Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
Makina pa shofer e “Google”-it pėrplaset me njė autobus

Share

avatar

Posted prej 9th March 2016, 00:08


Makina pa shofer e “Google”-it pėrplaset me njė autobus

Njė makinė e “Google” me pilot automatik ėshtė pėrplasur me njė autobus ditėn e Shėn Valentinin.

"Financial Times” bėn me dije se kompania ėshtė pėrpjekur qė lajmi tė mos bėhet publik.

Makina me vetėdrejtim ėshtė pėrplasur me njė autobus, duke e gėrvishtur lehtė.

Nė njė reagim pėr mediat “Google” thotė se incidenti me autobusin nuk do tė mund tė ishte shmangur, edhe nėse nė drejtim tė mjetit do tė ishte njė njeri. Makina me pilot automatik besoi se drejtuesi i autobusit do tė ngadalėsonte dhe do tė lejonte makinėn “Google” tė vazhdonte rrugėtimin. Megjithatė pas 3 sekondash ata kanė hyrė nė tė njėjtėn korsi dhe janė pėrplasur.

Ky incident ka shtuar pikėpyetjet mbi vėshtirėsinė e programimit tė njė makine tė tillė, dhe aftėsisė sė saj pėr tė shmangur situata tė caktuara sikundėr bėjnė drejtuesit e mjeteve.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 28th May 2017, 23:45

po krijojme dica qe po na del jashte kontrollit nje teknologji teper e zhvilluar per nje mendje njerzore qe nuk eshte akoma e gatshme ta kontrollojShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi