Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Vėllai i Isa Mustafės azilant

Share

avatar

Posted prej 23rd March 2016, 15:59

Vėllai i Isa Mustafės azilant

Edhe vėllai i kryeministrit tė Kosovės Ragip Mustafa, ėshtė njė nga personat qė iu bashkuan valės sė azilantėve drejt shteteve evropiane. E pėrditshmja “Insider”, raporton se 54-vjeēari ka aplikuar fillimisht nė Francė nė vitin 2014 dhe mė pas mė 22 qershor 2015 nė Gjermani, kur kryeministėr i vendit ka qene vetė Mustafa. Ky i fundit theksoi nė atė kohė se po largohen nga vendi ata persona qė nuk janė nė varfėri ekstreme, por azilkėrkues me iphone e rroga te mira. Lidhur me kėtė ēėshtje, ka reaguar dhe vetė kryeministri, i cili ka thėnė se arsye e aplikimit tė vėllait tė tij ka qenė pėr shkaqe shėndetėsore, ndėrsa shtoi se ky fakt ėshtė njė arsye mė shumė pėr tė liberalizuar vizat.
Nė valėn e migrimeve, dua tė jem i hapur me ju se, kanė shkuar edhe mesa e nipa tė mi dhe janė kthyer. Kjo flet se edhe familjarėt e mi ndajnė fatin me qytetarėt e tjerė, hallexhi, tė Kosovės. Prandaj si Kryeministėr po angazhohem qė tė gjejmė zgjidhje, tė liberalizojmė vizat, tė tėrheqim investime pėr tė krijuar vende tė punės, tė pėrmirėsojmė sistemin shėndetėsor dhe qė sa mė pak qytetarėt tanė tė kenė nevojė tė kėrkojnė shėrim nė forma tė tilla jashtė vendit.
Numri i azilkėrkuesve nga Kosova ne Gjermani ishte nder me te lartėt. Nėse nė muajin e parė tė vitit 2014 aplikantet pėrllogariteshin ne 1,001 persona, nė janarin 2015 ky numėr ėshtė rritur nė 11 mije.
/vizionplus.tv



Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi