Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 7th March 2016, 16:09

*
POPULAR

T'i shkruajm edhe kesej dukurie qe jo rralle vran shpirtera te dlir'...( Per ndryshim nga tema tjeter e hapur nga une e qe ato jane pothuajse nje lloje ditari i shprehur ne vargje qe me perkasin 99% mua,kjo eshte perditshmeri qe lexohet dhe shikohet cdo dite)...

Te Doja!

Tere jeten te dashta
Tere jeten ta dhurova
Asgje s'fitova nga kjo
Vetem u mashtrova

Mashtres i endrrave ishe
Kete von e kuptova
Pse nuk ma thoje troq
,,Kurr nuk te dashurova"

Mashtrimin e ke ne gjake
Me te do jetosh gjithmone
Edhe te lindesh edhe nje here
Per te gjitha do jete vone

Nga jeta ime i more te gjitha
A nuk te mjaftuan?
Vazhdove me mashtrime te tjera
Tani te gjitha do i vuan

Kurr nuk tu hakmorra
As nuk te hakmerrem per jete
At qe meritove nga une
Tjeter kush do ta Jep

S'dij pse hargjoj laps
S'dij pse hargjoj leter
S'kam deshire te t'takoj Kurr
As ne Boten tjeter...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 7th March 2016, 16:13

*
POPULAR

Pse s'me the lamtumire???

Prita kohe te gjate
zerin ta degjoj
fjalen tende te fundit
kurr s'do ta harroj

Ishim shum te rij
ndoshta nuk u kuptuam
menduam qe duheshim shum
si duket u mashtruam

Te gjitha do ti falja
edhe une isha e re
por kurr s'do ta fali
qe lamtumire s'me the

Te harroj nuk mundem
kujtime kam shum ne mend
zavendesim nuk dua
ne zemren time s'ka vend

Nje gje e mesova
kurr s'do ta harroj
femra din me dasht
mashkulli te tradhetoj'Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 7th March 2016, 16:17

T-radheti qofsh e mallkuar
R-renja mos tu gjind kund
A-rrijte te vrash shum zemra
Dh-e ne humnere i fute pa fund
Ė-shte mekat ta vuash
T-radhetin pa e meritua
I-magjino njehere ne vete qė...
A-jo kurr nuk ka ekzistua!

Pse????

Pse pas shpinde me vrat?
Pse ma humbet drejtimin?
Pse luani me ndjenjat e pasterta?
Nga Zoti do gjeni mallkimin!

Pse ndjenjat mi rrembyet?
Pse me vritni per se gjalli?
Pse s'mendoni qe do ju mbyt?
Lot-syri ime nga halli!

Pse nuk veni doren ne zemer?
Pse nuk keni fare meshire?
Pse jeni kaq te pashpirt?
Me futet ne nje loj-zingjir!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th March 2016, 14:27

-Mos....

Mos kerko te krijosh lumturi
Me shkatrrimin e lumturis se dikujt
Ajo do te kthehet bumerang-bindu
Me teper se cdo kush ke me vuajt!

Mos nderto kulla lumturie per vete
Mbi rrenojat qe i shkakterrove pa meshire
Ruaju se ato do ta zene frymen pa dhembje
Atehere do ta kesh edhe me veshtire!

Pse tradhetoni, kur mundemi pa tradheti
Athua jeta eshte e ketill, plot dredhi
E pesojn te gjithe,njesoj pa dallim gjinie
Dikush e peson heret e dikush ne pleqeri!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th March 2016, 14:29

Nese........

Nese ke gabuar me qellim
Kurr mos me kerko falje
Zemra ime e mbushur pikllim
Ka vetem hyrje,jo dalje!

E akullt do mbetet per jete
Per veprat e tua te qellimta
Dije qe tradhetia pa meshire vret
Ne gabime te medha,e te imta!

As lot nuk do te derdhi kurr
Nuk meriton te t'kujtoj fare
Vedi i thua qe je burr
E une jam grua,e jo Tradhetare!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th March 2016, 14:34

O NJERI PA SHPIRT.
.....
Tė hapa derėn e zemrės sime ngadal'
Dhe ti hyre nė tė si njė ėngjėll i mir.
Por shumė shpejt ti u shndėrrove nė djall
Dhe shkatėrrove ēdogjė, si njė killer i pir.

Ti lypsar qė thesar kurr s'kishe par
M'i more tė gjitha dhe s'mė le asgjė.
Shkatėrrove gjithēka nė zemrėn e vrar
E prishe gjith botėn qė kisha ndėrtuar nė tė.

U largove mė pas nė njė natė pa drit'
Atė natė kur llampa e qiellit ishte ēarė.
Ma vrave zemrėn o njeri pa shpirt.
O djall i ndyrė! O qėnie e marrė!


Elona Tabaku.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 15th March 2016, 23:34

*
POPULAR

Tradhėtia


Tradhėtia - prita qė errėsira i ngriti Jetės,
Paradhoma e vdekjes gjithė myk dhe trishtim,
Armikja mė e egėr e sė Vėrtetės.
Edhe nė mes tė verės i fut shpirtit thėllim.

Fytyra dinake e vetė djallit mbi tokė,
Maskuar shpesh me pervijimin e dashurisė.
Acari qė vret ndjenjat per miq e pėr shokė,
Nepėrka qė helmon dritėn e mirėsisė.

Lugina qė e ka fundin e saj nė ferr
Nuk lejon rreze drite nė shpirtrat e dėrrmuar.
E destinuar tė kalojė pėrjetėsinė nė terr.
Qoftė larg nga ne dhe nga gjithė ata qė duam.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th March 2016, 20:29

Nuk i dėgjoja mė fjalėt e dashurisė,
Si njė kufomė qė
E kanė mashtruar me njė helm tė ėmbėl,
Para vrasjes,
e mashtruar me buzeqeshje
tunduese, tė shtira e dhelparake.

Mundohem tė mėsohem me vetminė time,
Mundohem t’u shmangem syve tė kaltėr,
Qė gjithmonė mė joshnin pėr mėkat,
I lutem zotit tė mė lerė, qė tė rrėfehem
pėr kurthet e zemrės,
pėr padurimin qė gjithmonė
si njė ketėr,
si njė skllave e pėrjetėshme e dashurisė,
mė thithte tė vrapoja,
tek ti.Shiko profilin e anėtarit


#9

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi