Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
A ėshtė Shqipėria ndalesa e radhės e refugjatėve?

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 11th March 2016, 18:43


A ėshtė Shqipėria ndalesa e radhės e refugjatėve?

Rrejti ndėrkombėtar mediatik “Al Jazeera” nė artikullin kushtuar krizės sė refugjatėve, e sheh Shqipėrinė si ndalesėn e radhės tė refugjatėve nga Azia dhe Afrika

Pas bllokimit tė rrugės nėpėr Maqedoni dhe Bullgari pėr refugjatėt afrikan dhe aziatik qė tė shkojnė nė Bashkimin Evropian, Shqipėria shihet si alternativė e refugjatėve. Kėshtu e nis shkrimin rrejti ndėrkombėtar mediatik “Al Jazeera” nė artikullin kushtuar krizės sė refugjatėve, me titull “A ėshtė Shqipėria ndalesa e radhės e refugjatėve?”

Shkrimi nis me fjalėt: “Vendi qė ka njė histori tė ngjashme emigrimi, mund ta gjejė veten sė shpejti nė qendėr tė krizės sė refugjatėve nė Evropė”.

“Sot, situata politike nė Shqipėri ėshtė stabilizuar disi, megjithatė rreth 100 km larg kufirit Greqi-Maqedoni, dhjetėra mijėra refugjatė kryesisht sirianė dhe irakianė vazhdojnė tė vijnė. Mbyllja sė fundmi e rrugės ballkanike dhe pėrshkallėzimi i shpejtė i krizės humanitare nė Greqi po i drejton shumė refugjatė tė mendojnė nėse Shqipėria ėshtė e gatshme pėr njė fluks emigrantėsh nė njė tjetėr kufi tė Shqipėrisė”, shkruan “Al Jazeera”.

Media e pėrshkruan njė terren tė vėshtirė kufirin mes Shqipėrisė dhe Greqisė, ku thekson se ka “male, humnera, pyje tė dendura dhe shenja qė pėrgjatė autostradės paralajmėrojnė pėr arinj dhe ujqėr”, raporton Shekulli.

“Ata vijnė me mijėra ēdo natė, tė veshur me rroba tė leckosura, disa me fėmijė nė krah. Duke sfiduar temperaturat nėn zero ata ngjiten mė kėmbė nėpėr terrenin me dėborė nė malet e thepisura shqiptare. Raportimet pėr anijet me refugjatė siē po ndodh aktualisht, ishin tė zakonshme nė vitet ’90 nė Shqipėri, ku mijėra shqiptarė pas rėnies sė diktaturės sė Enver Hoxhės kalonin ilegalisht Adriatikun”, shkruan “Al Jazeera”.

Ndryshe, Greqia ditėve tė fundit ėshtė stėrmbushur me refugjatė tė ardhur nga Siria dhe vendet tjera aziatike e afrikane, ndėrsa situata po bėhet alarmante sidomos nė kufirin me Maqedoninė. Ditė mė parė refugjatėt nė njė kamp janė pėrgjakur pėr njė copė bukė, ndėrsa alternativė pėr depėrtimin nė Evropė.

Siē raportojnė mediet nė Tiranė, Qeveria shqiptare ėshtė duke zhvilluar bisedime tė fshehta me Greqinė dhe Italinė pėr ēėshtjen e refugjatėve sirianė. Siē raportohet nė mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nėpėrmjet Shqipėrisė po bėhet i pashmangshėm, sidomos pas motit me shi, qė ka pėrfshirė kampet greke.

Nė anėn tjetėr, kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama ka thėnė se Shqipėria as nuk do tė ngeh mure kundėr refugjatėve, por as nuk do t’i hapė kufijtė pėr ta.

Ndėrkaq “Al Jazeera” ngre pyetjen, nėse mundet qė Shqipėria, kaq e varfėr tė akomodojė mijėra refugjatė. “Al-Jazeera” citon pėrfaqėsuesen e UNHCR-sė nė Tiranė, Marie Verney e cila thotė se pavarėsisht se janė disa baraka ushtrie gati pėr emigrantėt, ka mungesė stafi dhe burimesh.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th March 2016, 20:04

ndoshta problemi i madh do te jete veriu ,edhe pse flitet qe rruga ballkanike u mbyllShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi