Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Shkrimi nė Foreign Policy/ Edi Rama, politikani mė kontravers dhe mė i pasur i Evropės

Share

avatar

Posted prej 26th March 2016, 15:57

Shkrimi nė Foreign Policy/ Edi Rama, politikani mė kontravers dhe mė i pasur i Evropės
Kryeministri Edi Rama ėshtė konsideruar si politikani mė kontravers dhe mė i pasur i Evropės. Nė njė shkrim tė analistit Adam B. Fairmont, publikuar nė Foreign Policy News, qeverisja e Ramės trajtohet me plot anomali dhe mėkate, kryesisht lidhur me luksin e shfrenuar tė anėtarėve tė Kėshillit tė ministrave, kriminalizimin e parlamentit dhe infiltrimin e ISIS nė shėrbimet inteligjente shqiptare. Kėshtu, Fairmont shprehet se Rama ka njė guxim tė pashembullt pėr tė pranuar nė parti kriminelė dhe trafikantė. “Salla e Kongresit tė  Ramės ėshtė njollosur nga deputetėt shqiptarė tė parlamentit, ministrat, baronėt e pastrimit tė parave dhe trafikantėt e drogės, arratisja e tė cilėve nė Partinė Socialiste ėshtė bėrė mė mėnyrė qė t’i shmangen drejtėsisė dhe prokurorisė. Guximi i zotit Rama pėr tė dalė nė publik me kriminelė famėkeq tė Evropės ėshtė i pashembullt pėr ēdo lider tjetėr nė demokracitė perėndimore dhe mė gjerė.” shkruan Fairmont.

Analisti shkon mė tej duke e akuzuar ministrin Bushati se pėrmes skemave korruptive ka pastruar para. “Refuzimi i zotit Rama pėr tė dėnuar skemat e pastrimit tė parave tė Koēo Kokėdhimės; pėr tė dėbuar kriminelėt e partisė sė tij tė zakonshėm si Arben Ndoka (ish-anėtar i Parlamentit tė Shqipėrisė) dhe Armando Prenga (anėtar i Kuvendit tė Shqipėrisė qė ka akuza penale mbi supet e tij dhe vazhdon t’i shmanget drejtėsisė shqiptare pėr mė shumė se gjashtė muaj), dhe tė hetojė mė tej skemat e pastrimit tė  parave qė e kanė fillesėn nga Z. Ditmir Bushati, Ministėr i tij i Punėve tė Jashtme, i cili ėshtė edhe aksioner nė kompaninė mė tė madhe tė Shqipėrisė, gjeneruese tė ndotjes sė ajrit.”

Linēimi i deputetit socialist Ben Blushi konsiderohet nga analisti si njė situatė e ngjashme me atė nė Korenė e Veriut. “Kundėrshtari kryesor i zotit Rama, Ben Blushi i cili pėrfaqėson elitėn e anėtarėve tė lartė tė PS, u kryqėzua; njė qėndrim i tillė ėshtė pėrjetuar vetėm nė spastrimet politike tė Koresė sė Veriut.”

Ndėrkohė nė shkrimin nė fjalė, Fairmont shprehet edhe pėr infiltrimin e ISIS nė shėrbimet inteligjente shqiptare “Qeveria e zotit Edi Ramės ėshtė e paaftė dhe pre e njė ndikimi tė rėndėsishėm tė shtetit islam; duhet theksuar se Shėrbimi Informativ Kombėtar shqiptar ėshtė infiltruar nga agjentė tė Shtetit Islamik dhe zyrtarėt e saj tė trajnuar mirė; siguria kombėtare shqiptare dhe integriteti ėshtė nė rrezik. Tirana duhet tė marrė masa tė menjėhershme pėr tė forcuar sigurinė e kufirit dhe pėr tė forcuar shėrbimet e saj tė inteligjencės nė Forcat e Armatosura dhe Policisė Kombėtare.”

Lidhur me jetėn luksoze tė ministrave, analisti nuk kursehet me kritika dhe vėrejtje “Jeta luksoze e qeverisė sė zotit Rama ėshtė tepėr e shtrenjtė nė krahasim me jetėn e mbi 1.5 milionė shqiptarėve qė jetojnė nėn nivelin e varfėrisė dhe fitojnė vetėm pesė euro nė ditė. Ministrat e zotit Ramės gėzojnė privilegjet e detyrės publike duke gėzuar njė jetė mondane dhe duke pėrdorur disa automjete shumė luksoze, duke pėrfshirė: Mercedes-Benz S Class, Audi A7, Audi Q7, Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne dhe Jaguar tė panumėrt.”

“Duke iu kthyer vitit 2013, shqiptarėt kurrė nuk do tė kishin menduar se anėtarėt e qeverisė e Edi Ramės do tė shkatėrronin burimet kombėtare tė thesarit dhe tė pėrvetėsonin mbi taksapaguesit lokal – thjesht si njė jaguar qė pėrgatitet nė pritė pėr tė vrarė gjahun e tij – pėr tė blerė Jaguarė tė shtrenjtė pėr tė kėnaqur sė tepėrmi stilin e tyre tė jetesės.” shkruan ndėr tė tjera analisti Fairmont./citynews

Adresa e artikullit: http://foreignpolicynews.org/2016/03/24/edi-rama-europes-wealthiest-controversial-politician/Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi