Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Kosova te kerkoj nga Princi Charles anulimin e Konferences se Londrės ku Kosovėn e Lindore e la nė Serbi!

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 19th March 2016, 21:14

Nė prag te vizitės sė princit Charls ne Prishtinė: Kosova te kerkoj nga Mbretėria  britanike,  anulimin e Konferences ne Londres (si te pavlefshme) kur tokat shqiptaret  ju dhanė Serbisė ! Me pamvresine e Kosovės, deridikund eshte korrigjuar historia dhe c’fuqizuar pjeserisht  edhe Konferenca e Londės e cila permes vendimeve te sja ne vitin 1913 kishte perkrahur “Serbine e Madhe”.  Por me Luginen e Presheves ende nen Serbi kjo konference edhe pse jo 100 pėr qind, vazhdon tė mbetet ne fuqi, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonė”.
 
 
Sikur t’mos ishte Konferenca e Londres, Presheva sot a do te ishte me Kosovėn, me Shqipėri  ?
 
Princi i Wales Charles dhe Dukesha e Cornwall, Camilla do tė vizitojnė disa qendra te Ballkanit, perfshire ketu edhe Kosovėn  mė 18 mars (e pemte) 2016. Kjo do tė jetė vizita e dytė e Princit tė Wales-it nė Kosovė (pas asaj te  1999). Rast i mire qė Kosova te keroj nga Mrbetėria  britanike,  anulimin e Konfrences ne Londres (si te pavlefshme) kur Kosova ju dha Serbisė!, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonė”.
Lartmadhėria e tyre do tė ndėrmarrin njė sėrė angazhimesh nė Kosovė pėr tė festuar pajtimin dhe dialogun ndėrfetar, si dhe pėrpjekjet e njerėzve nga Kosova dhe Britania pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė pėr Kosovėn.

 
“Lartmadhėria e Tyre do tė arrijnė nė Prishtinė mė 18 mars, ku do tė mirėpriten zyrtarisht nga Presidentja Atifete Jahjaga. Tė nesėrmen Princi dhe Dukesha sė bashku me Presidenten do tė marrin pjesė nė ceremoninė pėrkujtimore pėr tė pagjeturit e luftės.
 
Lartmadhėria e Tyre do tė vendosin lule nė Memorialin e Personave tė Pagjetur pranė ndėrtesės sė Kuvendit, nė Prishtinė. Kujtojmė se Princi i Wales e ka vizituar tetė herė Ballkanin Perėndimor duke pėrfshirė Kosovėn mė 1999. Kjo ėshtė vizita e parė zyrtare e Dukeshės sė Cornwall nė Kroaci, Kosovė, Mal tė Zi dhe Serbi
 
Vizita e ardhshme nga Princi Charles tė Britanisė dhe gruaja e tij Camilla nė Serbi, ipsa mediave serbe ėshtė e rėndėsishme sepse “ajo i jep njohje pėr vendin e trazuar tė Ballkanit nė Evropė dhe mė gjerė, trashėgimtar i fronit te Serbisė, Princi i kurorės Aleksandėr Karagjorgjeviē.
 
“Vizita e mbretin e ardhshėm tė Mbretėrisė sė Bashkuar ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme”, ka thėnė Karagjorgjeviē  nė njė intervistė pėr Associated Press.
 
Karagjorgjeviē, i cili ėshtė famull e Britanisė Mbretėreshės Elizabeth II dhe ka lidhje tė ngushta familjare me royals britanike, tha se shansi pėr tė mirėpritur Princi i Uellsit dhe dukeshės Cornwall nė Pallatin Mbretėror Beogradit kete javė  ka domethėnien evete pėr Serbinė.
 
 
Do pėrkujtuar se Karagjorgjeviē ka lindur nė vitin 1945 pėr njė princeshė grek qė jeton nė hotelin Claridge nė Londėr, kur familja mbretėrore serbe – e cila vendosi Jugosllavinė nė atė kohė – u internua nė Angli, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Qeveria e kryeministrit Winston Churchill i kihste dhen pėrkrahje t eprazervė territorit tė “Jugosllavise” duke futur me padeshire edh mbi  3 milion shqiptare etnik, ka shkruar ne vazhdim “Presheva Jonė”.
 
 
Sheri i kesaj “Jugosllavie” kihste nisur me mbledhjen e ambasadoreve te 6 fuqive te medha ne Londer, ne t ecilen  nuk ihste thirruar  anje perfaqesue shiptare per te diskutuar lidhur me prspektiven e tyre pėr te (mos) qen epjes ee Jugsoalvisė apo Serbisė ?!  Por aty muarne pjese aleate t evendev slalve dhe serbe per te zgjidhur mosmarrėveshjet midis 4 fuqive nderluftuese ballkanike, Serbise, Greqise, Malit te Zi , Serbise dhe Turqise, pas Luftes se dyte ballkanike.
 
Nje nga pjesmarresit e kesaj mbledhje, ambasadori francez Pol Kambon e pohon nje gje te tille. Ai shprehet se: …Pas nenshkrimit te paqes midis Turqise dhe Italise, marja e vendimeve qe do tu imponoheshin shteteve ballkanike dhe Turqise ju besua trupit diplmatik ne Londer. Ai kishte per detyre hartimin e marrveshjeve midis shteteve te ndryshme nderluftuese te ballkanit. Mbledhja e Londres u hap dy jave para shpalljes se Shtetit Shqiptar, mė 16 dhjetor 1912.
 
 
Konferenca e Londres perfundoi ne  vitit 1913,  pak muaj pas shpalljes se pavaresise se shtetit te cunguar shqiptar,  ne te cilen muaren pjese  ambasadorėt e 5 vendeve, Italisė, Francės, Gjermanisė, Austro-Hungarisė, Rusisė nėn drejtimin e ministrit tė jashtėm britanik Eduard Grey. Cka sipas emrave dhe pjesemarrjes se shteve  nuk te mbushin sy se ishin tė mjaftueshme pėr tė qenė njė konferencė serioze.
 
 
Lidhur me kėte kreu i Listės per Shqiperi Natyrale prof.dr. Koco Danaj ka shkruar se “periudha midis 16 dhjetorit 1912 deri ne 29 korrik 1913 me shume kane qene takime ambasadoresh te gjashte fuqive te medha se sa nje konference zyrtare..” Kurse njohesi dhe studjuesi me i mire i saj, profesor Arben Puto eshte shprehur se: Ėshtė pėr tu theksuar qė Konferenca  gjatė zhvillimit tė punimeve tė saj nuk mbajti proces verbale, cka do tė thotė se nuk kanė mbetur raporte tė rregullta zyrtare  mbi punimet e Konferences. Megjithatė u bė praktikė qė ambasadori francez Pol Kambon, tė hartonte nė gjihėn frėnge pėrmbledhjen koncize tė diskutimeve tė seancave mė tė rėndėsishme dhe ato tu dėrgoheshin pėr njoftim kancelerive
 
Por joseriozitetin e kesaj “konfrence2 apo me mir eme thene takim ambasdoresh  qe atkohe ishin te njohur si aletae te sllaveve  qe njihen edhe soprt si sebofile ka phura edh edhe vete drejtuesi i “konfrences sė Londres” ish- ministri i jashtėm britanik Eduard Grey. Ai ne kutjime te tij ka rrefyer se “Ne aty ishim vetėm gjashte persona. Mė takoi pėrgjegjėsia e drejtimit, por nwe vendsoėm ti thjshtojme procedurat dhe te benim nje komitet miqsh, ashtu siq ishim.
 
“Ne mblidheshim pasiditeve, zaonisht reth ores 16-tė dhe dikutonim deri rreth ores 18-tė me nje pauze te vogėl caji.  Takime e tilla te psaidteve vazhduan deri ne gushitne vitit 1913. Por ne mblidjhehsim vetme kur e kerkonin rrethant dhe raportet e miqesisė qene kishim nuk i penguam debatet e vazhdonin te pėrcaktuar ne mėnyren me te bezdishme.. Tė mendosh mire, roli im persdonal ne kėte konferencė dukej pa kripė dhe me shume bajat. Intersat briatnike nuk ihsin te afasktuiar nga fait i Shkodrės, Gjakovės apo i vendabnmeve  tjera shqiptare dhe nuk me takonte te merrja as iniciativa te ndoinje politike, as te formuloja, por te veproja si nje mediator i nevojshėm dhe i drurueshem midis Rusise dhe disa vendeve evropiane..( Edwards Grey, “Memoires” ,  fq. 248/254 ,s ipas botimi Payot, 1927)
 
Pra tash e  ashtuquajtura Konferencė e Londrės, u mblodh 18 ditė pasi ishte shpallur pavarsia e Shqipėrisė Natyrale nga Ismail Qemali. Nė datėn 29 Nėntor 1912, ministritė e jashtme tė 6 fuqive tė mėdha u njohėn me Aktin Juridik  tė shpalljes sė Pavarsisė.
 
Ne keto takime qe zgjaten 6 muaj, teritoret shqiptare u perdoren per te qetesuar dhe kenaqur palet nderluftuese qe ishin fqinjet e Shqiperise. Vetė Grey e pranon njė gjė tė tillė. Sipas Grey “aleatėt ballkanikė ishin tė verbuar nga fitorja; Serbia donte, tė kishte dalje nė Adriatik, dhe kishte shumė mundėsi qė ajo dhe Mali i Zi tė dėshironin tė merrnin disa rajone tė Shqipėrisė duke i konsideruar pjesė tė plackės  sė luftės”
 
“Ato jane Marreveshja e Londres qe mori vendime tipike koloniale duke e coptuar kombin shqiptar, Marreveshja e Versajes e cila la ne fuqi coptimin colonial te Marrveshjes se Londres, Marrveshja e Jaltes e vitit 1945 e cila e zhduku fare kombin shqiptar nga harta e e Europes, Marrveshja e  Rambujese e cila ju kushtua vetem njepjese te teritorit shqiptar sic ishte Kosova, Marreveshja e Konculit e  marsit 2001, qe ju kushtua nje pjese te kombit shqiptar sic eshte Lugina e Presheves, marrveshja e Ohrit e gushtit 2011,  e cila ju kushtua nje pjese te teritorit shqiptar ne ish republiken jugosllave te Maqedonise. Aktualisht kombi shqiptar jeton ne dy shtete qe jane Shqiperia artificial dhe kosova, ne shqiperine Lindore ne FYROM me status te popullit shtetformues dhe ne dy pakica kombetare ne Mal te Zi dhe ne Serbi..” ka thėnė  pėr ajencine elajemeve “Presheva jonė” prof.dr. Koco Danaj, kryetar i  Listės per Shqiperi Natyrale
 
Pėr fund do te ishte mire qe autoritet e Kosovė, qeveria e Kosovės ata qe janė te kėkrojne nga delegacioni britanik, ne krye me Princin  Wales Charles dhe Dukesha e Cornwall, anulimin e Konfrences se Londres -1913,  duke shquizuar vendime e kesja mbledhje diskrimunuese, koloniale  e cila kihste ndare kombin shqiptar ne Gadishullin Ilirik. Vec kesaj Prishtiuna zyrtare duhet kerkuar edhe demshpėrblim nga vednet qe kisin perfaqesuesit e tyre  gjate  kesaj “konference” qe rezultoi me nje segregacion te pashembullt te shiptareve entik ne Ballkan.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi