Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
GJIROKASTER

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th March 2016, 21:50

*
POPULAR


GJIROKASTER

Origjina e emrit: Qyteti e ka marrė emrin sipas fjalės greke argjend, Argyrókastron, qė lidhet me ngjyrėn e pėrhime tė mureve, rrugėve dhe ēative prej guri, tė cilat vezullojnė si argjend kur lagen nga shiu. Njė shpjegim tjetėr lidhet me emrin e njė fisi vendas qė jetonte pranė Gjirokastrės: Argjirėt. Pėr herė tė parė emri i Gjirokastrės pėrmendet nė shekullin XIII. Kėshtjella e Gjirokastrės mendohet tė jete filluar nga prijėsi shqiptar Gjin Bue Shpata, i cili i dha dhe emrin qytetit, Gjirokastėr. Zgjerimet e kėshtjellės janė bėrė nga Ali Pashė Tepelena, dhe nga qeveria e Zogut, e cila me pas e konvertoi pjesėn veriore tė kalasė nė burg.

Objektet kryesore: Nė Gjirokastėr gjendet kalaja mė e madhe e Shqipėrisė. Aty mund tė vizitoni Muzeun e Armėve, i cili gjendet brenda nė kala, Muzeun Etnografik, i cili gjendet nė shtėpinė ku ka lindur ish-diktatori komunist Enver Hoxha si dhe muzeun e ri nė shtėpinė e shkrimtarit me famė botėrore, Ismail Kadare.

1963: Shpallet Qytet-Muze

2005: Shpallet Pasuri Botėrore nga UNESCO.

Aktualisht ka: 25 mijė banorė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st April 2016, 08:36
Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi