Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
DURRES

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th March 2016, 21:43

*
POPULAR


DURRES

Origjina e emrit: Durrahium

Emra tė mėparshėm: Epidamus

Themeluar: Nė vitin 627 para Lindjes sė Krishtit.

Pushtuar: nė 314 B.C. nga Aleksandri i Maqedonisė dhe nė vitin 229 B.C. ai u pushtua nga romakėt, mė pas nga otomanėt, serbėt dhe italianėt.

Objekte kryesore: Amfiteatri, Forumi bizantin, Muzeu Arkeologjik ku janė tė paraqitura periudhat greke dhe romake, Torra Veneciane, Xhamia e Fatihut, Monumenti i Rezistencės, Muzeu Etnografik etj.

Karakteristika:

-Durrėsi mund tė krahasohet me qytetet mė tė mėdha tė Mesdheut tė lashtė dhe mesjetar. Qyteti Dyrrah u ndėrtua nga ilirėt taulantė, dallėndyshasit nė shekujt XIII-XI p.K. Banorėt e parė tė Dyrrahut, para ilirėve tė quajtur protoilir, pellazgė, ngritėn nė rrethinat e kėtij qyteti, vendbanimet e para parahistorike.

– Nė afėrsi tė Shkėmbit tė Kavajės ėshtė zhvilluar beteja e famshme mes Ēezarit dhe Pompeut

– Nė vitin 1200, pas njė cunami, qyteti nuk ėshtė banuar pėr 6 vjet

-Ka qenė kryeqytet:

-Ka portin mė tė madh nė Shqipėri

Aktualisht ka: 295 mijė banorėShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st April 2016, 08:39
Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 1st April 2016, 18:26Shiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi