Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Ministri Arben Ahmetaj mban kėshilltar tė hetuarin nga FBI

Share

avatar

Posted prej 15th March 2016, 16:51


Ministri Arben Ahmetaj mban kėshilltar tė hetuarin nga FBI


Deputeti i Partisė Demokratike, Luēiano Boēi akuzoi qeverinė se ka marrė nė radhėt e saj njė person tė kėrkuar nga FBI-ja amerikane.

“Prej njė jave, shqiptarėt janė njohur nepėrmjet medias se Byroja Federale e Hetimit, FBI, ka zbarkuar nė Shqipėri pasi ka rėnė nė gjurmėt e njė krimi financiar.

Kompania e cila hetohet ėshtė drejtuar nga Knidi Bashari, kėshilltari i Ministrit tė Financave Arben Ahmetaj, qė siē e pohon edhe ai vetė ka drejtuar kėtė kompani deri nė gusht 2015”, tha Boēi.

Sipas tij, “pavarėsisht tė dhėnave hetimore qė ka publikuar media pėr 5.245 veprime elektronike tė cilėsuara si kriminale, qeveria shqiptare nuk ka pasur asnjė reagim pėr kėtė megaskandal, hesht dhe merr nė mbrotje tė kėrkuarin e FBI-sė”.

“Kėshilltari i Financave hetohet nga zyra mė e njohur e globit pėr mashtrim financiar, ndėrsa ministri e ka emėruar si kėshilltar tė tij. Ky ėshtė njė kombinim kriminal mes njė tė kėrkuari pėr mashtrim financiar nga FBI-ja dhe njė ministri hajdut e me skandale si Arben Ahmetaj. Pėr mė tepėr, edhe pas kėtij lajmi, personi nė fjalė vijon tė kėshillojė ministrin e Financave”, ka vijuar Boēi.

Ai ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe “ministrin e tij tė skandaleve” se, “nuk kanė vullnet pėr tė zbatuar ligjin e dekriminalizimit”. “Ky rast dėshmon qartė vullnetin e Edi Ramės pėr tė bashkjetuar e bashkėqeverisur me krimin”, ka shtuar Boēi.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi