Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
KORĒE

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th March 2016, 21:45

*
POPULAR


KORĒE

Origjina e emrit: Gjoriēė, Goriēė. (Por edhe sot asnjė studiues nuk ka njė ide tė qartė se nga vjen emri i qytetit tė Korēės).

Gjurmėt e vjetra: Zona e Korēės e ndodhur nė kufi me Mbretėrinė Ilire dhe Epirin ėshtė banuar qė nga mijėvjeēari i katėrt p.e.s

Themelimi: Qyteti modern i Korēės u formua nė shekullin XV kur Iljaz Bej Mirahorie zhvilloi Korēėn sipas urdhrit tė Sulltan Mehmeti II. Nėn pushtimin osman Korēa me emrin “Göricė” ishte sanxhak i vilajetit tė Manastirit.

Data me rėndėsi kombėtare: Ėshtė hapur shkolla e parė shqipe nė kėtė qytet qė daton nė vitin 1887, shkolla e parė nė Shqipėri pėr vajza, si dhe liceu Francez i ndėrtuar nė vitin 1917.

Aktualisht ka: 86 mijė banorė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st April 2016, 08:41
Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi