Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Shqiptari ,Shkupi dhe kryqi

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 5th March 2016, 09:08


Shqiptari ,Shkupi dhe kryqi

Shkruan:Fahri Xharra

(Nė kohėn kur nė afėrsi tė Shkupit ka nisur ndėrtimi i njė kryqi, nė rrjetet sociale po qarkullon njė video e vjetėr e liderit tė PDSH-sė, Menduh Thaēi, duke thėnė se, Shkupi nuk ėshtė vendi i duhur pėr kryqe e kisha, por ėshtė vendi ku thuhet “Allahu Ekber”.
“Pas shumė pėrpjekjesh tė pa suksesshme tė elitės sė atėhershme politike dhe intelektuale shqiptar pėr tė arritur krijimin e njė shteti kombėtar nė hapėsirat e katėr vilajeteve tė banuara nga shqiptarėt dhe pranimin e autonomisė sė kėtij shteti nga ana e Perandorisė turke, nga 21 deri mė 25 maj tė vitit 1912, nėn udhėheqjen e Hasan Prishtinės, do tė organizohej Kuvendi i Junikut, ku nė marrėveshje edhe me Ismail Qemalin dhe miratimin e udhėheqėsve kryesor tė kryengritjes, Bajram Curri, Isa Buletini, Bajram Daklani e shumė tė tjerė, do arrihej vendimi pėr kryengritje tė pėrgjithshme kombėtare…. Pėr kėtė qėllim,mė 11 gusht nga Gjakova nė Ferizaj kishte arritur edhe Bajram Daklani me luftėtarėt e tij si njėri ndėr udhėheqėsit kryesor tė luftės nga Krasniqja e Reka, i cili bėnte pjesė nė grupin e rangut tė prijėsve madhor tė kryengritjes sė pėrgjithshme kombėtare. Si pjesėmarrės aktiv dhe strateg i shumė betejave tė mėdha tė zhvilluara gjithandej trojeve tona etnike, ai me 200 bashkėluftėtarėt e tij trima,qė me 12 gusht tė vitit 1912,nga Ferizaj do tė futej triumfalisht nė kryeqytetin e sapoēliruar tė Kosovės nė Shkup ku sipas gazetės “Shkupi” tė datės 19 gusht tė vitit 1912, pas 500 vjetėsh sundimi turk, Bajram Daklani i pari do ta ngrinte lartė dhe me krenari, Flamurin Kombėtar Shqiptar. “
E kėto ditė pse po ngritėt flamuri shqiptar?Mos , mos me thuaj se po e mbrojmė Shkupin nga sllavėt ! Jeni dalė nė mbrojtje tė “Allahu Ekber”-it

Mos , Menduh Thaqi nuk mbrohet Shkupi me kėtė deklaratė : “Shkupi nuk ėshtė vendi i duhur pėr kryqe e kisha, por ėshtė vendi ku thuhet “Allahu Ekber”.” Mos . Mos e mashtro popullin tėnd !
“Ndėrsa Hasan Prishtina me bashkėluftėtarėt e tij dhe udhėheqėsit e kryengritjes; Bajram Currin, Isa Buletinin, Idriz Seferin, Mehmet Derallėn, etj.,ditėt nė vijim do tė arrinin edhe ata nė Shkup, ku do tė vėrshonin mbi 30 mijė luftėtarėt shqiptar nga tė gjitha anėt, megjithėse shumica nga ta pa armatim apo vetėm me nga njė kobure nė brez.” , Kėta burra do tė tmerroheshin sikur ta dinin qė njė menduhthaq , vjen nė pushtet.!

“Kurse Bajram Curri me tė arritur nė Shkup, pas marrjes sė postė-telegrafit, ai me bashkėluftėtarėt e tij, do tė lironin nga burgu edhe rreth 1000 tė burgosurit shqiptarė,tė mbyllur nga turqit,qė para ēlirimit tė vendit. Me ngritjen e Flamurit kombėtar mė 12 gusht tė vitit 1912, nga Bajram Daklani nė Shkup dhe ēlirimin e tij si kryeqytet i Kosovės, jo vetėm se do trazohej e gjithė qeveria xhonturke e Perandorisė sė atėhershme osmane, por kjo ngjarje historike pėr kombin shqiptar, do ta rrėzonte edhe vet kryeministrin e atėhershėm turk,( nga Gani Qarri ) “ Pra , Menduh Thaqi ? Po sot ti ku je ?
Nė njė intervistė pėr portalin “Te sheshi”, nė pyetjen “Me rastin e fundit tė vendosjes sė njė kryqi nė komunėn e Butelit, duket sikur janė bėrė lėmsh, politika, nacionalja, feja…pra, ē’po ndodh?”, ai ėshtė pėrgjigjur: “Partitė politike nė pushtet me dėshtimet e tyre tė shumta, dėshirojnė qė atė nacionale (BDI) dhe atė fetare (VMRO) ta pėrdorin si parapėrgatitje pėr zgjedhjet e parakohshme nė 5 qershor, nėse plotėsohen kushtet. Gjėra tė cilat mė populli i lexon syēelė dhe nuk bie nė kėto gracka “( Hoxha i njohur nga Shkupi, Bekir Halimi. ) Pra Menduh Thaqi ?

Mos e pėrdor flamirin shqiptar !
“Nuk do tė lejojmė qė shteti jonė tė pėrfshihet nė urrejtje dhe dhunė fetare. Qėllimi jonė ėshtė paqja, bashkėpunimi, solidariteti dhe bashkėjetesa mes grupeve tė ndryshme etnike e fetare. Ne nuk duam qė Shkupi tė shndėrrohet nė Belfast, Jerusalem apo Bejrut”, u shpreh para masės, Mexhiti.

Mirė e ka Mexhiti me kėto fjalė , se ai e di qė diēka po pėrgatitet, por kur e thotė ” nuk duhet tė vendoset kryqi gjigant nė hyrje tė Komunės sė Butelit ku 50% e nxėnėsve qė mėsojnė janė shqiptarė. Po ashtu edhe njė pjesė e madhe e popullatės nė kėtė Komunė janė shqiptarė tė cilėt i takojnė religjionit islam, andaj vendosja e kėti kryqi ėshtė njė provokim ndaj besimtarėve musliman, ku nė Maqedoni dominojnė shqiptarėt. “ kėtu rreshket si thiu nė akull .

Edhe njė herė : mė 11 gusht nga Gjakova nė Ferizaj kishte arritur edhe Bajram Daklani me luftėtarėt e tij …qė me 12 gusht tė vitit 1912,nga Ferizaj do tė futej triumfalisht nė kryeqytetin e sapoēliruar tė Kosovės nė Shkup ku sipas gazetės “Shkupi” tė datės 19 gusht tė vitit 1912, pas 500 vjetėsh sundimi turk, Bajram Daklani i pari do ta ngrinte lartė dhe me krenari, Flamurin Kombėtar Shqiptar. “ Pra , ai nuk mendonte nė musliman e tė krishterė .

Unė , si publicist , si qytetari i Gjakovės iu them prijėsve shqiptar nė pozitė dhe opozitė “ Keq e keni. Mos e mashtroni popullin shqiptar qė jo rastėsisht ėshtė nėn dirigjimin e juaj .

Jam plotėsisht me Zeqirja Ibrahimin qė shkruan : I dashur shqiptar i Shkupit, por edhe gjithkund kah je nė Maqedoni, po shoh se disa njerėz sot po na ftojnė qė ne shkupjanėt tė dalim kundėr vendosjes sė njė kryqi nė Komunėn e Butelit. I pashė madje se si disa politikanė qyqarė paskan dalė aty te Kryqi i Ali Ahmetit nė Butel, gjoja ta ndalin vendosjen e tij. E lejojnė tė ndėrtohet dhe pastaj e ftojnė popullin tė viktimizohet pėr ata. Nėse duan qė populli t’ua mbulojė turpin, le tė mos e kėrkojnė mė votėn tonė. Duke e ndjerė se ky kryq nuk ėshtė aspak fetar (fjala bie, askush nuk ėshtė kundėr kishės qė u bė nė Butel 1), por vetėm politik dhe urrejtjendjellės, madje njė karrem qė kėshtu dyshja Gruevski-Ahmeti tė na e pėrsėrisin ndonjė skenar si ai nė Lagjen e Trimave nė Kumanovė, unė ju lutem dhe pėrgjėrohem deri nė qiell qė mos tė dilni nė asnjė protestė tė kėtillė. Jam i bindur se ata qė janė bėrė politikanė pėrmes protestave si ato tė Kalasė, kur ditėn votonin pėr ndėrtimin e Kishės atje, ndėrsa natėn shtireshin se po e rrėnojnė atė, duan tė na pėrdorin pėrsėri. “

Shqiptarėve tė Shkupit dhe tė Maqedonisė : Mos bini pre e triqeve politike tė sllavobolshevizmit maqedonas dhe serb. Gjėrat janė tė menduara mirė e shumė mirė pėr tė keqen shqiptare nė Maqedoni e mė gjerė.

Shqiptar i mashtruar : nuk u ngrite kundėr atyre qė nuk e zyrtarizuan gjuhėn shqipe; kundėr atyre qė u bėnė milionerė mbi djersėn dhe gjakun shqiptar; kundėr atyre qė qėndruan nė pushtet nė saje viktimave tė UĒK-sė, ndėrsa nuk e zgjidhėn kurrė statusin e tyre. !

Ejani , ju qė e “luftoni “ kryqin pėr tė zezėn shqiptare , e pėr xhepin e juaj. Mos na mashtroni !
Edhe Kim Mehmetit dua t`ia them nja dy fjalė:” Nėse guxon , thuaje tė vėrtetėn shqiptare kėto ditė!”

Fahri Xharra,04.03.16

GjakovėShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi