Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
SHKODER

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th March 2016, 21:53

*
POPULAR


SHKODER

“Njė njeriu tė zakonshėm, tė ardhur nga qyteti ortodoks i Manastirit, Shkodra i duket fillimi i Europės” – Ismail Kadare

Orgjinė e emrit: Skodrin, ose vendi ku shkon Drini, Skutari

Themelimi: Mes shekullit tė 5-tė dhe 6-tė para Krishtit

Gjurmėt e vjetra: Paleoliti (guri i vjetėr), Neoliti.

Ka qenė kryeqytet i mbretėrisė ilire nė 181 Para Krishtit,

Pushtuar: Nė vitin 168 nga Roma, sllavėt, bullgarėt, Venediku, turqit, serbėt, malazezėt, italianėt, gjermanėt.

Objektet kryesore: Kalaja e Rozafės, Muzeu Historik, Fototeka Marubi, etj.

Aktualisht ka: 115 mijė banorė

KAMZA

Deri nė vitin 1990: Njė qendėr e banuar e Ndėrmarrjes Bujqėsore tė Tiranės

Pas vitit 1990: Popullohet me tė ardhur nga qytete dhe fshatra tė nryshėm.

Sot: Njė nga bashkitė dhe qytetet me dendėsinė mė tė madhe nė vend.

Karakteristikė: Njė zonė periferike e Tiranės qė pret tė sistemohet falė njė plani urbanistik

Aktualisht: Ka 104 mijė banorė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st April 2016, 08:33
Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi