Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
Apple tenton krijimin e softuerit tė sigurisė tė cilin nuk do tė mund ta hapė as vet!

Share

avatar

Posted prej 7th March 2016, 20:22


Apple tenton krijimin e softuerit tė sigurisė tė cilin nuk do tė mund ta hapė as vet!


FBI po pėrpiqet ta shtyjė kompaninė Apple tė krijojė njė softuer i cili do t’ia mundėsonte agjencisė sė hetimeve nė SHBA zhbllokimin e iPhone pėr rastin e sulmeve terroriste nė San Bernardino.

Pėr kėtė rast ka njė ēėshtje gjyqėsore e cila ėshtė nė vazhdim e sipėr nė kėtė moment, dhe Apple nuk dėshiron t’i bindet autoriteteve, sepse sipas saj ky lejim do tė krijojė precedent pėr zhbllokimin e ēdo modeli tė iPhone.

Tani, sipas njė raporti tė fundit, Apple po punon pėr tė pėrmirėsuar sigurinė e iPhone nė mėnyrė qė ta bėjė pajisjen e saj tė pamundur pėr pėrgjim nga autoritetet.

Madje Apple po synon qė bllokimin e telefonit tė saj ta bėjė nė atė mėnyrė qė as ajo vet nuk do tė jetė nė gjendje pėr tė zhbllokuar pajisjen.

Apple ėshtė duke sfiduar vendimin e gjykatės kundėr saj pėr tė zhbllokuar iPhone dhe nėse ata arrijnė tė krijojnė sigurinė nė telefonin e tyre nė kėtė mėnyrė, atėherė kompania mund tė shmang situata si kjo nė tė ardhmen.

Do tė jetė interesante pėr tė parė nėse Apple ėshtė nė gjendje pėr tė krijuar njė lloj tė ri tė sigurisė qė nuk mund tė hakohet pėr pajisjet e saj qė bazohen nė iOS, pasi kjo do t’i ndihmojė kompanisė tė mbajtur qėndrimin e tyre tė fuqishėm rreth privatėsisė pėr klientėt e tyre.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi