Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Jetojme ne nje kohe...

Share

descriptionJetojme ne nje kohe...

more_horiz

Jetojme ne nje kohe...


Ku për kapjen e shtetit flasin vet kapësit e shtetit;

Edituar për herë të fundit nga Admin në 1st April 2016, 22:38, edituar 1 herë gjithsej

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku civilizimi matet me lakuriqësi

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Rrespekti, merret per dobesi Smile

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
.....Kur me shume preferoj armikun tim me urrejtjen e tij te sinqerte … se sa nje “mik” me miqesine e tij te rreme!

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
kur dhe femija 3 vjec mendon te kete i phonne

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku cdo gje eshte nje genjeshter,perveq vdekjes qe eshte nje dicka e sigurt.....

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
kur 18 ore nga 24 e harxhojme ne media sociale

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku…cdo ditë përpiqemi ti kënaqim të gjithë. Ju buzëqeshim, edhe kur jemi mirë, por edhe për t’i fshehur të tjerëve që shpirtin e kemi copë nga problemet; kujdesemi mos lodhim të tjerët me dëshpërimin tonë; tërhiqemi, fshihemi, vritemi në marrëzinë tonë për të kursyer gjithkënd! Për se? Cfarë marrim ne fund? Zhgënjimin! Askush nuk do t’ia dijë c’bëhet me ne. Askush nuk do të mbajë frymën për të kuptuar cfarë ndodh brenda nesh. Askush nuk do të na mbajë mend për buzeqeshjet dhe dashamirësinë tone! Dhe, nëse rëzohemi, nëse na shuhet “Dielli”, të tjerët do të na kthejnë shpinën! Do të na harrojnë! Do të largohen njëherësh, si tufa e trembur e zogjve ikën njëherësh nga pema, dhe secili në rrugën e vet! Shumë do të na ndëshkojnë me harresë, me shpërfillje. Disa, herët a vonë, do të na shesin, do thyejnë premtimet e dhëna, do na lenë vetëm. Prandaj mos u shkrini për të tjerët; shumë pak njerëz e meritojnë këtë gjë. Noshta askush! Duajeni veten! Gëzojuni vetes! Mos lejoni t’i shuhet asaj buzëqeshja e fundit…

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Keshtu na kane mesuar, qysh se kemi lindur. 'Lindi vajze per shtepi te huaj, 'vajza, darka e qenit', 'meso te punosh se do na shajne ne, qe nuk kemi dit me rrit nje vajze si duhet' 'ule koken, 'rri urte' 'degjo babin, 'degjo vellane' degjo burrin', 'punet me burrin zgjidhi ne shtepi'. Qysh se lindim ndjehemi nje hic, nje gabim, qe nuk duhej te ndodhte, kurre.
Shpesh degjoj te me thuhet, 'flet kollaj ti, se nuk ke vajze adoleshente'. PO cili eshte dallimi vajze dhe djale adoleshent? Nuk jane te ekspozuar te dy ndaj droges, dhunes, ndaj frikes, dhimbjes, dyshimeve, ndryshimeve hormonale dhe fizike. Ku eshte ndryshimi? E dini ku eshte, eshte ne faktin se 'djali lahet me nje gote uje, kur gabon ne dashuri' 'vajza, kur gabon njehere, vuan gjithe jeten'. Gabon ne dashuri? Ku ka gabim ne dashuri. Ka dashuri, qe fillon, dhe mbaron. Dhe me besoni kjo dashuri, nuk ka gjini. As vuajtja, as rifillimi, as kerkimi i vazhdueshem i lumturise, nuk kane gjini. Ja kemi vene ne gjinine, ose me mire, nenat dhe baballaret tane me shekuj.

Dhe vazhdojme bejme te njejten gje. Keshtu po rrisim vajza te ndrydhura, me friken e dashurise, apo me friken e mbylljes se saj. PO rrisim vajza qe edhe kur gjerat nuk shkojne si duhet ne martese, dhe shpesh gjerat nuk shkojne si duhet, pasi kjo eshte jeta, ata ndjehen ne faj, pasi ishte zgjedhja e tyre, vetem e tyre. Keshtu i thone, ata qe nuk na paskerkan gabuar kurre 'vete e zgjodhe'. Ne veshin e çdo gruaje kjo vjen fort, 'vete e zgjodhe vuajtjen, duro'.
Keshtu, u rrit nje brez, qe ndjehet ne faj, nje brez qe nuk di te dashuroje, toleroje, te kuptoje motren, nenen, gruan. Duke mos e kuptuar, se martesa eshte mbi te gjitha pune, e dyanshme, per te pranuar ate qe eshte ndryshe nga ne, ata nuk zgjedhin rrugen e perballjes me problemin, por rrugen e dhunes, pse jo, eliminimin e tij. Fundja, shumica e vete grave do thone, ndoshta pak pas varrimit te nje gruaje 'me ne fund shpetoj'.
E pra, asgje nuk ndryshon, nese ne nuk ndryshojme, edukimin. Brezi yne, qe po rrit femijet e se ardhmes, e ka ne dore kete.
Grate, e kane ne dore, te tregohen guximtare dhe te duan veten, vajzen, te qenurin grua.
I detyrohemi kaq, femijeve tane te dy gjinive. T'i mesojme te pakten se dashuria, fillon, mbaron, rifillon, per kedo njesoj, pa faje, pa gjini.

xxxx

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
ku shoku miku motra vllai nena baba eshte telefoni celular

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku sot tquajn shoqe e neser te godet pas shpine

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Sado te mire te jene miqte,here pas here do te te lendojne por duhet t’i falesh ata.

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
kur i vjedhim internet komshiut e ai se kupton hahah

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
kriminelet qeverisin Shqiperin

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku komshinjte mund te jene kamikaze

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
e ardhmja nuk eshte e sigurte per asnje

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku.....

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Kafsha sillet me njerzor sesa njeriu

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku......

Biem lehte pre e kurthit. Jeta na rezervon ato lloj surprizash qe nuk i presim,qe nuk i mendojme....Por dashur a padashur na imponohen......

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Ku virtualiteti esht ber me i rendesishem se jeta reale

descriptionRe: Jetojme ne nje kohe...

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi