Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
ELBASAN

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th March 2016, 21:48

*
POPULAR


ELBASAN

Origjina e emrit: Nė shekullin e 2-tė para Krishtit njihej me emrin Skampa dhe mė vonė Skampini. Elbasani u themelua nga Sulltan Mehmeti II nė shekullin XV. Iu vu ky emėr sepse ishte njė ndėr trevat e para tė pushtuara nga osmanėt, ELI-BASAM (vura dorė).

Themelimi: Nga osmanėt nė shekullin e 15-tė

Ndėrtimi i kalasė sė qytetit: mė 1466 pėr 25 ditė dhe pėr tė punuan 150 mijė njerėz.

Gjurmėt mė tė hershme: Historia e trevave tė Elbasanit e ka zanafillėn e saj nė shekullin II p.e.s. me vendbanimet e hershme ilire. Tė dhėnat arkeologjike besohet se emri i pare i Elbasanit ka qene mansius qė do tė thotė vend-qėndrim.

Data me rėndėsi kombėtare: Mė 2-9 shtator 1909 u thirr Kongresi i Elbasanit, ndėr vendimet mė kryesore tė tė cilit qe hapja e Shkollės Normale

Pushtuar: Romakėt, turqit, italianėt e gjermanėt.

Objektet kryesore: Kalaja, banjat turke, stadiumin “Elbasan Arena”.

Aktualisht ka: 128 mijė banorė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st April 2016, 08:37
Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi