Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
BERAT

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th March 2016, 21:51

*
POPULAR


BERAT

Origjina: Berati u pėrket qyteteve tė rrallė ku jeta fillon qysh nė lashtėsinė e thellė dhe vazhdon pa u ndėrprerė deri mė sot. Dy ēekanė guri e datojnė fillimin e jetės nė tė para Periudhės sė Bronzit (2600-1800 P.Kr.). Dėshmitė arkeologjike tregojnė se nė shek. VII-VI P.Kr. Kėtu ėshtė zhvilluar njė vendbanim paraqytetar, me punishtet e tij tė qeramikės dhe me njė jetė shoqėrore tė diferencuar. Nė kufijtė e legjendės dhe tė historisė, ky vendbanim thuhet tė ketė qenė Orestiada e lashtė, i quajtur kėshtu ngaqė aty banonin njė fis i pellazgėve, orestėt, i pari i tė cilėve ishte Oresti, i biri i Agamemnoni

Themelimi: 313-310 Para Krishtit si qytet-kėshtjellė i Dasaretisė, i quajtur Antipatrea

Emrat qė ka pėrdorur: Antipatrea, Albanorum Oppidum, Pulheriopolis,

Gjurmėt e para: 2600 para Krishtit

Pushtuar: grekėt, maqedonasit, bullgarėt, osmanėt,

1961: Shpallet Qytet Muze

2008: Shpallet Pasuri Botėrore nga UNESCO

Objektet kryesore: I gjithė qyteti, Kalaja, Ura e Goricės, etj

Aktualisht ka: 60 mijė banorė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st April 2016, 08:35
Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi