Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionMakina pa shofer e “Google”-it përplaset me një autobus

more_horiz

Makina pa shofer e “Google”-it përplaset me një autobus

Një makinë e “Google” me pilot automatik është përplasur me një autobus ditën e Shën Valentinin.

"Financial Times” bën me dije se kompania është përpjekur që lajmi të mos bëhet publik.

Makina me vetëdrejtim është përplasur me një autobus, duke e gërvishtur lehtë.

Në një reagim për mediat “Google” thotë se incidenti me autobusin nuk do të mund të ishte shmangur, edhe nëse në drejtim të mjetit do të ishte një njeri. Makina me pilot automatik besoi se drejtuesi i autobusit do të ngadalësonte dhe do të lejonte makinën “Google” të vazhdonte rrugëtimin. Megjithatë pas 3 sekondash ata kanë hyrë në të njëjtën korsi dhe janë përplasur.

Ky incident ka shtuar pikëpyetjet mbi vështirësinë e programimit të një makine të tillë, dhe aftësisë së saj për të shmangur situata të caktuara sikundër bëjnë drejtuesit e mjeteve.

descriptionRe: Makina pa shofer e “Google”-it përplaset me një autobus

more_horiz
po krijojme dica qe po na del jashte kontrollit nje teknologji teper e zhvilluar per nje mendje njerzore qe nuk eshte akoma e gatshme ta kontrolloj
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi