Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
VLORE

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th March 2016, 21:47

*
POPULAR


VLORE
Origjina e emrit: Aulona

Gjurmėt mė tė hershme: Shekulli i 6-tė para lindjes sė Krishtit. Duke qenė njė nyje e rrugėve tokėsore e detare, i njohur pėr verėn, ullinjtė e kripėn, u bė porti kryesor i Ilirisė pas rėnies sė Apolonisė e Orikumit.

Data me rėndėsi kombėtare: Mė 28 Nėntor 1912 u shpall Pavarėsia e Shqipėrisė, Lufta e Vlorės, 1920.

Pushtuar: Nga normanėt mė 1081, 1205 nga Venediku, mė pas nėn sundimin e Hohėnshtaufėve gjermanė dhe mė 1272 nė mbretėrinė e Arbėrisė. U pushtua nga osmanėt mė 1417, italianėt, gjermanėt.

Objektet kryesore: Kalaja, porti, etj.

Aktualisht ka: 124 mijė banorė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st April 2016, 08:38
Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi