tė trajtohen si numėrorė po si mbiemra.

Numėrorėt pėrdoren pėr tė treguar:
- datėn, vitin:
Me sa jemi sot ? - Me 28 Nėntor.

- njė periudhė tė caktuar kohe:-
Kur ke qėnė nė Amerikė ? Nga 1990 deri mė 1997 .
- pėrmasa ose pėrqindje : 0,5 m, 50 pėrqind etj.

- notat nė shkollė :
Cfarė more sot ? - Dhjetė.
-nė domino: katėr-treshi, pesė-gjashta.

Kur pėrdoret me nyjen e pėrparme "tė" numėrori ka njė kuptim pėrmbledhės:
Erdhėn tė dhjetat.

Numėrori pėr tė mos pėrsėritur edhe njė herė emrin e dhėnė nė fjali ose pėr tė mos e zėnė nė gojė fare, pėrdoret i emėrzuar:
C'tė bėnin ata tre kundėr dhjetėve ?

Numėrtori pėrdoret i emėrzuar edhe nė veprime atematike:
Pesa te dhjeta hyn dy herė.
Rrėnja katrore e nėntės ėshtė treshi.

Pėrdoret nė ėmėrtimin e viteve:
A anėtar shoqate i nėntėdhjetekatėrshit.
Numrat njė, dy, tre, emėrzohen me anė tė prapashtesės -sh : njėsh-i, dysh-i, tresh-i.

Numėrorėt janė:
- fjalė tė parme: zero, njė, dy, tre, katėr etj.;
- fjalė tė pėrngjitura: njėmbėdhjetė, dymbėdhjetė, trembėdhjetė etj.;
- fjalė tė pėrbėra: tridhjetė, pesėdhjetė, gjashtėdhjetė;
- lokucione: tridhjetė e njė, pesėdhjetė e katėr etj.

Numėrorėt nė pėrgjithėsi nuk e kanė kategorinė gramatikore tė gjinisė: katėr djem, katėr vajza.
Bėn pėrjashtim numėrori tre i cili e ka kategorinė e gjinisė: tre djem, tri vajza, por edhe njėzet e tre djem dhe njėzet e tri vajza.

Numėrori e ka kategorinė e gjinisė edhe kur ka kuptim pėrmbledhės:
Sa djem erdhėn? Tė dy(tė tre).
Sa vajza erdhėn? Tė dyja(tė trija).

Ky dallim ruhet edhe kur numėrori tre/tri pėrdoret pa emrin pėrkatės:
Sa djem ishin ? Tre.
Po vajza sa ishin ? Tri.

Numėrorėt kur tregohen si tregues tė emrave, marrin kategorinė gramatikore tė rasės:

RASAT e Numėrorit
Mashkullore - Femėrore

Emėrore
dy tė dy tė dyja

Gjinore (i,e, dyve)
i,e,tė dyve
i,e, tė dyjave

Dhanore (dyve)
tė dyve
tė dyjave

Kallzore (dy)
tė dy
tė dyja

Rrjedhore (dyve)
tė dyve
tė dyjaveShiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:57

PĖREMRI

Pėremra quhen fjalėt qė pėrdorim nė ligjėrim nė vend tė emrave ose mbiemrave:

Nė strehėn e shtėpisė dallėndyshet vit pėr vit bėjnė folenė.
Ato fluturojnė me shpejtėsi para shtėpisė.
Vjollca i do shumė dallėndyshet.
Ajo kėnaqet kur i shikon ato duke fluturuar.

Pėremrat janė shtatė llojesh:
- vetorė: unė, ti, ai, ajo, ne, ju, ata, ato;
- vetvetorė: vetja, vetvehtja;
- dėftorė: ky, kjo, kėta, kėto, i kėtillė, e kėtillė, tė kėtilla, i tillė, e tillė, tė tillė, tė tilla; ai, ajo, ata, ato, i atillė, e atillė tė atillė, tė atilla;
- pronorė:
I. im, ime, ynė, jonė, e mi, e mia, tanė, tona,
II. yt, jote, juaj, juaj, e tu, e tua, tuaj, tuaja
III. i tij, e tij, i saj, e saj, e tij, e tija, e saj, e saja, i tyre, e tyre, e tyre, e tyre;
- lidhorė: qė, i cili, e cila, tė cilėt, tė cilat, ēka, ē, ēfarė, kush, sa,
- pyetės: kush, cili, cila, cilėt, cilat, ē, ēfarė, sa, i sati, (me, pėr, nga) se;
- tė pacaktuar: dikush, ndokush, gjithkush, kushdo, askush, kurrkush; njė, ndonjė, njėri, ndonjėri, asnjė, asnjėri; secili, gjithsecili, cilido, ēfarėdo, gjithēka, diēka, ca, disa, tė gjithė etj.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:58

Ndajfolje quhen fjalėt e pandryshueshme qė plotėsojnė para sė gjithash foljen, duke treguar mėnyrė, vend, kohė, shak, qėllim, sasi:

Blendi shkruan bukur, qartė dhe saktė.
Ndajfoljet mund tė plotėsojnė edhe njė mbiemėr ose ndajfolje tjetėr:
Detyra ishte tepėr e vėshtirė.
Ata u ngritėn shumė herėt atė ditė.
Por nga kuptimi ndajfoljet janė gjashtė llojesh:
mėnyre, vendi, kohe, shkaku, qėllimi, sasie.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 01:59

NDAJFOLJET E MĖNYRĖS

Ndajfoljet e mėnyrės luajnė rolin e grupeve parafjalore rrethanor mėnyre:

Vjollca e Dritani silleshin natyrshėm (=nė mėnyrė tė natyrshme) me tė gjithė.

Ndajfoljet kryesore tė mėnyrės janė:
- mirė, keq, bukur, pastėr, qartė, shkurt, thjesht, qė tregojnė cilėsinė e veprimit. Tė tilla janė edhe ndajfoljet gėzueshėm, natyrshėm, furishėm, etj.;
Vjollca flet bukur frėngjisht.

- menjėherė, pak nga pak, vazhdimisht, shpesh, papritur, etj. Qė tregojnė ecurinė e veprimit:
Dritani u ngrit papritur.

- cekėt, gjerė, gjtė, thellė, ulėt qė tregojnė pėrmasa:
Toka duhet punuar thellė.

- bujarisht, trimėrisht, artistikisht, besnikėrisht, teorikisht, qė kanė kuptimin e togut nė mėnyrė + mbiemėr: bujarisht (nė mėnyrė bujare), po edhe shqip, frėngjisht, anglisht:
Nė Shqipėri mė pritėn dhe mė pėrcollėn bujarisht (nė mėnyrė bujare).Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:00

NDAJFOLJET E VENDIT

Ndajfoljet e vendit luajnė rolin e grupeve parafjalorė plotės vendi.

Ndajfoljet kryesore tė vendit janė:
- afėr, larg, pranė, rreth, djathtas, majtas, aty, atje, diku, gjėkund, gjithkund, anembanė, gjithandej, kudo, ngado, asgjėkund, kurrkund, etj, qė tregojnė vendin ku kryhet veprimi:
Makina u kthye djathtas (nė anėn e djathtė).

- ku, nga:
Ku po shkon ?
Nga je edhe pse ke ardhur ?
Nė tė vėrtetė ku dhe nga janė ndajfolje pyetėse, po merren edhe si ndajfolje vendi:Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:01

Ndajfoljet e kohės luajnė rolin e grupeve parafjalore rrethanor kohe.

Ndajfoljet kryesore tė kohės janė:
- dje, pardje, nesėr, pasnesėr, paradite, pasdite, sot, sonte, tani, vjet, qė tregojnė kohėn e saktė tė kryerjes sė veprimit:
Erdha sot (=ditėn e sotme) nga Tirana dhe do tė nisem nesėr (ditėn e nesėrme).

- njėherė, njė herė e njė kohė, gjithmonė, kurdo, sė shpejti, sė lashti, qė tregojnė njė kohė tė papėrcaktuar:
Sė shpejti do tė organizohet nė Tiranė njė konferencė pėr gjuhėn shqipe.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:02

Ndajfoljet e shkakut luajnė rolin e njė grupi parafjalor rrethanor shkaku.
Ndajfoljet e shkakut janė: pėrse, pse tė cilat pėrdoren pėr tė pyetur pėr shkakun e kryerjes sė njė veprimi:
Pse (pėr ēfarė arsyeje) nuk punon edhe ti si tė tjerėt?
Pėrse (pėr ēfarė qėllimi) mė kėrkon?
Kėtu mund tė fshihen edhe fjalėt prandaj, andaj, (=pėr kėtė shkak, pėr kėtė arsye, pėr kėtė qėllim) tė cilat funksionojnė edhe si lidhėza.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:03

Ndajfoljet e sasisė luajnė rolin e grupeve emėrore rrethanor sasie.
Ndajfoljet kryesore tė sasisė janė:
- shumė, pak, tepėr, fort, sė tepėrmi, pėr sė tepėrmi, njėherė, dyherė, etj, qė tregojnė nė ē`masė realizohet veprimi:
E njoh mirė Butrintin, se e kam vizituar tri herė.
Gjeta njė libėr shumė tė vjetėr, tė ruajtur shumė mirė.

- fort, tepėr, sė tepėrmi, njėfish, dyfish, trefish, aq, kaq, mjaft, pak, etj. qė shprehin intensitetin ose shkallėn e njė veprimi a tė njė cilėsie.
Dėgjomė, mua plakun, se di mė tepėr se ti.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:03

SHKALLĖT E NDAJFOLJEVE

Ndajfoljet pėrdoren nė shkallėn pohore, krahasore dhe sipėrore, kryesisht ndajfoljet e mėnyrės: mirė, bukur, qartė, si edhe disa ndajfolje vendi e kohe: lart, poshtėė, afėr, larg, vonė, herėt, etj.

Shkalla krahasore dhe shkalla sipėrore e ndajfoljeve formohen me po ato fjalė me tė cilat formohen shkalla krahasore e shkalla sipėrore e mbiemrave.

- Shkalla pohore
Miri ecėn shpejt

- Shkalla Krahasore
e barazisė : Miri ecėn aq shpejt sa Genti.
e sipėrisė : Miri ecėn mė shpejt se Genti.
e ultėsisė : Miri ecėn jo aq shpejt sa Genti.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:04

PARAFJALA

Parafjalė janė fjalėt e pandryshueshme qė qėndrojnė pėrpara emrave, pėremrave, numėrorėve dhe ndajfoljeve duke vendosur marrėdhėnie vartėsie ndėrmjet fjalėve:

Punoj me lopatė.
E njoha nga zėri.
U rreshtuan pėr tre.
Ka ardhur njė ftesė pėr ty.
Beni ėshtė i dashur me tė gjithė.
E njohin pėr mirė.

Parafjalėt, sipas strukturės morfologjike, janė tė thjeshta, tė pėrngjitura dhe shprehje :
- tė thjeshta: me, nė, nga, afėr, brenda, larg, para etj.;
- tė pėrngjitura : nėpėr, pėrmbi, pėrveē, sipas, etj.;
- shprehje: ballė pėr ballė, rreth e qark, nė kundėrshtim me, nė lidhje me etj.

Parafjalėt sipas lidhjeve sintaksore klasifikohen nė:

- parafjalė tė rasės emėrore: nga, te (tek):
Ėshtė nga Tirana.
U rrėzua nga lodhja.
Nga darka do tė dukemi.
Ėshtė i madh nga trupi.
Shtėpitė u ndėrtuan nga vetė banorėt.
Nė krye doli njė nga ish tė burgosurit.
Rrinte te pragu i derės dhe vėshtronte avionėt qė fluturonin.

- parafjalė tė rasės gjinore: me anė, me anėn, nė sajė, nė vend, pėr arsye, pėr shkak, etj.:
Me anė tė njė miku arrita ta kapėrcej kufirin.
Ekonomia e vendit mbahet nė sajė tė kontributit qė jep populli.
Ju kemi nė vend tė prindėrve.
Shtėpia mbeti pėrgjysėm pėr shkak tė largimit tė vėllait.

- parafjalė tė rasės kallėzore: nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr, etj.:
Erdhi vonė nė shtėpi.
U takua me vėllain nė Prishtinė.
Nuk rrihet pa punė.
Mira u nis dje pėr Bruksel.
Mė 10 qershor kam ditėlindjen.
Mos u ul mbi divan.
U shkau dheu nėn kėmbė.
Parisi ėshtė njė ndėr qytetet mė tė bukura.

- parafjalė tė rasės rrjedhore: prej, ndaj, pėr, etj.
Ishte prej Durrėsi.
Ndaj tij u morėn masa tė rrepta.
E kapi pėr gryke.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:04

PJESĖZA

Pjesėzat janė fjalė qė plotėsojnė kuptimin e njė fjalie.
Pjesėzat, sipas kuptimit, mund tė grupohen si vijon:

- dėftuese: ja:
Ja kush erdhi…
- pėrcaktuese - saktėsuese: mu, pikėrisht, tamam, porsa, sapo, deri etj.:
Pikėrisht ai mė ka paditur.
- pėrforcuese: vetėm, veē, bile, sidomos, veēanėrisht, madje etj.;
Tė gjithė flasin mirė frėngjisht, sidomos Mira.
- pėrafruese - veēuese ose kufizuese: vetėm, veē, veēanėrisht:
Vetėm tė rinjtė punonin.
- pėrafruese: afėrsisht, afro, aty-aty, nja, gati, rreth, pothuaj etj:
Nė stadium ishin rreth 10.000 vetė.
- pohuese: po, posi, po qė po, po se po, si urdhėron etj:
A do tė shkosh nė Prishtinė? Posi.
- mohuese: jo, nuk, s', mos, jo qė jo, as qė etj.;
Nuk e kam takuar.
- pyetėse: a, ė, e:
A erdhi motra nga Vlora?
- dyshuese: ndoshta, mbase, kushedi, sikur, vallė, gjė etj.:
Pėrse erdhi vallė?
E keni takuar gjė Mirėn?
- zbutėse: pa, as, le, para, dot etj.:
Pa shihni kush na ka ardhur.
A nuk e shihni se kush na ka ardhur.
- emocionale shprehėse: ē`, de, pa, pra, se, seē, etj.:
Ja pra kėshtu ndodhi.
E pse pa, pėr njė fjalė goje u zumė.

Pjesėzat janė dy llojesh: me vend tė ngulitur ose me vend tė lirė.
Tė parat qėndrojnė gjithmonė para apo pas fjalės ose grupit emėror a foljor tė dhėnė:
- para: nuk, ja, desh, sapo etj.;
- pas: de, dot etj.

Pjesėzat me vend tė lirė mund tė vendosen nė fillim, nė mes dhe nė fund tė fjalės:
Vallė, kush erdhi?
Kush erdhi vallė?
Kush tė jetė, vallė, ky qė erdhi?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:05

PASTHIRRMAT

Pasthirrmat janė tingujt ose fjalėt e pandryshueshme qė shėrbejnė pėr tė treguar ndjenjat e folėsit ose pėrdoren pėr tė tėrhequr vemendjen e dėgjuesėve:

- O, sa mirė qė erdhėt! Ishim bėrė merak pėr ju.
Ato janė karakteristike pėr gjuhėn e filur dhe kuptimi i tyre shpesh qartėsohet nga intonacioni.

Pasthirrmat grupohen nė pasthirrma emocionale, qė shprehin ndjenja, dhe nė pasthirrma urdhėrore, qė shprehin dėshirėn ose vullnetin e folėsit.

Pasthirrma emocionale qė shprehin:
- ndjenja tė gėzuara: o, oh, oho, hoho, ohoho, tė lumtė, urra, ah, sa mirė;
- frikė, tmerr: e zeza, ububu, bobo, korba, kuku, obobo, qyqja;
- habi: au, eu, oj, ou, pa, u, ua, uh;
- mosbesim, mospėrfillje, pėrbuzje: aha, bah, ehe, ahu, i, ohu, ptu, y etj.;
- pakėnaqėsi, keqardhje, mėrzi, dhembje: a, ah, e, eh, of, oi, uf, etj.;
- nxitje (thirrje, urdhėr, lutje): ej (hej), o, ore (or, mor, more), moj (ori, mori), pėst, o burra, forca, hop, hė, na, sus, shėt, tė keqen etj.;
- pėrshėndetje, mirnjohje, mallkime, sharje, ngushėllime etj: faleminderit, lamtumirė, mirėmėngjes, mirėdita, mirėmbrėma, mirupafshim, mirė se erdhe, mirė se vjen, mirė mbeē, ditėn e mirė, natėn e mirė, tungjatjeta, udha e mbarė etj.
Pasthirrmat vendosen zakonisht nė fillim tė fjalisė, por shpesh pėrdoren edhe nė mes edhe nė fund tė saj. Pas tyre vihet presje. Kur shqiptohet me fuqi tė veēantė pas tyre vihet pikėēuditje:
Oh, ē'na gėzove.
Ua! Paske ardhur!
A! - thirri e habitur.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:05

EMRI

SHUMĖSI I EMRAVE
Mjetet e formimit tė trajtės sė shumėsit te emrave nė gjuhėn e sotme letrare janė tė larmishme.

Nė pėrgjithsi, trajta e shumėsit formohet me anė mbaresash.
Nga kėto mė tė pėrdorshmet janė: -ė , -a , -e , p.sh.: anėtarė , grurė , lekė , shoferė , etj . ; dema , fusha , kodra , pėllumba , vegla etj . ; aksione , fise , kombe , shtete , etj.

Njė vend tė rendėsishėm ndėr mjetet e formimit tė shumėsit zėnė edhe mbaresat: -nj e -ra , p.sh. : arinj , mullinj , penj , heronj , ftonj , etj . ; dhjamėra , fshatra , mallra , ujėra etj.

Njė numėr emrash e kanė trajtėn e shumėsit tė njėllojtė me trajtėn e njėjėsit , p.sh. : njė nxėnės - shumė nxėnės , njė mėsues - shumė mėsues , njė ditė - shumė ditė , njė kala - shumė kala , njė ide - shumė ide , njė shtėpi - shumė shtėpi , njė lagje - shumė lagje , njė depo - shumė depo etj .

Disa emra e formojnė trajtėn e shquar tė shumėsit duke pėsuar ndėrrimė tingujsh nė temėn e tyre . Ndėrrimet kryesore janė : a > e , e >i , k >q , g > gj , ll > nj , r > j . Njė pjesė nga kėta emra marrin edhe njė mbaresė , p.sh. : breg - brigje , rrezik - rreziqe , kunat - kunetėr , etj ., kurse tė tjerėt nuk marrin mbaresė : dash - desh , mik - miq , plak - pleq , kungull - kunguj , bir - bij etj.

Pėr shkak tė ndikimit tė dialekteve ose tė varianteve letrare tė mėparshme, pėr disa tipa emrash nė gjuhėn e folur e nė gjuhėn e shkruar nganjėhėrė ndeshen ende dy ose mė shumė trajta shumėsi, p.sh. : oficera e oficerė , xhepa e xhepe , nxėnės ( trajtė pa mbaresė ) e nxėnėsa , dardhė , gjurmė ( trajta pa mbaresa ) e dardha , gjurma etj. Nė kėto raste zakonisht,vetėm njėra nga trajtat ėshtė nė pajtim me normėn e sotme letrare, ndėrsa trajta tjetėr nuk ėshtė normative dhe duhet mėnjanuar nga pėrdorimi letrar.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:06

SHUMĖSI I EMRAVE MASHKULLORĖ
E formojnė shumėsin rregullisht me mbaresėn -ė emrat mashkullorė qė dalin me:

-ac : kupacė , pėrtacė , tullacė etj . ;
-aē : gungaēė , gjembaēė , kulaēė , trazovaēė , ( por ilaē - ilaēe )
-af : ēarēafė , fotografė , paragrafė , etj . ;
-ak : binjakė , fshatarakė , fusharakė , kapakė , rosakė , ushtarakė , etj . ;
-aq : hutaqė , shkataraqė , etj . ,
-ash : balashė , gjumashė , larashė , etj . ;
-eē : gjyveēė , kryeneēė etj . ;
-ek : byrekė , direkė , dyfekė , dyshekė , fishekė , hendekė , lejlekė , mjekė etj ;
-en : hostenė , kapitenė , legenė , sejmenė , sergjenė , etj . ( bėjnė pėrjashtim : beden - bedena , liqen - liqene )
-ik : akademikė , calikė , diabetikė , historikė , ibrikė , klerikė , romantikė , zhapikė , etj . ( por : armik - armiq )
-in : beduinė , kofinė , latinė , pinguinė , qejfinė etj . ;
-ist : aksionistė , aktivistė , artistė , ballistė , futbollistė , ēiklistė , kapitalistė , specialistė sportistė , turistė , etj . ;
-ok : maēokė , malokė , misėrokė , patokė , shokė etj . ;
-or : agresorė , ambasadorė , banorė , dėshmorė , fjalorė , frymorė , profesorė , punėtorė , traktorė , vaporė etj .
( por : auditor - auditore , kor - kore , korridor - korridore ) ;
-osh : baloshė , barkoshė , mjekroshė , trimoshė , etj . ( bėjnė pėrjashtim : kosh - kosha djalosh - djelmosha ) ;
-ot : despotė , himarjotė , patriotė , suljotė etj . ( bėn pėrjashtim lot , qė e ka shumėsin njėsoj si njėjėsin , por nė trajtėn e shquar lot-ėt ) ;
-tar : ēlirimtar , kėngėtarė , lojtarė , luftėtarė , shkrimtarė etj . ;
-tor : fajtorė , konsumatorė , kultivatorė , muratorė , punėtorė etj . ;
-uk : bishtukė , kopukė etj

Fjalėt e mėsipėrme formojnė shumėsin me mbaresėn -ė , edhe nė rast se pėrdoren si mbiemra nė gjininė mashkullore p.sh.: djem binjakė , shkrimtarė romantikė , nxėnės punėtorė etj . E formojnė trajtėn e shumėsit me mbaresėn -ė edhe tė gjithė mbiemrat e tjerė tė panyjshėm mashkullorė , qė dalin me fundoret e mėsipėrme, p.sh. dredharakė . artistikė , ēamarrokė etj . (Fundore quhet tingulli ose tingujt e fundit tė fjalės qė shėrbejnė si tipar klasifikues a karakterizues i saj)

E formojnė shumėsin pėrgjithėsisht me mbaresėn -ė emrat mashkullorė qė dalin me:
-(i)an : aeroplanė , evropianė , fazanė , filxhanė , fizikanė , gjerdanė , jargavanė , jorganė , havanė , hidroplanė , historianė , kazanė , luanė , matematikanė , partizanė , politikanė , republikanė , sahanė , shandanė , shejtanė , timpanė , tiganė , tiranė , etj . ;
-ar : barbarė , detarė , fshatarė , hambarė , kalendarė , kėpucarė , korēarė , skenarė , ushtarė , etj . ;
-ec : dordolecė , guralecė , memecė , mistrecė , pijanecė etj . ;
-er : berberė , fenerė , frigoriferė , kaloriferė , oficerė , shoferė etj . ;
-ir : Ilirė , vampirė , zinxhirė etj . ;
-ol : gogolė , kaqolė , etj . ;
-on : bidonė , timonė , vagonė etj . ;
-un : bastunė , majmunė , pirunė , sapunė , spiunė etj .
Me mbaresėn -ė e formojnė trajtėn e shumėsit edhe mbiemra mashkullorė qė dalin me fundoret e mėsipėrme , p.sh. : djalosharė , grindavecė , barkalecė etj .
Njė numėr emrash qė dalin me tė njėjtat fundore si emrat e mėsipėrm nuk e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė po me -a ose me -e . Mė poshtėė po shėnojmė mė tė pėrdorshmit prej tyre .
Me mbaresėn -a :
-an : mana , patėllxhana ;
-ec : bishtaleca , karkaleca , kastraveca , keca , speca ;
-on : gramafona , magnetofona , mikrofona , telefona ( dhe tė gjitha fjalėt e huaja tė pėrbėra , qė kanė si gjymtyrė tė dytė -fon ) , kupona , napolona ;
-ol : gola , stola ;
-un : ēuna , zhguna .
Me mbaresėn -e :
-an : divane , duhane , dyqane , hane , karvane , mejdane , oqeane , organe , plane , stane , tavane , vullkane ( tė gjithė emrat me -an qė e formojnė shumėsin me mbaresat -a ose -e , nuk shėnojnė frymorė .
-ar : honorare , orare , pazare , qilare , seminare , tipare , thesare , visare , zare etj .
-ec : kotece ;
-er : dikastere , karaktere , mermere , mindere , mistere , etj . ;
-ir : hirėėėėė , manastire , panaire ;
-on : ballkone , ciklone , elektrone , frone , hone , hormone , kone , protone , sallone , shabllone , zakone ;
-un : kanune .
7- Emrat qė dalin me -al , -ant, -at , -az , -el , -ent , -ez , -id , -it , -ont ,
si rregull , e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė , kur shėnojmė frymorė , dhe me -e ( ndonjėherė me -a ) , kur nuk shėnojnė frymorė :
-al -ė admiralė , gjeneralė , intelektualė , vandalė , vasalė etj . ;
-al -e centrale , festivale , ideale , kanale , karnavale , korale , kristale , lokale , male , materiale , minerale , etj .
(por : kuintalė )
-ant -ė aspirantė , elefantė , diversantė , gjigantė , kursantė , maturantė etj . ;
-ant -e diamante , restorante , variante etj . ;
-at -ė argatė , delegatė , diplomatė , kroatė , labeatė , vlonjatė etj . ( kunatė - kunetėr )
-at -e agregate , aparate , atentate , fosfate , kampionate , kate , kombinate , pallate , silikate , shpate etj . ( por : shtrat - shtretėr
-az -ė matrapazė , xhambazė etj . ;
-az -e kafaze , pullaze etj . ;
-el -ė dembelė , kriminelė , teveqelė etj . ( por : harabela );
-el -e akuarele , duele , hotele , pastele , tunele , zabele , etj . ;
-el -a bela , ēengela , gjela , tegela etj .;
-ent -ė agjentė , asistentė , docentė , elementė , klientė , studentė etj . ;
-ent -e aksidente , argumenta , bazamente , dokumente , eksperimente , elemnte ( kimike ) , fermente , fragmente , instrumente , komente , kontinente , etj . ,
-et -ė atletė , dasaretė-t , deputetė , etj . ( por personalitete ) ;
-et -e dete , fakultete , marifete , qytete , shtete , tėrmete , etj . ( por magnetė , planetė ) ;
-ez -ė berlinezė , borgjezė , kinezė , vietnamezė etj
-ez -e qymeze , trapeze etj . ( por : breza ) ;
-id -ė heraklidė-t , invalidė etj . ;
-id -e hibride , okside , romboide etj . ;
-ier - jer -ė artiljerė , aventurierė , brigadierė , infermierė , inxhinierė , karrocierė , magazinierė , portierė etj.;
-ier - jer -e kantiere , kuartiere etj . ;
-it -ė gjirokastritė , komitė , parazitė , petritė etj . ;
-it -e boksite , deficite , fosforite , grafite , pirite , suficite , etj . ( por : satelitė , shirita ) ;
-ont -ė kontė , rinocerontė , etj . ;
-ont -e fronte , horizonte etj . ;
Emrat qė mbarojnė me -il , -oz , e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė , kur shėnojnė frymorė , dhe me -a , kur nuk shėnojnė frymorė :
-il - ė civilė , katilė , kopilė ;
-il -a fitila , kandila , karafila , trėndafila etj . ( por : idile )
-oz -ė bajlozė , karagjozė , marangozė , tifozė etj . ;
-oz -a kavanoza , mitraloza , rrogoza , etj . ( por : lloze )
Mbiemrat mashkullorė te panyjshėm qė dalin me fundoret e pėrmendura nė kėtė paragraf e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė , idealė , normalė , italianė , injorantė , dembelė , kriminelė , tekanjozė , vitaminozė etj .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd March 2016, 02:07

GJINIA E EMRAVE

1- Gjinia e emrave nė shumicėn e rasteve mund tė dallohet morfologjikisht nga mbaresat qė marrin ata nė trajtėn e shquar tė rasės emėrore tė njėjėsit"

Emrat mashkullorė marrin mbaresėn -i ose -u: plep-i , mendim-i , vėlla-i , burr-i ( burrė ) , gjum-i ( gjumė ), zog-u, dhe-u etj.

Emrat femėrorė marrin mbaresėn -a ose -ja ( kėtu ėshtė fjala pėr nė radhė tė parė pėr emrat e pėrgjithshėm.
Gjinia gramatikore e emrave tė pėrveēėm tė njerėzve pėrcaktohen nga seksi i personit pėrkatės , p.sh. Lekė - Leka , Dedė - Deda , Kolė - Kola , Koēo - Koēoja janė emra mashkullorė , megjithėse shkojnė sipas lakimit tė emrave femėrorė , nga ana tjetėr , emra si Nermin-i , antigoni etj ., janė emra femėrorė , megjithėse shkojnė pas lakimit tė emrave mashkullorė . po kėshtu disa emra si axhė - axha , dajė - daja , gegė - gega , toskė - toska , qė shėnojnė frymorė tė seksit mashkullor , megjithėse shkojnė pas lakimit tė emrave femėrorė , i pėrkasin gjinisė mashkullore , janė emra mashkullorė tė lakimit tė tretė ) .
Gjinia gramatikore e emrave tė mėsipėrm , tė pėrveēėm e tė pėrgjithshėm , shprehet sintaktikisht : Fjalėt pėrcaktuese edhe fjalėt e tjera qė pėrshtaten me kėta emra , vihen nė trajtėn e gjinisė mashkullore p.sh. : Leka i Madh ; Kola ėshtė punėtor i dalluar ; Nermini ėshtė punėtore e dalluar ; axha im ; daja i vogėl etj.

2- Ka njė numėr emrash, tė cilėt dikur pėrdoreshin nė tėrė gjuhėn si asnjėanės dhe e formonin trajtėn e shquar tė emėrores me mbaresėn -t , p.sh, : drithė-t , gjalpė-t etj . Kjo formė dėgjohet ende sot nėpėr dialektet e nė tė folurit tė brezit tė vjetėr. Nė gjuhėn letrare tė sotme kėta emra pėrdoren si mashkullorė, d.m.th. e formojnė trajtėn e shquar tė emėrores sė njėjėsit me mbaresėn -j dhe formojnė trajtėn e shquar tė emėrores me mbaresėn -in . Emrat nė fjalė janė:
ballė - balli - ballin
brumė - brumi - brumin
djathė - djathi - djathin
drithė - drithi - drithin
dyllė - dylli - dyllin
dhallė - dhalli - dhallin
dhjamė - dhjami - dhjamin
grurė - gruri - grurin
gjalpė - gjalpi - gjalpin
lesh - leshi - leshin
miell - mielli - miellin
mish - mishi - mishin
mjaltė - mjalti - mjaltin
ujė - uji - ujin
vaj - vaji - vajin

Trajtat asnjėanėse tė kėtyre emrave mund tė pėrdoren nė vepra letrare pėr tė individualizuar ndonjė personazh me anė tė gjuhės ose pėr tė karakterizuar gjuhėn e njė epoke tė kaluar. Ato mund tė pėrdoren gjithashtu edhe nė shprehje frazeologjike , p.sh, : m'u ngjeth mishtė , ose kur kanė marrė njė kuptim tė veēantė , p.sh. : ujėt ( nė kuptimin " ujėt e hollė Ć¢ā‚¬ÅŸ ) , dhjamėt ( nė mjeksi , p.sh. : operoi dhjamėt ).
Emri krye, kur pėrdoret me kuptimin "kokė", nė rasėn emėrore ose kallzore, ėshtė kurdoherė asnjėanės dhe formon trajtėn e shquar me mbaresėn -t , p.sh. : mė dhemb kryet, ndėrsa, kur pėrdoret me kuptimin " kryetar , i parė Ć¢ā‚¬ÅŸ ose " kapitull Ć¢ā‚¬ÅŸ ( libri ) ėshtė kurdoherė mashkullor dhe e formon trajtėn e shquar me mbaresėn -u , p.sh. : kreu i vendit , kreu i tretė etj.


3- Njė numėr emrash, tė cilėt janė pėrdorur mė parė edhe si mashkullorė, edhe si femėrorė ose pėrdoren ende kėshtu nėpėr tė folme tė ndryshme, kanė kaluar sot pėrfundimisht nė gjininė mashkullore, p.sh.:
borxh-i , djep-i , kryq-i , ligj-i , lot-i , nder-i ( pėr kėtė arsye duhet thėnė faleminderit , falemnderit dhe jo faleminderės , falemnderės) , pyll-i , qiell-i , shėndet-i , turp-i etj . ; Po kėshtu edhe : problem-i , program-i , organizm-i , reumatizm-i , sarkazm-i , etj .
Trajtat femėrore tė tyre, si borxha, djepja, ligja, lodja, ndera,problema,reumatizma, sarkazma etj, kanė dalė jashtė normės sė sotme letrare dhe nuk duhen pėrdorur. Emri furrė ėshtė i gjinisė femėrore: furra ( dje jo furri ).Shiko profilin e anėtarit


#20

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi