Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
“Banda” qė drejton Korēėn/ Nga Elvi FUNDO

Share

avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 1st April 2016, 21:45

“Banda” qė drejton Korēėn/ Nga Elvi FUNDO

Njė fakt qė ndoshta pak artikulohet nė publik, mė shumė sesa opinion duket qė nga rrethanat dhe detajet tė jetė njė e vėrtėtė qė qytetarėt e flasin, por publikisht ka vetėm heshtje.

Korēa qyteti i serenatave, pazarit tė bukur, kullės banale, njė parku tė mbjellė me bar taze, mė njė ekip kampion nė futboll, me qytetari, kulturė dhe fshatarėsi tė zhvilluar brenda saj, ėshtė peng i njė klani apo mė mirė “bande” qė e drejton dhe qeveris.

“Bandė” mund ta quajmė skuadrėn apo grupin e shokėve tė zv/kryeministrit Niko Peleshi, i cili me pult sot nga Tirana, drejton pushtetin dhe opozitėn fatkeqėsisht nė Korēė.

Peleshi, sot ėshtė njeriu i gjithėpushtetshėm, ėshtė ai qė shokėt e tij tė shkollės, mėhallės, njohjeve, miqėsive, bizneseve i shpėrndan nė poste sa nė pushtet aq dhe nė opozitė.

I katapultuar nė krye tė PS-sė me mbėshtetjen politike tė Ben Blushit, sot zv/kryeministri i vendit “shkėlqen” duke shpėrndarė, uzurpuar, pėrdorur, shpėrblyer kėdo me cdo pushtet tė mundshėm, nė atė qė mund tė quhet qyteti i qeverisur me stilin e Niko Peleshit. Qyteti ku startoi gjithēka me njė kullė betoni, vazhdoi mė njė pazar dhe park pėr t’u lavdėruar, por qė nė fakt ska punė, ska bukė, ska zhvillim, ka klube plot me burra me xhepa bosh, por fatkeqesisht ska as kusht tė flasė e bėrtasė s’ka as opozitė.

“Banda”qė qeveris Korēėn, ka komandat Niko Peleshin, nė fakt jo tamam, por qė udhėheq dhe drejton me dorė tė fortė sa nė pushtet aq dhe nė opozitė.

Tė sjellim faktet dhe detajet pėr tė qėndruar me kėmbė, mu nė mes tė pedonales afėr kullės sė betonit, por edhe “bandės” qė bashkon kjo kullė.

Sė pari, Korēa sot nė pushtet ka njė drejtues pėr emėrimet e drejtorėve dhe shpėrndarjen e pushtetit, ky ėshtė Niko Peleshi, kėtė e di dhe Lili (macja e shtėpisė time nė Korēė). Pushtet qė e ushtron edhe me meritėn e votave tė fituara nė zgjedhje. Problemi nuk qėndron vetėm kėtu, ai ushtron pushtet nė qeveri, nė bashki por edhe mbi opozitėn. Ai ka gjithcka nėn kontrroll.

Dje “komandanti” i shokėve, njė e mbajti fort dhe e bėri “tė madh”. Raqkė Filon, sot Sotiraqi i bashkisė, me detyrė kryetar nė Korēė, e mbante ti shiste xhinse dhe mė pas kompjutera, pasi i shėrbeu si kėto cupkat qė shesin tek “Myslym Shyri” e bėri “trashėgimtar”. Jo tek rruga e dyqaneve tė Tiranės por i dha Bashkinė e Korēės.

Pas Raqkės kemi Ilirin. “Doktori” nga profesioni ishte gjithmonė afėr, i urtė dhe i shtruar, nė kabinet, por edhe nė pushtet. Sot ėshtė deputet, Raqka mori bashkinė ai Parlamentit. Njė kėtu e njė aty.

I katėrti nga shoqėria ėshtė kreu i PD-sė nė Korēė, Andrea (Aldo) Mano. Bashkė me Raqėn, Nikon dhe Ilirin themeluan PDR-nė, e Genc Pollos vite e vite mė parė. Andrea i shkretė u bė kryetar. Jo se donte vetė e vuri Niko Peleshi, ashtu sic dhe dėgjeneroi kur u pėrplasėn elektoralisht nė vitin 2011.

Andrea shiti mė shumė se Raqka por nuk rezistoi dot shumė gjatė. I shėrbeu Nikos nė zgjedhjet e vitit 2007, 2009, 2013, 2014, 2015 (Nė Korcė ka pasur zgjedhje vendore nė vjeshtėn e 2014) dhe vazhdon tė bėjė detyrėn e tij si ushtar i bindur.

Mano shkoi tė bėhej murg, por Niko shkoi dhe e nxori nga manastiri, thonė djemtė qė e njohin shoqėrinė e tyre. “Aldoja tė mbytet nuk shlyhet dot me Nikon, ai e shpėtoi kur donte tė behėj murg”, kėtė fjali e dėgjon kudo nė Korēė. Ashtu sic dėgjon “Nikoja, Nikoja ai i bėn tė gjitha, Raqi ėshtė roje nė bashki, tė tjerėt janė ushtarė”. Dy fakte qė i dėgjon kudo, lart dhe poshtė kullės, brenda dhe jashtė bashkisė.

Pushtet qė Niko Peleshi e ushtron sa majtas aq dhe djathtas, e bėnte dje pėr shoqėri tek mansatiri e bėn sot pėr qeveri tek PD-ja. Pushtet qė i mbyll gojėn opozitės pėr problemet qė ka Korca. Tė ishte Londra, kaq heshtje nuk do kishte nga kundėrshtari politik nė Korēė. Thua s’ka probleme, papunėsi, halle, varfėri….

Gjithcka shkon nė heshtje. Thjesht dhe vetėm pėr njė arsye, Korca drejtohet nga “banda” e Niko Peleshit. Njėri ėshtė zv/kryeministėr, tjetri kryetar bashkie, tjetri deputet, tjetri kryetar i PD-sė. Ka dhe ndonjė syresh qė vjen vėrdallė kot, sepse Niko s’ka besimin e duhur.

Kjo nė fakt ėshtė “banda” qė drejton Korēėn, ėshtė klani qė ka sot nė dorė qytetin, qė vendos, kush do jetė nė pushtet e kush nė opozitė, kush do punojė e kush jo, kush do jetojė por edhe kushdo vdesė. Tenderat dhe skandalet i dinė dhe minjtė dhe macet. Nuk e vrasin atė qė flet, por e sakatojnė me shumė e shumė mėnyra. “Banda” funksionon nė mėnyrė tė pėrkyer, ėshtė si njė kitarė e akorduar pak pėrpara se telat e saj tė nxjerin tinguj serenate.

Ėshtė “banda” qė drejton Korēėn.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi