Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore »
Dita e verės-Origjina dhe historiku

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th March 2016, 00:07

*
POPULAR


Dita e verės-Origjina dhe historiku


Dita e Verės ėshtė njė festė me origjinė tė lashtė pagane . Ajo ėshtė festė arbėreshe e trashėguar nė veēanti nga qytetarėt e VALM-it Elbasanit (Skampa e lashtėsisė) dhe festohet mė 14 mars.

Festimi kryhet nė nderim tė natyrės sė bukur shqiptare dhe bimėsisė qė merr jetė nė kėtė datė. Tanimė kjo festė ėshtė bėrė edhe ditė kombėtare pushimi. Shenja dalluese e kėtij festimi ėshtė gatimi i ballokumeve.

Ndėrsa nė Lezhė Ditėn e Verės ndizeshin zjarre purifikues e pėr t'i dhėnė forcė diellit nė oborr e nė kopshte. Nga gratė bėheshin rite magjike e kundėr qenieve tė tjera dėmtuese, grabitėse.

Ndonėse kjo ditė vazhdon tė ruhet dhe festohet madhėrishėm nė qytetin e lashte te (VALMIT) Elbasanit, ajo ėshtė festė e tė gjithė shqiptarėve. Mė 13 mars njerėzit marrin njė tufė tė vogėl bari tė njomė bashkė me rrėnjėt dhe dheun, qė ta kenė nė mėngjesin e datės 14 mars nė shtėpi. Ky zakon i lashtė ruhet dhe festohet jo vetėm nė Elbasan po edhe nė Dibėr, Strugė e Prespė.

Dita e Verės ishte dita e fillimit tė vitit sipas kalendarit shumė tė lashtė tė shqiptarėve, pra njė ditė qė kremtohej shumė shekuj para se tė lindte krishterimi. Ajo kremtohej me 1 mars tė kalendarit Julian, ditėn e parė tė vitit tė ri (sipas kalendarit Gregorian, "14 mars") Ajo ishte njė festė mbarėshqiptare, qė kremtohej si nė Veri edhe nė Jug, por me nuanca tė ndryshme, sipas krahinave.

Si dėshmi po sjellin kėtu dy pėrshkrime tė kuptimit dhe kremtimit tė "Ditės sė Verės" njėra pėr krahinat jugore, tjetra pėr malėsitė veriore. Janė pėrshkrime tė botuara nė kohėn kur nė Shqipėri nuk kishte parti politike, madje nė kohėn kur as institucionet klerikale nuk futnin hundėt nė kremtime tė ashtuquajtura pagane. Pėrshkrimin e parė e kemi nga i madhi Faik Konica, i cili gati 100 vjet mė parė, nė kohėn e sundimit osman, shkruante me atė stilin e vet elegant.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th March 2016, 00:07

*
POPULAR

Ē'ėshtė Dita e Verės?


Ėshtė dita nė tė cilėn stėrgjyshit tanė, kur skish lindur edhe krishterimi, kremtonin bashkė me romakėt dhe me grekėt e vjetėr, perėnditė e lulevet, tė shlegjevet. Kur shkrin dimri, kur qaset vera buzėqeshur, e hollė dhe e gjatė si nė pikturė tė Boticelit, zemra e njeriut shkarkohet nga njė barrė, shijon njė qetėsi, njė lumtėri tė ėmbėl. Nė kėtė gėzim, stėrgjyshėrit tanė ndienin njė detyrė t’u falėn perėndivet qė sjellin kėto mirėsira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qė e quajnė Dita e Verės. Nė pakė ditė nė Shqipėri, besnikėt e fundmė tė paganizmit, besnikėt pa dashur dhe pa ditur, do tė rrethojnė me verore degėt e thanave, tė dėllinjavet, tė dafinavet, tė gjitha shelgjevet tė nderuara. Do tė kėputin degė tė gjelbra dhe do t’i vėnė pėrmbi kryet e shtėpivet. Tė mos i lėmė tė humbasin kėto festa tė vjetra tė racės sonė. Nuk i bėjnė dėm njeriut. Sjellin njė gėzim tė kulluar nė shtėpi. Njė vend ku jeta e tė vegjėlvet ėshtė aq e trishtuar, djelmuria dhe vajzat kanė njė rasė tė rrallė pėr tė dėfryer. Pėr tė mėdhenjtė, Dita e Verės ka njė shije poetike tė hollė e tė rrallė.

Pėrshkrimin e dytė, i cili flet pėr kremtimin e "Ditės sė Verės" nga malėsorėt katolikė tė veriut, e kemi nga At Berdardin Palaj. Ai shkruante dy dekada pas Faik Konicės :

"Shtėpi mė shtėpi nė ditėt e veravet, pjesėtarėt e familjes bashkoheshin rreth zjarrit pėr me lidhė shtrigat, mgjillcat, llungjat, rrollcat e tė gjitha shtazėt dėmtuese : gjarprin mos ti nxajė, lepurin mos t’u hajė loknat e bathėn, e shpendin emėn pėr emėn e krimbat e tokės mos t’u mbajnė dam ndėr ara. Tri ditė pėrpara veravet duhet me mshefė shoshat, sitat, furkat e me ēartė krojet, nė mėnyrė qė mos me i pamė kėto sende asnjė rob i shtėpisė, pse pėr ndryshej nul lidhet gja. Kėto ditėt e veravet bijnė gjithmonė ndėr ditėt e para tė marsit. Mbas darkė, tė gjithė pjesėtarėt e shtėpisė bashkohen rreth zjarmit. I zoti i shtėpisė merr njė pe tė zi leshi, e lidhė pėr vergue njė nyje e thotė kėto fjalė. Lidhe Zot nata e mojt e dita e verave ! Unė pak e Zoti shum ! Po lidhim shtringat. Kėshtu pėrsėrit kėtė veprim pėr secilin shpirt damtues, sėmundje, krimba e kodra qė don me lidhė".

Po nė Verilindje si festohet "Dita e Verės" ? Hapat e para tė fėmirisė i kam kaluar nė vendilindjen time Dibėr, ku e kam pėrjetuar drejtpėrsėdrejti dhe kam qenė dėshmitarė se si Dibranėt e festojnė "Ditėn e Verės". Prandaj po pėrshkruaj pikėrisht trevėn e Dibrės, duke e simbolizuar me pozicion gjeografik Veri-Lindje, pasi edhe zonat pėrreth nė shumė element e festojnė dhe kanė shumė ngjashmėri me dibranėt.

Festimet e kėsaj ditė nė Dibėr fillojnė dy javė pėrpara, ku djemtė e rinj gjatė ditės shkojnė nė mal dhe presin dėllinja, tė cilat i sjellin nė fshat, pėr tė formuar njė ose mė shumė mullarė. Kėta mullarė me dėllinja vendosen kryesisht nė pika mė tė larta tė fshatit, nė mėnyrė qė zjarri tė jetė sa mė i lartė duke u bėrė konkurrencė tė dukshme fshatrave tė tjerė pėr rreth.

Kur, Dielli ulet dal nga dal nga horizonti duke u zėvendėsuar nga hėna, tė rinjtė afrohen rreth mullarėve tė dėllinjave, dhe presin momentin qė ti vėnė zjarrin. Sapo zjarri ndizet, djemtė gjuajnė me bahe (ėshtė mjet i trashėguar brez pas brezi dhe qė bėhet nė mėnyrė artizanale, e cila hedh prej njė distance relativisht tė largėt gurė qė kanė pėrmasa mesatare) pėr tė larguar dhe vrarė tė keqen, nė mėnyrė qė pranvera tė jetė mė reshje tė bollshme, pėr siguruar tė korra tė mira me shumė "bereqet", nga tė cilat do tė krijohen rezerva tė bollshme pėr tė kaluar periudhėn e gjatė tė dimrit. Kurse, vajzat kėndojnė rapsodi tė trashėguara dhe tė transmetuara brez pas brezi qė i kushtohen "Ditės sė Verės". Ky ritual vazhdon deri me datė "14 mars".

Me "14 mars" nė mėngjes vendoset njė garė e pashpallur kush zgjohet mė shpejt nė mėngjes (sipas traditės ai qė zgjohet mė vonė do ti shkoj i gjithė viti nė tė shumtė nė kohės nė gjumė), familjet qė zgjohen mė vonė zakonisht kanė edhe njė ndėshkim simbolik, ju mbyllet nga jashtė dera e shtėpisė.

Pasi zgjohen, tė rinjtė dalin pėr te mbledhur lule si kukreka, lulethane, shelgje etj, tė cilat i vėnė mbi portėn hyrėse si dhe brenda shtėpisė. Kurse vajzat ziejnė vezėt, dhe i ngjyrosin me mozaikun e ngjyrave. Vezėt rroken mes tė rinjve me fitimas (qė do tė thotė se ai qė ka vezėn me tė fortė ja fiton dhe ja merr ati qė i thyhet).

Kėto ngjarje ndodhin zakonisht nė njė livadh ose nė qendėr tė fshatit, ku pėrvec kėtyre riteve bėhen edhe mjaft lorja tė tjera si : "Kala Dibrane", mundje mes djemve tė rinj e etj. Gjatė paradites nėnat pėrgatisin drekėn e bollshme, ku njė vend tė veēante zė flija (gatim tradicional kryesisht i zonės sė Dibrės).

Pas drekės, njerėzit dalin pėr vizita tek tė afėrmit.

Kėshtu mbyllet festimi i Ditės Verės, si njė festė qė sjell vetėm gėzim, harmoni dhe lumturi nė familjet tona.

Vitet e fundit "Dita e Verės" ėshtė bėrė me tė vėrtet njė festė mbarėkombėtare, ku festohet masivisht nga tė gjithė shqiptarėt pa dallim moshe, besimi fetar dhe krahinor. Kjo tregon se shqiptarėt edhe nė festa janė tė bashkuar, si njė trung i vetėm duke treguar se janė njė komb i vetėm dhe qė kanė vetėm njė identitet, atė shqiptar, i cili rrjedh nga qytetėrimi antik Ilir, ndėr mė tė vjetėrit jo vetėm nė Ballkan por edhe nė Evropė. Dita e Verės e vėrteton kėtė lidhje, sepse vetė "Dita e Verės" ėshtė shumė e lashtė pėr nga koha e kremtimit dhe mėnyra. Ėshtė festė pagane qė rrjedh nga lashtėsia dhe qė ėshtė ruajtur me shumė fanatizėm deri nė ditėt tona.

Natyrisht qė nga fillimet e kremtimit tė saj deri sot, kohėt kanė ndryshuar dhe pėr rrjedhojė edhe mėnyra e festimit, por forma e saj bazė ėshtė po e njėjta, ka qenė dhe mbetet njė festė pagane, me origjinė dhe traditė shqiptare dhe qė i dedikohet stinės sė pranverės, me tė cilėn rigjallėrohet gjithēka pas njė gjumi tė lodhur dhe tė gjatė dimėror.

Dita e Verės njihet si festa e gjithė shqiptareve, por Elbasani dhe ballokumja ėshtė zemra e saj. Njė feste pagane, qe e ka origjinėn ne kohen kur njerėzit i faleshin perėndive. Tempulli ka qene ne zonėn e Ēermenikas, ne afėrsi te Librazhdit te sotėm. Ne kalendarin e vjetėr, njerėzia orientohej ne diellin, hėnėn dhe gjelbėrimin. Ndėrsa sot ėshtė fiksuar 14 marsi, dite e festes se lashte, qe shėnon ndryshe fundin e dimrit te acarte dhe hyrjen e pranverės se ēeljes se luleve. Ne kohen antike, te paret tanė, Iliret, udhėtonin nga te kater anėt pėr t'ju falur perėndisė sė ripėrtėritjes dhe gjithėsisė, Diana Candieviensis. Dita e Verės ėshtė feste e te gjithėve, e te pasurve dhe te varfėrve, ėshtė feste mbarėpopullore ku te gjithė gėzojnė. As feja, as ideologjia dhe sė fundi as politika, nuk mundėn ta kenė tė tyre. Kohet shkuan dhe tempulli i festes qėndroi ne Elbasan, ne qytetin e luleve dhe kėngės, te dashurisė dhe begatisė. Duhet theksuar dhe njė herė qė dt. 14 mars thjesht hap festivalin njėjavor tė pjellorisė dhe rilindjes sė natyrės, duke ēuar drejt 21 marsit, qė ėshtė Dita kalendarike diellore e Verės. 14 marsi ėshtė Dita e Verės pėr Shkumbinin dhe, pėr shumė vjet me radhė dhe, Tiranėn, por krahinat e tjera shqiptare kanė secila Ditė tė tyre tė Verės brenda kėsaj jave qė mbahet nė formė festivali nė gjithė trojet. Vjet p. sh. qyteti i Shkodrės festonte nė dt. 15 mars. Caktimi i datės kryhet krejt nga ana praktike duke marrė parasysh ditėn mė tė qėndrueshme me diell brenda kėsaj jave pėr secilėn krahinė. N.q.s. vihet re nė krahinat e Shqipėrisė sė Mesme, 14 marsi ka qenė gjithnjė ditė me diell dhe e ngrohtė, ndėrsa ditėt e mėpasme shpesh janė me re dhe madje dhe shi.

Duke synuar njė ditė tė tillė, secila krahinė nė bazė tė nėn klimės sė vet cakton njė datė me ditėn mė tė qėndrueshme tė dielltė, brenda kėsaj jave. Data mund tė puqet dhe me njė a mė shumė krahina tė tjera, por gjithnjė nė vartėsi tė anės praktike dhe nuk ėshtė e thėnė qė secila krahinė tė ketė doemos datėn e vet. Ėshtė klima vendore qė ka fjalėn e fundit dhe pėr kėtė ėshtė e nevojshme njohja e zonės, pasi festimi ėshtė organik dhe jo artificial. Pėr kėtė arsye dhe mėnyra e festimit ndryshon sipas krahinave, gjė qė i jep dhe bukurinė e vet festivalit nė rang kombėtar.

Njė sqarim tjetėr qė shpeshherė ėshtė i nevojshėm. Pse dita quhet e Verės, kur nė fakt festivali ėshtė pranveror ? Kjo ndodh sepse nė kalendarin diellor ilir/shqiptar (dhe tė disa popujve tė tjerė), ka vetėm dy stinė, Verė dhe Dimėr, dhe stinėt nisin me barasnetėt (ekuinokset) nė mars e shtator dhe arrijnė mesin me solsticet nė qershor e dhjetor, atėherė kur festohet pėrkatėsisht Mesvera dhe Mesdimri.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th March 2016, 00:08

*
POPULAR

Shpjegimi sipas Konicės


Faik Konica, shkrimtari ynė i ndjenjės, arriti tė shpjegojė shpirtin e Ditės sė Verės. Ai e pėrkufizonte kėshtu kėtė feste : "Dita e Verės ėshtė dita ne te cilėn stėrgjyshėrit tanė, kur skish lindur Krishterimi, kremtonin bashke me romaket dhe grekerit e vjetėr perėndite e luleve, te shelgjeve. Kur shkrin dimri, kur qaset vera e buzėqeshur, e holle dhe e gjate si ne pikture te Boticelit, zemra e njeriut shkarkohet nga njė barre, shijon njė qetėsi, njė lumturi te ėmbėl. Nė kėtė gėzim stėrgjyshėrit tanė ndjenin njė detyre, tu faleshin perėndive qe sillnin kėto miresira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qe e quajnė Dita e Verės..." Sipas shkrimtarit, kjo ėshtė njė feste e vjetėr e racės sonė. "Nuk i bėjnė dem njeriu, sjellin gėzim te kulluar ne shtepi. Ne njė vend ku jeta e te vegjėlve ėshtė aq e trishtuar, djelmuria dhe vajzat kane njė rast te rralle pėr t'u dėfryer. Pėr me te mėdhenjtė, Dita e Verės ka njė shije poetike, te holle e te rralle...", shkruan Konica.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th March 2016, 00:09

*
POPULAR

Ballokumja


Ballokumja ėshtė ėmbėlsire karakteristike vetėm nė Elbasan. Ka qenė dhe ėshtė sinonim i Ditės sė Verės. Ka njė formule te veēante gatimi, e njohur vetėm ne kėtė qytet. Nė vija tė pėrgjithshme, njė ballokume pėrgatitet si vijon:

Nė njė enė tė posaēme prej bakri futen sipas radhės gjalpė i freskėt, sheqer, veze, maje miell misri dhe pak finje zjarri.
Tė gjitha asortimentet pėrzgjidhen ne kushte natyrale. Gjalpi duhet tė jetė prodhuar nė fshat dhe tė kėtė njė ngjyre te veēantė. Gjalpi i freskėt tretet dhe vendoset ne enėn e ballokumes. Mbi gjalpė hidhet pak e nga pak sheqer dhe te dyja rrihen gjate nga njė luge druri. Mė pas hidhen vezėt njė e nga njė ndėrkohe qe rrahja me lugė vazhdon. Pastaj e ka radhėn hedhja e majės sė miellit tė misrit. maja e miellit hidhet me ngadalė dhe pėrzihet vazhdimisht me lugėn e drunjte. Nė masėn e formuar hidhet pak finje zjarri. Rrahja duhet tė behet me dore. Brumi i formuar nga kjo pėrzierje merret me lugė druri dhe vendoset nė topa nė tepsi dhe futet ne furrėn me dru zjarri. Piqet dhe shėrbehet nė formėn e kulaēeve.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th March 2016, 00:10

*
POPULAR

Simbolika e Ditės sė Verės


Kushdo qė ka kaluar kėto ditė Urėn e Zaranikės, pėr tė hyrė nė qytetin e Elbasanit, ka ndjerė qysh nė derėn e kėtij "oborri-qytet" aromėn e ballokumeve, si simbol i festės sė Ditės sė Verės. Prej vitesh 14 marsi ėshtė shndėrruar edhe zyrtarisht nė njė festė zyrtare. Ajo, nė njė mėnyrė apo njė tjetėr, ka filluar tė kremtohet kudo. Megjithatė, tė paktė janė ata qė e dinė se ē’pėrfaqėson Dita e Verės. Pra, ē’ėshtė Dita e Verės ?

Nga pikėpamja historike, Dita e Verės ėshtė shumė e lashtė. Ėshtė njė festė pagane e kremtuar nga shqiptarėt qysh nė antikitet, pra para lindjes sė krishterimit. Nga pikėpamja gjeografike, ajo festohej nga mbarė shqiptarėt, nė qytet e nė fshat, nė fushė e nė malėsi, nė atdhe apo edhe nė mėrgim. Fakti qė kremtimi i Ditės sė Verės ėshtė bėrė edhe nga arbėreshėt (aq sa disa autorė e kanė quajtur "festė arbėreshe"), ėshtė dėshmi e pėrhapjes sė saj tė hershme ndėr shqiptarėt.

Prof. Mark Tirta, studiuesi i shquar i etnografisė, pra i kulturės popullore, i riteve e zakoneve tė shqiptarėve dhe popujve tė tjerė, tregon se pėrgjithėsisht Dita e Verės ka tė bėjė me ringjalljen, me ringjalljen pranverore tė natyrės nė raport me dimrin qė jep shpirt. Nė kėtė kontekst, shpjegon prof. Tirta, ritet e kėsaj natyre janė tė dokumentuara tė paktėn prej tre mijė vjetėsh. Ato janė pasqyruar nė mitologji, nė veprat e Homerit etj. Kemi tė bėjmė, kėshtu me njė traditė mesdhetare, pėr tė mos shkuar mė tej.

Sidoqoftė, Dita e Verės ka qenė e lidhur me ditėn e parė tė marsit. Nė antikitet marsi ishte muaj i parė i vitit. Kjo sipas kalendarit Julian. Siē dihet, nė Evropėn Perėndimore, kalendari Julian u zbatua derisa nė vend tė tij u vendos kalendari Gregorian. Por nė gjuhėn e sotme shqipe ruhen ende gjurmė tė kalendarit Julian. Duhet qė viti kalendarik tė fillojė me marsin qė muaji i shtatė tė jetė shtatori, i teti tetori, i nėnti nėntori dhe i dhjeti dhjetori. Tė tillė kanė mbetur emrat e tyre edhe pse, nga 15 tetori i vitit 1582, kohė nė tė cilėn hyri nė fuqi reforma gregoriane, ata janė respektivisht, muajt e nėntė, i dhjetė, i njėmbėdhjetė dhe i dymbėdhjetė.

Por, siē argumenton akademiku i mirėnjohur, prof. Kristo Frashėri, kalendari i vjetėr i shqiptarėve ėshtė edhe mė i hershėm se kalendari Julian, i cili u shpall nga Jul Qezari, nė vitin 46 para lindjes sė Krishtit. Dhe gjithnjė dita e parė e marsit shėnonte, sikurse edhe sot, fillimin e stinės sė pranverės. Ishte koha kur stinėt ishin mė tė dallueshme nga njėra-tjetra se nė kohėn e sotme (ngrohja globale nuk kishte filluar ende). Njerėzit mezi prisnin qė tė dilnin nga dimri, tė shkrinte bora, tė gjelbėrohej natyra, tė ēelnin lulet, tė blegėrinin qengjat, tė loznin fėmijėt fushave e kodrave, tė gėzonin tė gjithė.

shkurt, Dita e Verės simbolizonte ringjalljen e natyrės. Tradicionalisht dalja nga dimri shoqėrohej me njė bilanc, sidomos pėr gjėnė e gjallė. Aq sa edhe nė gjuhėn e pėrditshme tė shqiptarėve, sidomos tė zonave tė thella malore tė izoluara gjatė dimrit, ishte bėrė zakon qė njerėzit tė pyesnin njėri-tjetrin : "Si dole nė verė ?", ose "Sa nxore nė verė ?" (sa bagėti ?) etj. Pra "me dalė nė verė" kishte kuptimin me mbijetue, me ia arrit asaj dite (Ditės sė Verės). Vera simbolizonte tė mirėn, mbarėsinė, dritėn, gėzimin. Kjo, kundrejt dimrit, tė egrit, kiametit, gazepit.

Ja disa shprehje, si pėr tė ilustruar kėtė ide : "Asht si vera", "Ka njė djalė e njė ēikė si vera", "Tu bėftė jeta verė/behar", "Asht rritė jetim, pa verė nė jetė tė vet", "Ajo punė iu ba verė" (iu pri mbarė) etj.

Tradicionalisht pelegrinazhet nė Ditėn e Verės bėheshin nė majat mė tė larta tė maleve, nė majėn e Tomorrit, tė Ēikės, tė Gramozit, tė Korabit, tė Dejės, Krujės, Dajtit, Gjallicės, tė majės sė Hekurave etj. Kjo, pėr tė qenė sa mė afėr Perėndisė sė Diellit, jetėdhėnėsit, para tė cilit luteshin pėr begatinė pėrgjatė vitit tė ri. Madje adhurimin e tyre pėr perėndinė e tyre "Diell", shqiptarėt e pėrjetėsuan me emrin "e diel" (sikurse anglezėt), ndryshe nga popujt e tjerė evropianė, tė cilėt e kanė emėrtuar Dita e Zotit.

Dita e Verės shoqėrohej me zjarre (zakonisht dėllinjash) mbrėmjeve, nė mes tė fshatit, tė cilėt i kapėrcenin burrat e djemtė, si pėr t’i lėnė lamtumirėn dimrit. Dita e Verės ishte dita e verojkave (ose veroreve). Nėse i referohemi "Fjalorit tė Gjuhės sė Sotme Shqipe" (viti 1980, faqe 2135), verojka ishte njė gjalmė i pėrgatitur me fije tė kuqe e tė bardha qė ua lidhnin fėmijėve nė duar apo nė qafė nė Ditėn e Verės (verojka, verore, nga verė). Por, siē shkruan Konica, me verore rrethoheshin edhe degėt e thanave, dėllinjave, dafinave apo shelgjeve tė nderura.

Nė shumė raste nė Ditėn e Verės thureshin kurora dhe i varnin nė portat e shtėpisė, pėr tė sjellė fat. Kjo ėshtė bėrė, deri vonė, edhe nė Tiranė.

Rezulton se Dita e Verės ėshtė kremtuar nė mbarė viset shqiptare. Megjithatė, kremtimet kanė pasur nuanca tė ndryshme pėr krahina tė ndryshme. Etnologu i mirėnjohur Bernardin Palaj, njohės i thellė i trashėgimisė kulturore sidomos tė malėsisė sė Veriut, ka shkruar qė nė fillim tė viteve ’20 tė shekullit tė kaluar, pėr mėnyrėn se si festohej atje Dita e Verės.

Dita e Verės ėshtė festuar shumė kohė para se institucionet klerikale e, mė pas, ato shtetėrore tė fillonin tė administronin festat popullore. Si festė pagane, ajo ėshtė kremtuar qė nė lashtėsi.

Mėse njė shekull mė parė, kur Shqipėria ishte ende nėn sundimin osman, Konica shkruante, pėr shembull, se "Dita e Verės ėshtė njė ditė nė tė cilėn stėrgjyshėrit tanė, kur s’kish lindur edhe krishterimi, kremtonin bashkė me romakėt dhe grekėt e vjetėr, perėnditė e luleve, tė shelgjeve..."

Nė ē’masė Dita e Verės ėshtė njė festė e mirėfilltė (mbarė)shqiptare? Tė paktėn nė atė masė qė ajo (referuar prof. Kristo Frashėrit), ka qenė pjesė pėrbėrėse e identitetit tonė etnik. Edhe nėse nė disa vise ajo filloi tė venitej, pėrsėri duhet tė rigjallėrohet dhe tė kthehet nė njė festė mbarėshqiptare, mbasi ėshtė mė tradicionale se tė kremtet fetare. Dita e Verės, ashtu sikurse edhe Viti i Ri, ėshtė festė e tė gjithė shqiptarėve, pa dallim krahine, ideje, bindjesh, pėrkatėsish, apo besimi fetar.

Por nė tė vėrtetė kur themi Dita e Verės mendja na shkon tek Elbasani. Pse ? Sepse gjatė shekujve Dita e Verės erdhi duke u zbehur. Aq sa diku ajo u harrua krejtėsisht e nuk kremtohej mė. Ndėrsa nė Elbasan ajo nuk u zbeh kurrė. Nėse Dita e Verės erdhi deri nė ditėt tona merita i takon kryesisht Elbasanit. Tani ajo ėshtė zyrtarisht njė festė kombėtare. Por ndryshe ėshtė tė festosh e ndryshe ėshtė tė bėsh njė pushim zyrtar. Madje ndryshe ėshtė tė festosh, ndryshe tė ndjesh me tė vėrtetė. Elbasani, pra ende shumė ndryshe nga pjesa tjetėr e Shqipėrisė, ėshtė vendi ku Dita e Verės ndjehet dhe pėrjetohet nė kuptimin mė tė plotė tė fjalės.

Pėr tė kuptuar ndryshimin midis kremtimit "alla-elbasanēe" tė Ditės sė Verės, me atė qė bėhet gjetkė, nėpėr Shqipėri apo ndėr shqiptarė, mjafton t’u referohemi ballokumeve. Nė Elbasan pėrgatitjet pėr ballokumet tė bėhen me kohė. Dihet se ku do tė merret mielli i misrit pėr to, ku do tė merret gjalpi, ku do tė merret sheqeri. Dihet si do tė rrihen, si do tė shtrihen, si do tė piqen. Me ē’gradacion, me ē’ritėm kohor. Tė gjithė e dinė, pėr shembull, se ballokumet bėhen me miell misri. Por pak e dinė se njė kg miell ballokumesh del (pas njė cikli sitjesh) nga 7-8 kg miell misri. Edhe sheqeri ndryshon (ėshtė i imėt), edhe gjalpi... Pra recetat pėr ballakumet nuk funksionojnė kudo. Unė kam vrojtuar, madje prej shumė vitesh, pėrgatitjen e ballokumeve tė Elbasanit. Dhe mund tė pohoj me bindje se edhe sikur gjithēka materiale tė jetė njėsoj (duke pėrfshirė edhe profesionalizmin e atij qė i pėrgatit), pėrsėri ballokumet e Elbasanit ndryshojnė. Ato kanė gjithnjė diēka mė shumė. Sepse Elbasani fut njė "element" plus nė recetėn e ballokumeve. Kjo ėshtė dashuria. Ballokumet e Elbasanit kanė brenda shumė, shumė dashuri. Sikurse vetė Dita e Verės nė Elbasan ėshtė njė ditė e vėrtetė dashurie. Dashuri pėr njeriun, pėr natyrėn, pėr jetėn. Le tė pėrpiqemi qė t’i afrohemi Elbasanit nė dashurinė qė jep ai nė Ditėn e Verės. Sado vėshtirė qė ėshtė.

Duke iu referuar Ditės sė Verės, kėsaj feste me njė shije poetike tė hollė e tė rrallė, Konica kėshillonte dhe uronte, mė shumė se njė shekull mė parė : "Tė mos i lėmė tė humbasin kėto festa tė vjetra tė racės sonė. Nuk i bėjnė dėm njeriu, veēse sjellin njė gėzim tė kulluar..." Le tė urojmė, sėrish me gjuhėn e Konicės : "Gėzim tė kulluar pastė nė shtėpinė e ēdo shqiptari !".Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi