Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
ENVER HOXHA...

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th May 2008, 20:45

Enver Hoxha nje figure e ndritur e Kombit tone.
Historia do ta vertetoje kete ne te ardhmenShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 27th May 2008, 22:51

duhet ti lehet kohes edhe ca te vertetohet se kush na ishte enveri ,per kombin ,besoj shum ne hisorian qe do ta shkruejn vepren dhe historin e tij ashtu si ishte origjinale ,qe brezat e ardheshem te ken ne kopertinat e mbrendeshme te historis eedhe ket faqe per enverin ashtu si ishte eshte nji histori po thuje 50 vjeqare qe duhet te studjohet mire edhe thelbesishte ,kam besim te plot tek njerzit e shkensec edhe tek historianet tan ,qe do te dijn te japin kahjen qe e meriton ky njeri qe udhehohqi me dekada vendin ton apo gjysmen e kombit .Shiko profilin e anėtarit


#63

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 27th July 2008, 20:01

thojeni cte dojeni por Enver Hoxha mbetet yll i shndritshem ne historine tone kombetare.

avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 27th July 2008, 22:26

Aqilehti
do t mbetet me u vlersue histoija e enver hoxhes besoj ,nga mendimatre te shquer ,jo nga njerze qe nisem etem nga librat qe u shkruen ne kohen e tije ,normal ato libra shtu do te shkrueheshin skishte se si ndryshe,dhe gjeneratat ereja nuk besoj se kan mundesi ti bejn nji vlersim historis se tije qe se kan jetu ,kohen e tije ose veq kan gjen te lindura ideologjija e tije nuk mund te jet e shkelqyer per kombin e vet ky eshte mendimi jem personal .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 4th August 2008, 00:03

Aqilehti shkruajti:thojeni cte dojeni por Enver Hoxha mbetet yll i shndritshem ne historine tone kombetare.


po kush je ti mo qe e lavdron idiotin njeriun me te qelbur te kombit shqipetar !!!!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 23rd October 2008, 22:53

Nga Prof. As. Dr. Elmas LECI
Drejtor i Institutit te Studimit te Problemeve te Sigurimit dhe Mbrojtjes,TiraneEnver Hoxha me vėllan e tij Stalinin - derisa ("miqtė" e tij) kosovarėt internoheshin e persekutoheshin nga nėna Shqipėri - A i thuhet ēmendurisė dashuri pėr Kosovėn !?


Ne nje artikull timin te botuar ne "Korrieri" me 27 shtator 2003, me titull: "Marredheniet e Shqiperise me Jugosllavine dhe Kosova pas prishjes me Bashkimin Sovjetik", mes te tjerash, aty flitet gjeresisht edhe per Kosoven. Do te ishte e tepert te citoja artikullin, vecse aty evidentohen te dhena, te cilat nuk thone as me shume e as me pak, por qe Enver Hoxha e la Kosoven ne meshiren e ish regjimit te Beogradit.

Pergjithesisht ato fakte e ngjarje nuk i pelqejne nje ish diplomati te kaluar, i cili ne "Korieri"-n e 5 nentorit 2003 synon t'i hedhe poshte permes nje artikulli "polemizues", qe vetem i tille nuk eshte dhe ti quaj ato, trajtime"krejtesisht pa vend". Madje, pervec artikullit, ai boton po ne ate numer gazete edhe nje interviste, ku permes te dyjave,"artikullit" dhe intervistes, na spjegon "bemat e mira" te Enverit per Kosoven.

Pergjigja e tij, duke humbur cdo modesti dhe pervoje diplomatike per te cilen, (per kete te fundit, na flet gjate edhe ne autobiografine e tij te botuar po ne ate numer gazete) sic na e thote edhe prere se: Enver Hoxha nuk e shiti Kosoven! Le ta shohim kete deklarim ekskatedra te shokut Syrja, permes dokumentave historike te kohes: E shiti apo jo Enver Hoxha Kosoven?!

Se pari:

Si, dashuria me Beogradin e varrosi ēėshtjen shqiptare ?

Te flasesh per nje ceshtje aq te madhe, sic ishte ajo e Luftes se Dyte Boterore dhe pozicionin e cunguar qe ze lidershipi i ri komunist shqiptar ne te, ne saje te emisareve komuniste jugosllave (Miladin e Dushan) dhe te rolit determinant, (sic e thote vete) te Enver Hoxhes, qe as ne programin (aktin) themelues te Partise Komuniste, ceshtja shqiptare e Kosoves nuk permendet gjekundi, dhe keto sot pas 12 vjeteve demokraci t'ja faturosh nje tjetri si "lajthitje", sic ben ambasadori i kaluar ne "Komentet falsifikuese" ne "Korierin" e 5 nentorit, eshte e kunderta.

Megjithate le t'ja leme gjuhen e komenteve, gjuhes se dokumentave historike: A e shiti Enver Hoxha Kosoven apo jo?! dhe si e shiti ne periudhen e dashurise se tij me Beogradin?!

Ne krye te tavolines themeluese, krijimi i Partise Komuniste Shqiptare, gjeti Miladinin e Dushanin dhe te dy ata, krijuan partine. Mendoj se kjo nuk ka nevoje per zgjatje, sepse nuk eshte objekt i ketij studimi. Si ne aktin themelues te partise dhe ne asnje dokument te saj gjate luftes, nuk ka asgje per ceshtjen e Kosoves. "Ceshtjes shqiptare te Kosoves iu vu vula qe ne 8 nentorin e '41-it, - shkruan V.Dedejeri, ish biografi e Titos. (V.Dedejer, Kujtime, botim i vitit 1949, Beograd).

Per ta zgjeruar me tej argumentin, Dedejeri ne "Jugoslavensko Albanski odnosi", faqe 11-30, po per themelimin e Partise Komuniste Shqiptare dhe per mos zenien ne goje te ceshtjes se Kosoves, perseri shkruan: "Ne mbledhjen themeluese te Partise Komuniste Shqiptare, (e cila u be nen tutelen e dy emisareve komuniste jugosllave, Dushan Margoshes e Miladin Popovicit,) ceshtja e Kosoves as qe u permend.

Per kete ceshtje (te Kosoves) pllakosi po ashtu heshtja e plote edhe ne Konferencen Kombetare te Partise ne marsin e vitit 1943 (Dedejer, "Jugoslavesko - Albanski adnosi", fq.11-20). Pra jane vete jugosllavet ata qe akuzojne ish udheheqjen komuniste me Enver Hoxhen ne krye se Kosoven PKSh-ja ja la Jugosllavise.

I vetmi qe e ngre dhe ankohet se PKSh nuk e ka ne axhenden e saj, e as ne program ceshtjen e Kosoves eshte Koco Tashko, i cili ne fund te vitit 1942 i shkruan Moskes:"Per Kosoven, Partia deri me tani ka heshtur vazhdimisht, duke thene se kjo ceshtje eshte e Partise Komuniste te Jugosllavise (Prof. Plasari dhe Dr. Malltezi, "Politika" fq. 183-187).

Le te vazhdojme me Konferencen e Pezes, 16 shtator 1942. Me qe ishte pluraliste, atje nga nacionalistet jo vetem u diskutua, por u arrit te sanksionohej edhe ne vendimet e saj qe "ne Kosove e viset e tjera shqiptare, jashte kufijve te kishte te njejten organizim dhe po ate forme pushteti, si Shqiperia" vendime, qe nuk u zbatuan asnjehere. Perse - ne do ta shohim ne vijim:

Ne gusht te vitit 1943 u zhvillua mbledhja e Mukjes, ku perfaqesuesi kryesor komunist i Enver Hoxhes, Ymer Dishnica, do te kujtonte: "Ceshtja e Shqiperise etnike, qe do te perfshinte Kosoven, kishte qene nje nder dy guret e kufirit, qe me formulimin qe beme, e kapercyem.

Me kete vendim, per Miladin Popovicin u mbush kupa, i cili e denoi Proklamaten e Mukjes, duke na thene: Ju shpallni lufte kunder fashizmit dhe jo... pavaresine. (Petrovic, libri "Kosova" f. 343-348). Me 31 dhjetor 1943 deri 2 janar 1944 ne Bujan te Tropojes u mbajt ajo, qe eshte quajtur Konferenca e Bujanit, e cila vendosi te nisnin e te funksiononin strukturat qe do te conin ne bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Komiteti Qendror i Partise Komuniste te Jugosllavise nuk qe aspak dakord me kete pjese te Rezolutes se Bujanit. Bashkepunetori i ngushte i Titos, Milan Gjilas, ne nje leter qe i dergonte Komitetit Rajonal, e eleminoi ceshtjen, sic e denoi Bujanin edhe Enver Hoxha" (Rajovic, libri "Autonomija" fq. 439 dhe Hibert, libri "Albania Struggle" fq.91).

Ndersa Ramiz Alia ne librin "Une Ramiz Alia, deshmoj per historine", shkruan se: "Ne vendimin per prishjen e Mukjes, ka ndikuar edhe ceshtja e Shqiperise etnike, e cila u shtrua ne Mukje". Po perse u anullua, denua Mukja?! Kete na e thone te tjere studiues e politikane te kohes qe do t'i shohim me poshte:

"Anullimi i Marreveshjes se Mukjes u be me nderhyrjen e Tempos dhe shkak i saj ishte ceshtja e Kosoves". (E. Barker, dhe B. Tones, libri "Per Luften Nacional Clirimtare" f. 123). Ata qe e firmosen ate (Marreveshjen e Mukjes) do te mbajne pergjegjesi (D. Mugosha, libri "Kujtime" 1973, f.50-58).

Le te ecim me tej me dokumentat, jo me me autore e studiues te huaj, por nga vete goja e Enver Hoxhes: "Ne pragun e clirimit te Jugosllavise dhe te Shqiperise, ne edhe njehere pranuam se nuk eshte koha per te shtruar ceshtjen e bashkimit te Kosoves me Shqiperine". (E. Hoxha, leter sekrete derguar Stalinit, 2 shtator 1949. Kopja e vetme gjendet ne Arkivin Qendror Rus, Moske,Arkiv, RCHIDNI.D.Op.137, D.68. L 64-73)

Ne prill te vitit 1945 u be Masakra e Tivarit, per te cilen jo vetem si veper makabre ndaj shqiptareve te Kosoves e te viseve te tjera shqiptare nen Jugosllavi nuk u ngrit zeri, por ne dhjetor te vitit 1946, Enver Hoxha ne Byrone Politike do te deklaronte e kercenonte: "Disa anetare partie duan te filozofojne se mos thote populli c'bete me Kosoven...Ne do te ua spjegojme, kush nuk na kupton, ne do te luftojme" (Proces Verbal i mbledhjes se Byrose Politike, 15 dhjetor 1946,ish Arkivi i KQ te PPSh).Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 23rd October 2008, 22:54

Ne prill te vitit 1945, Dushan Mugosha dhe Mehmet Hoxha moren pjese si perfaqesues te Kosoves ne Kuvendin e Serbise, mbledhje qe u shty dhe u be ne korrik te vitit 1945, ku u miratua Projektrezoluta per aneksimin e Kosoves ne Serbine Federale" (Bajraktari, libri "Serbia's Annexation" f. 118) Jo shume pas kesaj ngjarje, Enver Hoxha do te shkonte ne Konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946) dhe do te deklaronte" "Ne nuk kemi pretendime ndaj aleatit tone Jugosllavi". (Enver Hoxha,Fjalimi orgjinal ne Konferencen e Paqes, Paris,AQSH).

I morem dokumentat nje e nga nje, qe nga themelimi i PKSh, pas marrjes se pushtetit nga Enver Hoxha, e deri ne Konferencen e Paqes. Pyesim: Ka antikombetarizem me te madh?! Disponojme edhe dokumenta te tjera, psh: Ne vitin 1946 Enver Hoxha ne nje leter per Titon shkruante: "Ne rast se do te behet nje hap tjeter ne lidhje me bashkimin, na lajmeroni "(N.Malkolm , libri "Kosova, nje histori e shkurter).

Ne vitin 1946, pas kthimit nga Shqiperia, Velimir Stojnici, ne nje informacion raportonte: "Tirana zyrtare nuk kishte asnje qendrim te percaktuar, asnje reagim per te ardhmen e Kosoves, aq sa perfaqesuesi anglez ne Tirane thekson:"U cudita pse Qeveria Shqiptare deri me sot nuk ka dhene kurrfare deklarate per qendrimin e saj ndaj Kosoves"" (Raport i V. Stojnicit, Beograd 1946,).

Ne nje mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do te pyeste ne menyre retorike: "A eshte ne interesin tone qe ne ta kerkojme Kosoven?!" Dhe ne vijim, po vete Enver Hoxha,do te pergjigjej: "Kjo nuk eshte pune progresive per t'u bere,... perkundrazi ne duhet te bejme qe te sigurojme qe kosovaret te vellazerohen me jugosllavet". (Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ te PKSh, dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh). Per komente, besoj se nuk ka nevoje.!

Se dyti:

Ato qe i thuheshin Enverit, shkonin ne Beograd!

Ky eshte deklarimi me kuptimplote i njerit prej lidereve me kryesore te Kosoves, Fadil Hoxhes, i cili tregon se c'ishte Kosova per Enver Hoxhen. Kete deklarim, (nese e dini se c'perfaqesonte Fadil Hoxha ) jo vetem e ka shkruar ne librin e kujtimeve, por e ka thene ne nje interviste edhe ne TVSH-ne tone (nentor 1999) dhe na e tha edhe ne shtepine e tij kur ne veren e 1999-es ishim me Presidentin Moisiu (ish atehere President i Shoqates se Atlantikut ) me gjeneral Parllakun (Hero i Popullit), me gjeneral Bekteshin (ish pjestar i Bujanit) e me Liri Belishoven (ish Sekretare e Komitetit Qendror te PPSh)

Te flasesh per mbrojtjen e ceshtjes se Kosoves nga Enver Hoxha, sic ben "polemizuesi", do te thote qe per kete ceshtje te kishte nje program, platforme apo strategji! Te tilla nuk ka, as gjate Luftes se Dyte Boterore, as pas saj. Vecanerisht ajo qe e varrosi ceshtjen shqiptare te Kosoves, eshte periudha e dashurise se Enver Hoxhes me Beogradin e Josif Broz Titon. Vetem pas 1981-it, Enver Hoxha ngre borite "e propogandes megallomane ne mbrojtje" te Kosoves.

Ne nje kohe rekord ai udhezon dhe shkruhen ne gazeten "Zeri i Popullit", "Bashkimi" e "Drita" rreth 13 artikuj te ashtuquajtur "bomba". C'kishte ngjare?! Perse Enver Hoxha u kujtua pas afro 40 vjetesh per Kosoven dhe te drejtat e shqiptareve?! Pergjigja ishte dhe eshte, edhe e qarte, edhe e thjeshte: Ai kerkonte te dilte i lare se nuk e kishte shitur Kosoven, pra te lante duart si Pilati, per krimin qe kishte bere.

Ku ishte ai me 1945-n?! Po ne 1948-n?! Po ne 1956-n?! Ne 1960-n?! Ne 1968-n e ne 1979-n?! Ne 1981-in, Enver Hoxha shperthen, i kthehet Kosoves, "mbron" Kosoven, "i digjet zemra" per shqiptaret ne ish-Jugosllavi! Pse-ja eshte e qarte: Tito, si deshmitari kryesor dhe allishverishesi i shitjes se Kosoves, ne vitin 1980 kishte vdekur.

Sic e shihni asgje nuk tregon strategji mbrojtjeje per shqiptaret, por per mbrojtje te "principates" se Enverit, ku te rrethuar ne tela me gjemba punonin me se dy milion skllever, per familjen e madhe te ish Byrose Politike. Aq e vertete eshte kjo, sa qe mjafton te permend deklarimin e Vasil Katit, ish zevendesminister i tregetise se jashtme ne kohen e Enverit dhe po ne kohen e Enverit i denuar, i cili me 1978 nga burgu i Ballshit do te depononte: "Per cdo vit ne e kishin me plan te padiskutueshem e te detyrueshem qe te importonim nga jashte 18 mije ton tela me gjemba, per te rrethuar klonin (kufirin)qe te mos arratiseshi n shqiptaret (kupto sklleverit).

Le te hidhemi edhe nje here ne retrospektive: Ne shtepine e tij, ne veren e vitit 1999, Fadil Hoxhes i bera pyetjen: "A kishte kontaktuar dhe a ja kishte bere ndonjehere prezent Enver Hoxhes, ceshtjen e rende te Kosoves? Fadil Hoxha mu pergjigj: Po, kam shkuar te Enver Hoxha ne Tirane ne dhjetor te vitit 1945, inkonjito pa lejen e Titos, se bashku me Zekeria Rexhen dhe i kam shtruar si gjendjen e rende nen Serbi ku ndodhen kosovaret, ashtu edhe se c'duhet te benim. Kjo ishte bisede shqiptaresh e mendoj, per shqiptaret. Biseda e zhvilluar ne kabinetin e Enverit, ne vend qe te behej preokupim i Qeverise Shqiptare, kishte mberritur para kthimit tim te Tito".

Keshtu e mbylli deklarimin e tij ish udheheqesi kryesor i Kosoves dhe ne nje periudhe kohe edhe President i Jugosllavise, Fadil Hoxha. Edhe nje retrospective tjeter: A e dini perse e vrane dhe cili e vrau Miladin Popovicin, qe Enver Hoxha i vizitoi edhe varrin kur ishte ne vitin 1946-en ne Beograd?!

Ate e vrau nje shqiptar patriot, Haki Taha, ish mesues. Haki Taha, para se te qellonte, nxorri nga gjiri flamurin kombetar, e shpalosi, ku ne te me shkronja te arta ishte qendisur: "Kosova Shqiperise. Vdekje tradhetareve"! dhe qelloi...". Komentet, mendoj jane te teperta.

Te "paverteta" e te "pa qena" i quani denimet qe jepte regjimi shqiptar i Tiranes per ato qe flisnin para viteve -'70-te per Kosoven e Shqiperine etnike.

Po ku ti coj une, 1226 vete kosovare, ose me mire te shprehemi shqiptare, te cilet Enver Hoxha i denoi me 8 e 12 vjet burg, sepse donin, kerkonin dhe shpreheshin per clirimin e Kosoves dhe Shqiperine etnike?! Po 4561 te tjere kosovare, si t'ja bejme, qe i internuan ne zonen e Myzeqese e zona te ndryshme ne thellesi te vendit sepse nuk gezonin besimin e rregjimit?!.

Po tere ato shqiptare qe iknin nga Kosova per ti shpetuar denimit te rregjimit serb dhe i denonte regjimi i Tiranes si agjente, apo i kthente ne Jugosllavi se kishte nje marreveshje te fshehte Tirane Beograd?! Po a nuk jane denuar ketu per Kosoven, figura te tilla te njohura si Bedri Pejani e Selman Riza, apo qe te tjere kishin shkruar libra per Kosoven, si Vasfi Samimi e Besim Qorri?!

Por keto e qindra fakte si keto, nuk mund te mendojme se nuk i di, por respektojme te drejten qe i takon nje ish posicioni qe ishit si nje "ish diplomat i Hanoit e i Algjerit". Edhe ne se i mohoni, nuk mund te mbulohen plaget e atyre qe i kane hequr mbi kurriz dhe shume e shume te tjere qe punuan per ceshtjen kombetare, por qe nuk u dihet se ku u prehen as eshtrat sepse Enveri "nga qe i donte shume kosovaret" edhe pa varre i ka lene, e megjithate per ju Enveri perseri, faj nuk ka.

Tu evidentosh shqiptareve sic beni ju vepren e ndyre te ish Sigurimit te Shtetit, si pune te vyera te ish regjimit te Enver Hoxhes dhe ta propagandosh Enverin dhe strukturat e inkriminuara te shtetit komunist si pergatites te rezistences se viteve '70- te dhe '80-te ne Kosove, do te thote te mohosh sakrificat sublime te nje populli te tere te Kosoves martire per liri, per arsim e kulture, per ceshtjen kombetare.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th December 2016, 15:29

Enver Halil Hoxha (16 tetor 1908 - 11 prill 1985) ishte udhėheqėsi komunist i Shqipėrisė nga viti 1944 deri nė vdekjen e tij nė vitin 1985, si Sekretar i Parė i Partisė sė Punės sė Shqipėrisė. Ai ishte kryetar i Frontit Demokratik tė Shqipėrisė dhe komandant i pėrgjithshėm i forcave tė armatosura nga viti 1944 deri nė vdekjen e tij. Ai shėrbeu si Kryeministėr i Shqipėrisė, 1944-1954 dhe nė kohė tė ndryshme ka shėrbyer si ministėr i jashtėm dhe si ministėr i mbrojtjes.

Periudha 40 vjeēare e sundimit tė tij, u karakterizua nga eliminimi i opozitės, dėnimet e kundėrshtarėve tė tij politikė me vdekje ose burgime tė gjata dhe dėbimet e familjeve tė tyre nga shtėpitė ku jetonin dhe internimet e tyre nė fshatra tė thella, ku kontrolloheshin rreptėsisht nga policia dhe Sigurimi i Shtetit (policia sekrete). Gjithashtu, diktatura komuniste, u karakterizua nga metodat staliniste tė asgjėsimit tė bashkėpunėtorėve tė tij, qė kėrcėnonin pushtetin e tij personal.

Regjimi i Hoxhės, pas viteve 1970 u karakterizua nga ndjekje strikete e ideologjisė anti-revizioniste Marksizėm-Leniniste. Pas ndarjes me Maoistėt, gjatė viteve 1976–1978, disa parti Maoiste u deklaruan Hoxhaiste. Nė ditėt e sotme Konferenca ndėrkombėtare e partive dhe organizatave marksiste-leniniste (Hoxhaiste) njė fraksion me pak ndjekės, ėshtė grupimi mė i njohur i kėtyre partive.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th December 2016, 15:29

Lindi mė 16 Tetor 1908 nė lagjen "Palorto", Gjirokastėr. Por pėr ditėlindjen e tij ekziston njė ēertifikatė lindje e pėrdorur nga vet Hoxha pėr tu regjistruar nė fakultetin e Montpelejesė e cila shumė qartė tregon qė ditėlindja e tij ėshtė 3 tetor 1908. Enveri ishte djali i dytė i Halil Hoxhės, njė tregėtar rrobash, qė udhėtonte shpesh nėpėr Europė dhe SHBA dhe Gjylihanit. Ai kishte njė vėlla mė tė madh tė quajtur Beqir i cili vdiq nė moshė tė re nga tuberkulozi, dhe tre motra Fahrien, Haxhon dhe Sanijen. Hoxhajt ishin muslimanė dhe i kishin shėrbyer Perandorisė Osmane brez pas brezi. Ata kishin ardhur nga Dropulli para 3 shekujsh. Enveri u edukua dhe u ndikua ne formimin e karakterit nga xhaxhai i tij tė cilin e thėrriste baba Ceni, ndėrsa babait Halilit i cili kishte emigruar para lindjes sė tij nė SHBA, i thėrriste xhaxha. Pas vdekjes sė djalit tė madh Beqirit nga TBC mė 1921, i ati ka thėnė -Mė vdiq i miri mė mbeti rezili, edhe shprehja tjetėr e tij akoma mė e fortė dhe e rėndė tė cilėn i ati e thoshtė publikisht -Enverin kush e njeh ēoē u duket, por kush e ka ēirret e nduket.[1]Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th December 2016, 15:29

Mėsimet e para i mori nė Gjirokastėr 1917-1924 nė shkollėn Drita ku dallohet pėr vullnetin e tij por kishte vėshtirsi sepse i merrej goja. Liceun e nisi nė vendlindje mė 1924 por mė pas e vijoi nė Liceun e Korēės mė 1927-1930 ku u ndihmua ekonomikisht nga xhaxhai i tij Hysen Hoxha. Vitet e qėndrimit nė Korēė luajtėn rol tė rėndėsishėm pėr formimin dhe edukimin komunist tė Enver Hoxhės.

Largimi nga Shqipėria pėr studime nė Francė
Nė tetor 1930 Enver Hoxhės iu dha njė bursė nga qeveria e Zogut pėr tė studiuar biologji nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės tė Universitetit tė Montpeljesė, Francė. Por pikėrisht kjo bursė ka lindur shumė dyshime sepse ai nuk qe student me rezultate tė larta, ai kishte vėshtirėsi tė mėdha nė lėndėt e shkencave tė sakta dhe provimet i merrte me nota tė dobėta kaluese. Kėtė dyshim e shton edhe rekomandimi i njė institucioni si ai Ministrisė sė Bredshme pėr t'ia dekretuar me urdhėr personal tė prefektit. Tė gjitha kėto fakte lindin dyshimin qė Enver Hoxha tė ketė qenė agjent sekret i mbretit Zogu pėr tė zbuluar shqiptarėt anti-zogist nė emigrim.[Cito burimet] Nė mars tė vitit 1934 i ndėrpritet bursa nga Ministria e Arsimit sepse nuk kishte kaluar asnjė provim. Mbas kėsaj ai shkon nė Paris ku qėndron deri nga fundi i vitit 1935 i ndihmuar financiarisht nga kunati i tij Bahri Omari. Me ndihmėn e Llazar Fundos, profesor nė Universitetin e Sorbonės ndjek leksionet nė Fakultetin e Drejtėsisė tė kėtij universiteti, por pėrsėri nuk mundi tė kalojė provimet dhe nuk mundi tė vazhdojė mė tej. Gjatė kohės qė ndodhej nė Paris Hoxha mori pjesė nė takimet e Grupit Komunist tė Shqiptarėve qė drejtohej nga Llazar Fundo (vrarė me urdhėr tė Enver Hoxhės nga forcat partizane nė Tropojė nė vitin 1944). Ai shkroi njė artikull tė shkurtėr nė gazetėn e Partisė Komuniste tė Francės "L'Humanité". Mė pas arrin tė sigurojė punė nė Bruksel, si nėpunėsi i vetėm i konsullatės shqiptare nė Belgjikė. Nuk ėshtė e qartė se si ai arriti tė sigurojė kėtė punė. Edhe ky tjetėr fakt forcon dyshimet pėrsa i pėrket statusit sė tij si agjent, sepse ai nuk kishte as pėrgatitijen e duhur, as shkollėn e as eksperiencė pune si atashe pėr tu emėruar si nėnpunės nė konsullatė. Emėrimet per ēdo nėnpunes firmoseshin nga vete mbreti Zog pasi studiohej kadidatura nga zyra sekrete e Ministrisė sė Jashtme. Ndaj Enver Hoxha ka qenė vėrtet agjent sekret i rekomanduar nga zyra sekrete e Ministrisė sė Brendshme tek ajo e Jashtme pėr tu punėsuar si nėnpunės nė konsullatėn nė Bruksel.[2] Pas disa muajsh, nė fillim tė verės 1936, pushohet nga qeveria shqiptare pėr pikėpamjet e tij revolucionare dhe sepse zyrėn e konsullatės e kishte mbushur me literaturė marksiste.

Zhdukja e ēdo dokumenti tė viteve 1927-1936
Pas ardhjes nė pushtet tė Hoxhės, ēdo dokument qė i pėrket jetės sė tij gjatė viteve 1927-1936 nuk ekziston nė asnjė arkiv shqiptare, as dokumenti i emėrimit nga mbreti Zog si nėnpunes nė konsullatė.[3]Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th December 2016, 15:30

Nė korrik tė vitit 1936 Enver Hoxha kthehet pėrfundimisht nė Shqipėri. Betimi qė bėri mė 29 korrik 1936 mbi varrin e Bajo Topulli nė Gjirokastėr se ai dhe gjithė tė rinjtė do tė luftonin "pėr njė Shqipėri mė tė mirė", "pėr mbarėvajtjen e atdheut", "pėr bashkimin e vėrtetė tė kombit", ishte njė program lufte pėr tė.

Puna si mėsues nė Korēė
Pasi mbetet muaj tė tėrė pa punė, nė prill tė vitit 1937 mundi tė sigurojė njė vend si mėsues me orė nė Liceun e Korēės. Prej faktit qė ai nuk kishte njė diplomė kualifikuese ai jepte vetėm disa orė mėsim, kėtė e vėrteton edhe Abaz Ermenji ish-kolegu i tij nė Liceun e Korēės. Shumė shpejt Enver Hoxha rivendos lidhjet me grupin komunist tė Korēės tė drejtuar nga Koēo Tashko dhe bėhet simpatizant i kėsaj lėvizje komuniste, gjė tė cilėn e thotė me gojėn e tij nė Kongresin e Beratit, -Shokėt kujtojnė qė unė kam qėnė eksponent i komunistėve tė Korēės,por unė kam qėnė thjesht njė simpatizant i tyre.[4]

Aktiviteti i tij komunist para e gjatė luftės
Mė 1936 u njoh me Ali Kelmendin. Nė pragun e pushtimit fashist tė Shqipėrisė mė 7 prill 1939 Enver Hoxha mori pjesė nė demonstratat antifashiste tė popullit tė Korēės. Mė 12 dhjetor 1939 pushohet nga puna pėr mungesė diplome. Pas kėsaj ai shkon nė Tiranė ku jeton tek e motra, i ndihmuar nga kunati i tij Bahri Omari, i cili i gjeti njė punė si cigare shitės nė dyqanin "Flora". Ai mori pjesė nė degėn e grupit komunist tė Korēės qė vepronte nė Tiranė. Pas demonstratės sė 28 tetorit 1941 Hoxha u hodh nė ilegalitet.

Krijimi i Partisė Komuniste Shqiptare
Mė 8 nėntor 1941, pas dy vjetėsh pune tė palodhur e tė pandėrprerė, pėrfaqsuesit e tė tre grupeve komuniste, tė Korēės, tė Shkodrės dhe tė tė rinjve themeluan Partinė Komuniste Shqiptare.[5][6][7][8]

Prezenca e Hoxhės nė mbledhjen e themelimit tė Partisė
Prezenca e Hoxhės nė kėtė mbledhje ishte thjesht si figurė, kėtė e vėrteton Todi Lubonja[9], Bedri Spahiu dhe Liri Belishova. Ai u ftua nga Koēo Tashko pėr tė ballancuar disi numrin e besimtarėve orthodhoksė tė cilėt ishin 4, ndaj duhej edhe njė musliman e pėr kėtė arsye Tashko mori me vete Hoxhėn. Nė kėtė mbledhje themeluese merrnin pjesė edhe 2 eksponentė komunistė jugosllavė Miladin Popoviē, dhe Dushan Mungosha tė cilėt ishin inisiatorėt e kėsaj mbledhjeje.[10] Popoviēi hyri nė miqėsi menjėherė me Hoxhėn sepse tė dy flisnin frėngjisht.

Zgjedhja e Hoxhės si drejtues i komunistėve
Mbledhja themeluese nga (8-14 nėntor 1941) e zgjodhi Enver Hoxhėn anėtar tė Komitetit Qendror tė Pėrkohshėm dhe, ndonėse nuk u caktua asnjė sekretar i KQ, ai u ngarkua me drejtimin e punėve tė KQ tė Pėrkohshėm. Mė 23 nėntor 1941 Enver Hoxha merr pjesė dhe drejton nė emėr tė KQ tė PKSH, mbledhjen pėr themelimin e Organizatės sė Rinsė Komuniste Shqiptare.


Hoxha nė ilegalitet
I njohur nė Parti e nė radhėt e simpatizantėve me pseudonimet "Tarasi", "Shpati", "Valbona", "Hasani", "Saliu", "Malo" etj., duke u paraqitur herė si punėtor e herė si tregtar e intelektual, ai gjatė gjithė vitit 1942, nė ilegalitetit zhvillon njė veprimtari tė dendur anti-fashiste nė Tiranė. Nė krye tė KQ tė Partisė, Enver Hoxha pėrpunoi dhe udhėhoqi zbatimin e vijės ushtarake tė PKSH pėr organizimin dhe zgjerimin e kryengritjes sė armatosur nė tė gjitha anėt e vendit dhe pėr krijimin, nė luftė e sipėr, tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare Shqiptare.

Nė vitin 1943 Enver Hoxha, nėn ndikimin e pėrfaqėsuesit tė Partisė Komuniste Jugosllave Svetozar Vukmanoviē-Tempo, dėnoi Marrėveshjen e Mukjes midis Frontit Nacional-Ēlirimtar dhe Ballit Kombėtar, ku ndėr tė tjera theksohej bashkimi i trojeve tė banuara nga shqiptarėt mbi bazėn e parimit tė vetvendosjes sė popujve. Si Komisar Politik i Shtabit tė Pergjithshėm tė Ushtrisė Natcionalēlirimtare (korrik 1943) e mė pas Komandant i Pėrgjithshėm i Ushtrisė Nacionalēlirimtare (maj 1944), Enver Hoxha punoi pėr krijimin dhe rritjen e UNĒSH.

Me propozim tė KQ tė PKSH mė 24 maj 1944 filloi punimet Kongresi i Parė Antifashist Nacionalēlirimtar i popullit shqiptar, Kongresi i Pėrmetit, i cili themeloi shtetin shqiptar tė demokracisė popullore. Komiteti Antifashist, qė doli nga ky Kongres ishte, faktikisht, qeveria e Shqipėrisė. Sekretari i Pėrgjithshėm i PKSH, Enver Hoxha, u emėrua President i kėtij Komiteti. Mbledhja e Dytė e KANĒ-it (tetor 1944), qė u mbajt nė Berat, vendosi shndėrrimin e Komitetit Antifashist nė Qeveri Demokratike Provizore tė Shqipėrisė. Enver Hoxha u emėrua Kryeministėr. Mė 28 nėntor 1944, pas 5 vjetėsh lufte e pėrpjekjesh titanike, Qeveria e parė demokratike popullore nė Shqipėri, me kryeministėr Enver Hoxhėn, hyn nė Tiranėn e lirė.


Hoxha marshon nė Tiranė pas ēlirimit tė saj
Vendosja e sistemit stalinist
Qeveria e pėrkohshme e Shqipėrisė, e drejtuar nga Enver Hoxha, filloi menjėherė tė marrė kontrollin e plotė tė ekonomisė. Nė dhjetor tė vitit 1944, menjėherė pas ardhjes nė pushtet, regjimi i Hoxhės miratoi ligje tė reja qė siguronin rregulla shtetėrore tė rrepta pėr tė gjitha kompanitė industriale dhe tregtare private, si dhe marrėdhėniet e jashtme dhe tė brendshme tregėtare. Njė "taksė pėr fitimet nga lufta" dhe ligje qė lejonin konfiskimin e pasurisė qė i pėrkiste atyre qė u quajtėn "armik i popullit" dobėsuan klasėn e mesme ende tė vogėl tė vendit. Nė fillim tė vitit 1945, qeveria e Hoxhės konfiskoi pasuritė italiane dhe gjermane, anulloi tė gjitha koncesionet e huaja ekonomike, shtetėzoi tė gjitha shėrbimet publike dhe mjetet e transportit, dhe krijoi njė rrjet tė sponsorizuar nga qeveria tė kooperativave tė konsumit. Pa marrė parasysh nevojat e Shqipėrisė dhe pėrparėsitė e konkurrencės, Hoxha ndoqi diktatin stalinist dhe nxiti zhvillimin e industrisė sė rėndė dhe jo bujqėsinė dhe industrinė e lehtė.

Regjimi i Hoxhės u pėrpoq tė bėnte pėr vehte fshatarėsinė duke zvogėluar fuqinė e pronarėve tė mėdhenj tė tokės dhe duke dhėnė koncesione pėr fshatarėt. Nė janar tė vitit 1945, qeveria e Hoxhės anuloi borxhet e pazgjidhura bujqėsore, shkurtoi pagesat pėr pėrdorimin e tokės me 75 pėr qind, shtetėzoi burimet ujore, dhe ofroi njė mundėsi pėr fshatarėt pėr tė blerė ujė pėr ujitje nga shteti me tarifa nominale. Ligji i Reformės Agrare nė gusht 1945 shkatėrroi atė qė kishte mbetur nga fuqia ekonomike e pronarėve tė mėdhenj tė tokave tė Shqipėrisė qendrore dhe jugore, duke zėvendėsuar pasuritė e tyre me rreth 70.000 ferma tė vogla. Gjithashtu qeveria e Enver Hoxhės shtetėzoi tė gjitha pyjet dhe tokat pėr kullotė dhe shpronėsoi pa kompesim tokat qė i pėrkisnin individėve, tė cilėt kishin burime tė tė ardhurave jo nga fermat. Ligji i toka lejoi pronarėt tė mbajnė deri nė dyzet hektarė nėse ata fitonin tė ardhurat e tyre ekskluzivisht nga bujqėsia dhe punonin tokėn me makineri. Institucionet fetare dhe fermerėt qė nuk kishin makineri u kufizuan nė njėzet hektarė. Fshatarėve pa tokė dhe njerėzit qė kishin pasur mė pak se pesė hektarė tė tokė morėn deri nė pesė hektarė pėr familje dhe hectarė shtesė pėr bijtė e martuar tė cilėt ishin anėtarė tė familjes.

Nė prill tė vitit 1946, gjykatat ushtarake filluan tė dėnojnė me burg fshatarėt grumbullonin grurė. Qeveria e Enver Hoxhės shtetėzoi edhe mjetet bujqėsore dhe kafshėt e punės, ndaloi shitjen dhe transferimin e tokės, dhe fshatarėt duhet tė mernin lejen e qeverisė pėr tė therrur kafshė. Nė qershor autoritetet urdhėruan fshatarėt pėr tė ofruar kuota relativisht tė larta tė grurit nė qendrat shtetėrore tė prokurimit nė ēmime tė ulėta, tė pėrcaktuara zyrtarisht. Duke pėrdorur propagandėn dhe dhunėn, qeveria u pėrpoq tė bindė fshatarėt pėr t'u bashkuar nė ferma kolektive qė quheshin kooperativa bujqėsore. Pavarėsisht nga fakti se anėtarėt e kooperativave paguanin taksa tė ulėta dhe kishin kuota mė tė vogla prodhimi, fushata arriti tė bindė vetėm 2.428 familje fshatare tė bashkohen nė kooperativa deri nė vitin 1948. Qeveria pranoi se fushata kishte dėshtuar. Prodhimet e varfėra, spastrimet, shtrėngimet karakterizuan sektorin e bujqėsisė pėr tre vitet e ardhshme, dhe mungesa e drithėrave u bė njė problem kronik.

Deri nė vitin 1947, qeveria kishte vendosur shumė nga korniza institucionale e nevojshme pėr njė sistem ekonomik stalinist, shtetėzimin e industrisė dhe marrjen nėn kontroll tė tregtisė sė jashtme dhe tregtisė sė brendshme. Njė reformė monetare i dha njė tjetėr goditje klasės sė mesme. Nė prill tė vitit 1947, Komisioni i Planifikimit Ekonomik hartoi planin e parė ekonomik tė vendit, njė plan nėntė-mujor me objektiva tė pėrcaktuara tė prodhimit pėr minierat, fabrikat, dhe sektorėt e bujqėsisė shprehura nė drejtim tė prodhimit fizik sesa parasė. Nė ndėrmarrjet shqiptare filloi futja e sistemit sovjetik tė kontabilitetit, dhe fanatikėt dhe instruktorėt e partisė indoktrinonin popullsinė me parimet ekonomike tė marksizėm-leninizmit.

Marrėdheniet me Jugosllavėt
Marrėdhėniet e Hoxhės me anglo-amerikanėt

Hoxha, dhe me rrath tė kuq oficeri amerikan
Rreshtimi nė krahun e Aleatėve ishte njė fakt, por edhe marrėdhėniet e mira tė Hoxhės me anglo-amerikanėt ėshtė njė fakt i pamohueshėm megjithė ēensurimet qė u kryen. Anglo-amerikanėt me agjentėt sekret e oficerėt e ndėrlidhjes amerikane e kanė ndihmuar LANĒ dhe Hoxhėn pėr hipjen nė pushtet. Agjenti britanik David Smiley pjesė e organizatės SOE e krijuar enkas nga kabineti qeveritar i Winston Churchill pėr tė luftuar nė prapavijat armike e pėr tė ndihmuar partizanėt e vendeve tė pushtuara tė Evropės Lindore, ėshtė parashutuar nė veri tė Greqisė e mė pas ka hyrė nė Shqipėri klandestinisht nė prill 1943.[11] Kolonel David Smiley e ka faktuar misionin e tij si agjent i SOE nė Shqipėri nėpermjet fotografive me partizanė shqiptarė, nė kundershtim me kundėrshtim me rregullat zyrtare.[12] Nė qershor 1943 kolonel Smiley sė bashku me kolegun Billy McLean janė takuar me Hoxhėn.[13] Pasi kanė vendosur marrėdhėnet reciproke, kanė filluar edhe ndihmat britanike pėr forcat partizane tė cilat parashutoheshin, ato konsistonin nė njerėz, armatime, ushqime, veshmabthje etj, nė kėtė menyrė u vendos Misioni Ushtarak Britanik.[14] Por pas ēlirimit, Hoxha u rreshtua nė kampin Stalinist kundėr anglo-amerikanėve, nė prishjen e marrėdhėnieve midis Hoxhės dhe britanikve ndikoi edhe incidenti i Korfuzit, ku disa anije britanike hasėn nė mina nėnujore ndėrsa lundronin nė ujrat shqiptare duke shpėrthyer, edhe duke humbur jetėn shumė marinarė.[15][16] Shumė foto ku paraqiteshin oficerėt aleatė anglo-amerikanė nė shoqėri tė udhėheqjes sė LANĒ u retushuan. Por nė ditėn e ēlirimit tė Tiranės shihet njė foto e disa nga udhėheqsėve tė PKSH edhe njė oficer i quajtur Tom Stefan i ndėrlidhjes amerikane.[17][18] Pasi Shqipėria pėrfundoi nė duart e Hoxhės, misioni i Smiley ndryshoi karakter, ai nėpėrmjet forcave anti-komuniste qė vepronin nė Shqipėri ka tentuar disa herė gjatė viteve 1949-1950 pėr tė realizuar kryengritje ndaj pushtetit tė Hoxhės me qėllim rrezimin e tij.[11]


Enver Hoxha dhe idhulli i tij diktatori i Bashkimit Sovjetik Stalini
Aktivitetet politike
Sekretar i Pėrgjithshėm i KQ tė PKSH 1943-1948.
Sekretar i Parė i KQ tė PPSH-sė 1948-1985.
Kryeministėr i Shqipėrisė me mandat nga 22 tetori i vitit 1944 gjer mė 10 janar tė vitit 1946 si pjesė e kabinetit tė parė komunist.
Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer mė 30 qershor tė vitit 1950.
Ministrave i Jashtėm i Shqipėrisė me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer mė 30 qershor tė vitit 1950.
Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer mė 23 korrik tė vitit 1953.
Ministrave i Jashtėm i Shqipėrisė me mandat nga 5 shtatori i vitit 1950 gjer mė 23 shtator tė vitit 1953.
Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 23 korriku i vitit 1953 gjer mė 19 korrik tė vitit 1954.
Kundėrshtarėt politikė dhe krimet e komunizmit
Posa mori pushtetin, Enver Hoxha u pėrqendrua nė njė politikė tė edukimit tė popullatės por duke mos lejuar asnjė veprim sado qoftė tė vogėl opozitar. Qėndrimi i Hoxhės pėr opozitė ishte i prerė gjė qė shpie nė eliminimin e mė shumė se 600 [19] udhėheqėsve politikė.

Qeveria e tij gjatė sundimit 40 vjeēar burgosi, ekzekutoi ose shpėrnguli mijėra drejtuess, njerėz tė thjeshtė, drejtues lokalė pėr ēėshtje jo madhore, klerikė dhe predikues tė thjeshtė fetarė myslimanė dhe tė krishterė, fshatarė tė cilėt kundėrshtuan kolektivizimin dhe bashkėpunėtorė tė ngushtė tė tij.[20]

Ka ekzistuar njė paradoks nė trajtimin armik i popullit e partisė edhe ėshtė abuzuar e janė kryer krime e tortura monstruoze ndaj atyre qė konsideroheshin tė tillė. Shumė patriotė e fshatarė tė thjeshtė qė ju bashkuan luftės ANĒ, pas pėrfundimit tė saj u arrestuan e u dėnuan me akuza fiktive e tė krijuara nė tavolinė. Shumė bashkėluftėtarė e miq tė Hoxhės si Beqir Balluku, Kadri Hazbiu, Koēi Xoxe janė ekzekutuar si armiq tė popullit. Edhe krahu i djathtė i Hoxhės Mehmet Shehu i cili u akuzua si agjent i shumfishtė e kompllotist qė donte tė eleminonte Hoxhėn nė bashkpunim me CIA-n amerikane u vetvra nė rrethana tė dyshimta mė 1981, dyshohet tė jetė ekzekutuar nga Sigurimi i Shtetit.

Prishja e Mardhenive me Bashkimin Sovjetik
Mardhėniet e Hoxhes me Kinėn Komuniste
Politika fetare
Gjatė luftės

Baba Faja, Enver Hoxha,Myslim Peza, Ramadan Citaku
Politika fetare e ndjekur nga Enver Hoxha dhe nga komunistėt qė ishin ateistė, kishte dy krah medaljeje. Pėrgjatė luftės ncional-ēlirimtare 1939-1944 nė tė cilėn luftuan e dhanė jetėn mijra tė rinj e tė reja, nė mes tyre kanė ishin si partizan shumė klerik tė lartė tė tė gjitha komuniteteve fetare musliman-sunit, bektashi, ortodoks e katolik. Por komuniteti qė e pėrkrahu mė shumė luftėn ishte ai bektashi, ndėr figurat mė tė shquara ishte Baba Faja e Baba Fejzo. Komunisteve edhe Hoxhės ju interesonte qė tė kishin pėrkrahjen e gjithė popullit pėr LANĒ e tė mos ishin tė pėrēarė edhe nga feja. Pas ēlirimit politika e Hoxhės ishte ndėrhyrėse nė ēėshtjet e brendėshme tė fesė. Pėr kėtė fakt nė vitin 1945 ai ju kėrkoi tė katra komuniteteve fetare qė tė krijonin Statutet e reja pėrkatėse. Tė parėt qė u angazhuan ishin bektashinjtė e muslimanėt tė cilėt e krijuan mė 1945.[21][22] Ndėrsa dy komunitetet kristiane nuk dėshironin tė hartonin njė tė tille.


Baba Fejzo,Shefqet Peēi, Hysni Kapo
Njohja e personit juridik tė komuniteteve fetare
Nė dekret-ligjin e vitit 1949 i aprovuar mė 1950 mbi njohjen e personalitetit juridik tė tė drejtės civile pėr tė gjitha komunitetet qė njihen nga ligji pėrfshiheshin ndėr tė tjera:[23]

1.Liria e ndėrgjegjes dhe besimit pėr ēdo shtetas shqiptarė.

2.Komunitetet fetare janė tė ndara nga shteti.

3.Ndalohet pėrdorimi i fesė pėr qėllime politike.

Gjithashtu garantohej e sigurohej ndihma ekonomike nė rast nevoje nga Shteti por komunitetet nuk duhet tė merrnin financime nga jashtė shtetit. Menjėherė pas ketij dekret-ligji pėr tu ligjėruar e pėr tu njohur nga Shteti, komunitetet fetare hartuan Statutet e reja. Tė parėt edhe kėsaj here ishin muslimanėt[24] e bektashit[25] pas tyre ishte rradha e ortodoksve. Lindi problemi me katolikėt tė cilėt nuk e kishin hartuar kurrė njė tė tillė sepse kembngulnin qė Bibla ėshtė Statuti i tyre dhe qė ata varen direkt nga Vatikani e jo nga shteti shqiptar. Kėtė problem me katolikėt e kishte hasur edhe Mbreti Zog sepse edhe gjatė qeverisjes sė tij e gjithashtu gjatė mbretėrimit tė tij, katolikėt nuk pranonin kurrėsesi tė hartonin Statut. Pas shumė diskutimeve midis dy palėve qeveritare dhe klerikale katolike duke e parė veten para ligjėrimit dhe ilegalitetit kėta tė fundit pranuan tė hartonin njė Statut vetėm mė 1951.[26] Brenda komuniteteve kishte lindur fryma e re e Partisė e sidomos nė komunitetin bektashian ishin krijuar dy grupe mendimesh, i tė rinjve tė cilėt ishin simpatizant tė Partisė dhe kėrkonin njė revolucion edhe nė fe, ku baballarėt tė mund tė martoheshin, gjė kjo e pa imagjinueshme nga tė vjetrit. Kėto debate ēuan edhe nė njė vrasje nė komunitetin bektashi midis dy grupeve.[27]

Viti 1963 pranė vitit 1967
Pas viteve '50 filloi edhe kontrolli e ēensura ndaj komuniteteve fetare, meshat apo liturgjit nuk mund tė thuheshin pa marrė aprovimin e organeve tė qeverisė. Situata u bė delikate kur nė vitin 1963 nėpėrmjet njė ligji mbi ndryshimin e personalitetit juridik tė 1949 qeveria filloi morsėn e saj ndaj komuniteteve fetare. Tani njohja e komunitetit mund tė revokohet nqs ky i fundit ka shkelur ligjet, rendin publik apo zakonet e mira.[28]

Viti 1967 pezullimi i tė gjitha komuniteteve fetare
Me urdhėr tė Enver Hoxhės doli ligji pėr ndalimin e fesė nė Shqipėri. Ky ėshtė viti mė i egėr dhe nė historinė e popullit tonė, me anė tė kėtij dekreti famėkeq u shkelėn tė gjitha tė drejtat elementare tė njeriut ajo e ndergjegjes dhe e besimit fetar. Shumė klerik u pėrndoqėn, u arrestuan, u debuan me akuza si spiun i armiqve tė popullit shqiptar, komuniteteti qe u godit mė shumė ishte ai katolik, por edhe ai protestant i cili nuk u njoh kurrė nga Shteti, pėr shkak tė rrėnjve anglo-saksone tė protestantve si komunitet konsideroheshin si agjent tė britanikve. Shumė xhami, teqe, e kisha u shkatrruan, disa tė tjera i kthyen nė qėndra kulturore.[29]

Ateismi i vitit 1976
Por ditėt e zeza nuk kishin pėrfunduar ende. Ishte viti 1976 kur Shqipėria ndryshon Kushtetutėn e saj duke e shpallur veten jo mė laike si ēdo Shtet tjetėr por ATEISTE. Shqipėria ishte i vetmi vend nė botė qė e shpalli ateizmin e saj nė Kushtetutė. Nisi njė propagandė ateiste kudo nė filmat qė prodhonte kinostudioja Shqipria e Re e kudo, me anė tė njė ligji ndaloheshin pėrdorimet e emrave fetarė pėr fėmijėt e sapolindur, lista e emrave tė lejuar ishtė e caktuar nė njė listė pranė gjėndjeve civile.[30]


Enver Hoxha me pushime nė Vlorė
Vitet e fundit tė jetės
Vitet e fundit tė jetės ishin rėnduar pėr Hoxhėn pėr shkak tė diabetit qė i ishte diagnostikuar shumė vite mė parė, ai pėson njė infarkt nė zemėr nė vitin 1972, mė pas njė tjetėr nė vitin 1973, kėto dy infarkte e rėnduan akoma shumė shėndetin e tij. Fillimi i prillit do tė shėnojė edhe fundin e jetės sė tij, pasi i janė paralizuar kėmbėt edhe goja, pėson njė ishemi mė 9 prill 1985 vdes mė 11 prill 1985.


Lajmėrimi nė gazetėn ZP
Ceremonia e mortore
Nė njė ceremoni madhėshtore Enver Hoxha u varros nė varrezat e dėshmorėve ku ju bėnė nderimet e larta si pėr ēdo udhėheqės. Por pas rėnies sė komunizmit varri i tij u zhvendos tek varrezat nė Sharrė, ku ndodhet edhe sot.[31][32][33]

Monumenti i Enver Hoxhės nė Tiranė dhe vlerėsimi i emrit tė tij
Menjėherė pas vdekjes sė Sekretarit tė Parė tė PPSH Enver Hoxha, lideri pasardhės i tij Ramiz Alia nė mbledhjen e Byrosė Politike propozon qė nė qėndėr tė Tiranės dhe tė vendlindjes nė Gjirokastėr tė ngrihet nga njė shtatore nė nder tė tij, Universitetit tė Tiranės i vihet emri Enver Hoxha, portit kryesor tė Durrėsit, e shumė uzina e hidrocentrale morėn emrin e tij.[34] Gjithashtu u krijua Java e Enverit e cila festohej gjithmonė me rastin e ditėlindjes sė tij duke punuar me rendimente mė tė larta pėr tė tejkaluar planin. Monumenti i Hoxhės u pėrurua nė vitin 1988 dhe ishte 8 metra e lartė. Mė 20 shkurt 1991 ai u rrėzua nga protestuesit, rrėzimi i tij simbolizonte edhe rėnien e
)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th December 2016, 15:31

10 misteret qė Enver Hoxha mori me vete ne varr

Enver Hoxha eshte njeriu i cili ne historine e Shqiperise ka marre me vete shume mistere, jo vetem si drejtues i nje sistemi i cili kishte ne thelb te fshihte te verteten por dhe si nje diktator i famshem ne periudhen qe drejtoi vendin.
Misteret e Hoxhes fillojne qe ne rinine e hershme te tij ku edhe sot nuk njihet aktiviteti, shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thote dot me siguri nga erdhi dhe si arriti te mbante nen urdhra nje popull qe historikisht njihej per kryeneēesi ndaj udheheqesve.


Misteret vijojne me marrjen e PKSH-se, marrjen e pushtetit, afrimin me Lindjen, eliminimin e kundershtareve dhe aleateve te tij, prishjen e marredhenieve me aleatet me te medhenj te Shqiperise, Rusine dhe Kinen, planet kunder tij nga anglo-amerikanet per ta rrezuar dhe deri ne fund te “heqja qafe” e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut. Edhe momenti i fundit i jetes se tij eshte i mbushur me mistere, semundjet e tij kurre nuk u bene publike, po ashtu vdekja u arrit te mbahej e fshehte per dy dite. Me 11 prill behen 25 vjet qe Enver Hoxha ka nderruar jete, por thuajse eshte bere shume pak per te zbuluar misteret e tij. “Tirana Observer” boton sot dhjete mistere, te cilat ne shkrimet e ardhshme do te jene objekt studimi me i thelluar per te zbardhur jeten e njeriut me te perfolur te Shqiperise. Enver Hoxha eshte nder te paktet, qe kundershtaret e donin nga frika dhe te vetet e donin nga mallengjimi. Sistemi qe ai instaloi ne Shqiperi me gjithe perparesite dhe mangesite qe ka, kurre nuk mund te hiqet nga memoria historike e vendit. Ēdo fakt i ri qe del per diktatorin komunist, aq me shume rrit pikepyetjet per te kaluaren e tij. Ne keto 20 vjet jane thene e sterthene nje pafundesi faktesh per te, por askush nuk ka marre persiper te beje nje biografi te tij, jo vetem per ndjesite qe ai shkakton ne popull, por dhe per faktin se do duhet nje pune voluminoze nga historiane serioze per te nxjerre ne drite anet e erreta te Enver Hoxhes.

1. Mosha e rinise se Enver Hoxhes edhe sot ka pikepyetje te medha. Ish-diktatori komunist, ne kujtimet e tij e kalon periudhen e rinise si revolucionar, por kurre nuk jepen permasat reale te aktivitetit. Pse nuk e shau kurre pushtetin e Mbretit Zog?

Ish-diktatori komunist eshte padyshim njeriu qe ka marre me vete ne boten e pertejme me shume mister se ēdokush tjeter qe ka drejtuar kete vend. Misteri i pare, qe edhe ne ditet e sotme ka te beje me rinine e tij, shkollimin dhe aktivitetin ne France. Pjesa e erret e jetes se ish-udheheqesit komunist,Enver Hoxha, ajo qe ka te beje pikerisht me vitet e rinise se tij, eshte formesuar ne kujtimet e tij dhe ne tekstet e pafundme te biografeve te tij, si kohe aktiviteti revolucionar, pa marre asnjehere permasat e saj reale dhe te verteta. Aktiviteti i djaloshit Enver Hoxha, sidomos ne periudhen 1927-¬1939, ngec ne arkiva, si edhe kuptohet hija e 50 vjeteve te regjimit te tij, ka bere ketu punen e saj. Aktiviteti "revolucionar" i djaloshit Hoxha, ne keto vite, ka te beje me qendrimin e tij ne Korēe (1927-¬1930), "studimet" ne Montpelje (1930-¬1934), jetesa ne Paris (1934-¬1935), detyra e diplomatit ne Bruksel (1935¬-1936) dhe ardhjen ne liceun e Korēes, ne kohen kur ketu kish filluar perhapja e propagandes bolshevike dhe kerkohej qe te kontrollohej nga sherbimi sekret. Ne misteret e shumta qe mbulojne jeten e ish-diktatorit komunist, eshte ajo qe Enver Hoxha kurre nuk e shau sherbimin sekret te Mbretit Zog, ndonese nuk la qelize te ketij regjimi pa share e mallkuar. Se dyti, asnjehere Hoxha ne kujtimet e tij kilometrike dhe as biografet e tij te shumte, nuk japin sqarime pse shefi i mevonshem i komunisteve nuk kreu sipas ligjit, sherbimin e detyrueshem ushtarak.

2. Nje nga misteret e medha te Enver Hoxhes eshte padyshim dhe ardhja e tij ne krye te Partise Komuniste me 8 nentor 1941. Ne mbledhje ai nuk u caktua te ishte drejtues, nderkohe qe me pare del si lider i komunisteve, cili ishte ndikimi i jugosllaveve ne ngritjen e tij?

Mbledhja per formimin e PKSH filloi ne mbremjen e 8 nentorit 1941 dhe aty erdhen perfaqesuesit e tre grupeve. Nga Grupi i Korēes ishte Koēo Tashko, Pilo Peristeri, Koēi Xoxe dhe Sotir Vullkani. Nga Grupi i Shkodres ishin Qemal Stafa, Vasil Shanto, Kristo Themelko dhe Tuk Jakova. Kurse nga Grupi i te Rinjve ishin Sadik Premtja, Anastas Lula, Ramadan Ēitaku dhe Sinan Hasani. Po keshtu aty ishin prezent dhe Miladin Popoviē e Dushan Mugosha, per te cilet te tre grupet kishin rene dakord qe te ishin si ndermjetes dhe t'i ndihmonin per punet procedurale. Ne mbledhje, ishte Koēi Xoxe ai qe mori ne dore frenat e partise, por me vone kjo gje u kalua ne hije dhe drejtimin e PKSH-se e merr Enver Hoxha, i cili e drejton deri ne prill te vitit 1985.
3. Vrasja e Qemal Stafes eshte nje pjese e erret e historise se Enver Hoxhes. Edhe pse ish-sekretari i Rinise Komuniste u vra nga pushtuesit enigme, kane ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti per te shkuar ne Vlore ne 5 maj te vitit 1942.

Ne daten 4 maj 1942, Qemal Stafes iu caktua nje detyre nga udheheqesi i PKSH-se, Enver Hoxha, per te shkuar ne qytetin e Vlores. Qemali, duke qene ne ilegalitet te plote, strehohej ne nje shtepi tiranase, e cila nuk bente pjese te shtepite e dyshuara per strehim komunistesh. Vendndodhjen e tij ne ate shtepi e dinin shume pak veta, midis tyre dhe Enver Hoxha. Asnjehere nuk ka dale me siguri nese ishte nje kurth prezenca e Qemal Stafes ne ate shtepi, apo ishte thjesht nje rastesi. Megjithate, gjate periudhes se komunizmit nuk eshte folur shume me kete teme pasi ishte e ndaluar nga diktatura. Mos hapja e diskutimeve gjate asaj kohe per vrasjen e Qemal Stafes, ka bere qe pas viteve '90 te diskutohet qe vrasja e tij te kete ardhur si pasoje e ndonje drejtuesi te larte te Partise Komuniste te asaj kohe, qe ishte ne dijeni te vendndodhjes se tij. Por te gjitha keto dyshime nuk jane zbardhur ende, megjithese shpeshhere te njohurit apo personat qe kane qene deshmitare te asaj kohe, kane hedhur idene duke e argumentuar me dokumente faktin se Qemal Stafa mund te jete spiunuar. Fakt eshte qe djali 21-vjeēar nuk arriti te realizonte dot deshirat dhe synimet qe ai kishte.
4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, ēfare ndikimi kishin jugosllavet dhe ruset ne vendimmarrjen e Hoxhes, pse i prishi marredheniet me Titon dhe ēfare synonte me refuzimin e planit Marshall?

Enver Hoxha ashtu dhe si Stalini njihet ne histori si diktator qe ka eliminuar me radhe bashkepunetoret e tij me te ngushte. Qysh nga vitet e Luftes, Hoxha nisi procesin e spastrimeve. Akuzat e para vijne per Qemal Stafes, vdekja e te cilit edhe ne ditet e sotme eshte e mistershme. Kulmi eshte denimi i Koēi Xoxes, apo dhe vetevrasja e Nako Spiru. Ne vitin 1948 Hoxha prishi marredheniet me nje nga aleatet e tij te ngushte, qe drejtonte Jugosllavine, Jisif Tito. Nje vit perpara kesaj, Enver Hoxha kishte refuzuar te merrte pjese ne planin Marshall. Fakti qe Hoxha refuzoi planin Marshall erdhi dhe per faktin se do te cenohej ndjeshem marredhenia me Stalinin, qe aso kohe ishte aleati me i ngushte i Shqiperise dhe i vete pushtetit komunist. Plani Marshall, si nje plan per rimekembjen e ekonomise, nese do te pranohej nga Shqiperia, do te sillte nje sere perparimesh ne vend. Edhe sot kane mbetur mister bisedat e Hoxhes me Stalinin per te refuzuar propozimin amerikan.

5. Arsyet e eliminimit te disa figurave kryesore qe ishin bashkepunetore te tij si Koēi Xoxe dhe te tjere, jane padyshim sekrete qe Enver Hoxha i ka marre ne varr. Cilat jane taktikat e tij per te mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u perball me tentativat per ta rrezuar nga pushteti, ēfare qendrimi mbajti me diversantet?

Misterin per denimin e Koēi Xoxes, fare mire e zbardh deshmia e Prokurorit te Pergjithshem te asaj kohe, Bedri Spahiut. Ashtu siē deklaron vete Spahiu, ai u detyrua qe te deklaronte se Koēi Xoxe ishte fajtor. Duhet thene qe pendimi i Bedri Spahiut behet me i besueshem kur kujton qe keta te dy kishin marredhenie jo fort te ngrohta. Me vdekjen e tij, Koēi Xoxe mori dhe shume mistere. Ishte apo jo agjent i jugosllaveve? Kishte plane per rrezimin e Enver Hoxhes, donte apo nje rilidhje me shtetin fqinj, keto e te tjera mistere mbulohen me trupin tij. Gjate gjithe periudhes qe Enver Hoxha ishte gjalle, deri ne vitin 1985 propagandoi me te madhe qe Koēi Xoxe e kishte tradhtuar ate vete, por edhe atdheun, duke punuar per armiqte me te medhenj, siē i cilesonte Enver Hoxha, jugosllavet. A ishte Koēi Xoxe agjent i jugosllaveve, pse e denoi Enveri me nje motivacion te tille absurd po t'u referohesh rrethanave te kohes? Ne kohen e Luftes, Shqiperia kishte marredhenie shume te mira me shtetin jugosllav. Kjo erdhi per nje sere arsyesh, por sidomos per faktin qe kishin nje qellim te perbashket, ate te luftimit te armikut nazi-fashist, i cili kishte marre me dhune territorin e dy vendeve, por edhe bashkimi drejt nje ideali siē ishte komunizmi. Me mbarimin e Luftes edhe marredheniet midis ketyre dy vendeve filluan te ftoheshin.

Keshtu, ne vitin 1948 vjen dhe divorci i nje marredhenieje disavjeēare. Por kete zhvillim do te vinin dhe viktimat e para pas saj. Keshtu Koēi Xoxe, i cili kishte qene ne marredhenie mjaft te mira me jugosllavet, u etiketua ngaEnver Hoxha dhe klika e tij drejtuese, si nje agjent me rrezikshmeri te larte dhe nje devijant i asaj qe quhej "vija e Partise". Goditjen me te madhe ndaj ushtarakeve te larte, Enver Hoxha e filloi ne prag te Kongresit te Pare te PKSH-se. Asokohe dhe me pas, gjate vitit 1949, Enver Hoxha goditi bashkepunetorin e tij me te afert gjeneral-leitenant, Koēi Xoxen. Me 1949 Shtetet e Bashkuara dhe organizata te zbulimit britanik ishin duke punuar me Mbretin Zog. Ata rekrutuan refugjate shqiptare dhe emigrante nga Egjipti, Italia, dhe Greqia, ata qe ishin trajnuar ne Qipro, Malte dhe Republika Federale e Gjermanise dhe ata te infiltruar ne Shqiperi. Njesitet guerile hyne ne Shqiperi ne vitin 1950 dhe 1952, por ata u vrane apo u kapen nga forcat e sigurimit shqiptar. Kim Philby, agjent i dyfishte sovjetik, duke punuar si nje oficer nderlidhes ne mes te sherbimit te zbulimit britanik dhe Shtetet e Bashkuara, Central Intelligence Agency, ka zbuluar detajet e planit te infiltrimit ne Moske, si dhe menyren se si Enver Hoxha arriti te mbante pushtetin.

6. Pse i prishi Shqiperia marredheniet me Jugosllavine, Rusine dhe me pas me Kinen, ēfare qellimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk kerkoi aleate te rinj ne vendet komuniste?

Padyshim qe ne listen e gjate te mistereve te cilat Enver Hoxha i ka marre ne boten e pertejme jane dhe arsyet e prishjes se marredhenieve te Shqiperise me tre vende ish-komuniste siē ishte Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik dhe Kina. Pas prishjes se marredhenieve me Jugosllavet, Enver Hoxha, nje dekade e gjysme me vone u prish dhe me ruset, te cilet sipas tij kishin shkelur vijen marksiste-leniniste dhe nuk perfaqesonin me as idealet e Stalinit. Kjo padyshim mbetet objektiv studimi per historiane te ndryshem, pasi eshte e pamundur qe te gjesh nje arsye te vertete perse Hoxha largohet nga aleati i tij me i madh qysh prej ardhjes ne pushtet. Pas BS,Enver Hoxha afrohet me Kinen, e cila po e ndihmonte mjaftueshem ekonomikisht vendin tone. Mirepo dhe kjo marredhenie do te pesonte krisje ne menyre te pashpjegueshme. Politika e Shqiperise ishte nje gershetim i maoizmit dhe respektit per Stalinin, busti i te cilit ishte karakteristike ne ēdo qender te qyteteve dhe fshatrave te Shqiperise. Por, pavaresisht borxhit ekonomik te Shqiperise ndaj Kines, i cili zinte nje pjese te madhe te mallrave te importuara ne vend, qe nga letrat higjienike, e deri tek traktoret, sloganet qe vleresonin miqesine Shqiperi-Kine, shiheshin shume rralle. Thuhej se Hoxha nuk ishte i kenaqur me pajtimin e Kines me Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Ne vend gjendeshin shume pak keshilltare kineze. Ata te gjithe mbanin veshje perendimore. Ne historiografine e Shqiperise, prishja e marredhenieve te Shqiperise me tre aleate te rendesishem te saj, eshte ende e pazbardhur dhe do te duhet ende nje kohe e gjate per ta zbardhur.

7. Si ruhej Enver Hoxha, ēfare te vertete ka lidhur me sozite e tij dhe kush ishin ata qe Hoxha i shikonte realisht si armiq te tij?

Ka patur apo jo sozi Enver Hoxha? Pyetja qe ka munduar prej kohesh shqiptaret, ka marre pergjigje nga me te ndryshmet. Por ne vend qe te sqaronin, ato e kane dendesuar edhe me teper mjegullen rreth temes intriguese. Vetem tashme, pas 18 vitesh pas vdekjes se njeriut qe udhehoqi me dore te hekurt Shqiperine, nje deshmitar pranon te flase. eshte rrefimi i njerit prej njerezve te sigurimit te afert te jetes se Hoxhes, ai qe duket se ka shkundur pluhurin qe mund te varroste perfundimisht enigmen e madhe. Historia e tij dhe e sozive te Hoxhes, eshte e thjeshte. Enver Hoxha jo vetem ka patur dytes, por njerezit ne nje rol te tille, mesohet te kene qene plot kater. Per sigurimin e jetes se Enver Hoxhes, ne udhetimet jashte Tiranes, sidomos gjate pushimeve ne malin e "Dajtit", ne vilat e plazhit te Durresit, ne Vlore, Pogradec ose vizita te ndryshme te vendit, mobilizohej Drejtoria e dyte ose drejtoria e "sigurimit te Udheheqjes", Garda dhe grupi i sigurimit te afert.

Byroja Politike kishte hartuar nje rregullore te posaēme, e cila detyronte te gjitha Deget e Puneve te Brendshme ne rrethet ku do te kalonte autokolona, te qendronin ne gatishmeri numer nje, 24 ore perpara dhe per disa ore me pas, bllokohej qarkullimi i automjeteve ne rruge. Te gjithe shqiptareve, qe kane jetuar ne ate kohe ne qendrat e banimit prane rrugeve nacionale, i ka rene rasti te pakten qe nje here ne jete te jetojne kete skene: "Nje autokolone me 4-5 makina levizte me shpejtesi, por pa zhurme, pa sirena e drita te ndezura. Ne mes te tyre, zakonisht qendronte nje limuzine e zeze, e ndryshme nga benz-at e zinj te udheheqesve te tjere komuniste. Nje grumbull i tille makinash luksoze ishte nje ngjarje e jashtezakonshme per rruget e vendit, ku nuk lejoheshin makinat private. Kjo autokolone, qe ishte me e gjate se e udheheqesve te tjere, ishte shenja me e mire se ne te po udhetonte Enver Hoxha. Ajo qe eshte e vertete ne te gjithe kete histori, eshte fakti se sozite e tij, me se shumti ishin manekine, pra njerez qe mbanin veshur brenda makines gjate udhetimit, vetem rrobat e tij. Halim Zano, Axhem Abazi, Kadri Bregu e Qazim Malaj nuk kane "luajtur" kurre Enver Hoxhen jashte hapesires se brendshme te "Mercedezit" te zi.

Megjithese askush nuk e pranon kete fakt zyrtarisht, ai ruhet ende, madje me fanatizem, si nje nga shume enigmat qe kane shoqeruar regjimin komunist ne Shqiperi. Por, per te kuptuar me se miri detyren specifike ekstra te kater sozive te diktatorit, mjafton te permendet nje fakt i panjohur: Megjithese ata kane siguruar ne 46 vjet pa nderprerje jeten e Hoxhes, ne dhjetera e qindra dalje te tij ne publik, portreti i tyre nuk figuron ne asnje prej mijera fotografive te publikuara te ish kreut te shtetit. Madje as ne njeren nga fotot e albumit te madh e luksoz te botuar me rastin e 80 vjetorit te lindjes se Enverit.
8. Ka pas nje plan te CIA-se per te eliminuar Enver Hoxhen? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikaneve, kur nderkohe ishte krahu i djathte i Hoxhes?

Ai qe hedh drite me shume mbi enigmen e ekzistences se nje komploti ne fund te viteve '40 dhe fillim te viteve '50, kunder qeverise komuniste ne Shqiperi, eshte Nikolas Beathels. I cili, ne librin e tij "Tradhtia e madhe",- bazuar ne te dhenat e dokumenteve autentike arkivore te sherbimeve sekrete britanike dhe amerikane,- shkruan: "Qeverite amerikane dhe britanike, kishin miratuar ne parim nje operacion te fshehte me synimin per te shkeputur nje vend te Evropes Lindore nga blloku socialist. Per shume arsye, per realizimin e ketij objektivi, ishte zgjedhur Shqiperia. Ky ishte vendi me i vogel dhe me i dobeti ne radhen e vendeve te tjera socialiste. Ne jug kufizohej nga Greqia, aleate e Britanise se Madhe dhe SHBA. Teknikisht, Greqia, ne baze te ligjit mbreteror te Luftes se II Boterore, e konsideronte Shqiperine shtet armik dhe i kishte shpallur asaj lufte (nje vendim qe formalisht eshte ende ne fuqi?!). Ne veri dhe ne Lindje kufizohet nga Jugosllavia. Sipas eksperteve, Marshalli Tito, pas prishjes me bllokun socialist, do mbante nje qendrim neutral per ēfaredolloj ndryshimi qe mund te ndodhte ne Tirane. Ne keto rrethana, Shqiperia dukej e izoluar dhe me mundesi te mira per t'u penetruar nga ajri dhe nga deti, prej ishullit te Maltes". Sipas Bethelit, "anglezet dhe amerikanet mbanin kontakte te vazhdueshme me grupet e emigranteve shqiptare, te gjithe fraksionet e te cileve filluan te bashkonin perpjekjet e tyre per ēeshtjen e kunderrevolucionit".

Ne kete kohe, ne Itali ndodheshin 750 emigrante, ndersa ne Greqi, 800shqiptare te arratisur. "Per te ndihmuar ne riorganizimin e emigracionit shqiptar, qeveria angleze dergoi ne Rome lordin Xhulian Emer". Zv/ Ministri i Luftes ne qeverine e Londres, pas eksperiences gjate luftes ne perberje te misioneve angleze ne territorin tone, konsiderohej si njohes i mire i Shqiperise. Britania vuri ne dispozicion te pergatitjes se grupeve desante, ishullin e Maltes, e cila "ishte nje baze e avancuar dhe terren i pershtatshem per imbarkimet e nevojshme dhe futjen e agjenturave permes detit dhe ajrit ne Shqiperi". Oficeret britanike Maikell Bruke dhe David Smajli, u moren me pergatitjen speciale te trupave desante. Nje grup ne perberjen e te cilit bente pjese edhe gruaja e Smajlit, Moy, e cila jepte mesimet e shifrimit te radiokomunikimit.

Ndersa amerikanet, moren persiper pjesen me te madhe te mbeshtetjes financiare dhe logjistike te operacioneve ushtarake. Si baze prapavije dhe depo materialesh, ata vune ne dispozicion aeroportin e Mhelus ne Libi. Gjate 5 viteve, per pergatitjen dhe realizimin e operacioneve desante per rrezimin e qeverise komuniste te Hoxhes, anglo- amerikanet angazhuan rreth 100 vete. Sipas ish-Drejtorit te CIA-s, Eilliam Colby, "operacioni deshtoi, sepse autoritetet shqiptare, kishin infiltruar ne organizatat e emigranteve dhe lokalizonin vendndodhjen e shumices se grupeve pothuajse qe ne kohen kur ata zbarkonin nga deti ose hidheshin me parashute". Tradhtia e Filbit nuk ishte e vetmja shenje e rrjedhjes se sekretit rreth operacioneve ne Shqiperi. Sipas Sherbimeve Sekrete Perendimore, kishte rrjedhje informacioni edhe nga ambientet e Komiteteve te emigracionit shqiptar ne Rome, ku personeli i ambasades shqiptare atje ishte shume aktiv. Po ashtu edhe ne Athine. Deshtimin ndoshta e ka pershpejtuar edhe vdekja e papritur ne 3 tetorin e 1949, e kreut te "qeverise shqiptare ne mergim", Mit'hat Frasheri. Sipas Beathelit, rreth kesaj vdekje ende te mistershme "ekziston edhe nje variant i vrasjes (shkaktimit te infarktit nepermjet ilaēeve apo nepermjet gazit nga agjentet e KGB-se). Kim Filbi, agjent i dyfishte, i cili kishte qene ne Londer ne shtator te vitit 1949, kur Mit'hat Frasheri e koleget e tjere te Komitetit "Shqiperia e Lire" ishin atje, mendohet se kishte njoftuar nderkohe agjentet e KGB-se ne New York qe te vepronin mbi Mit'hat Frasherin, ashtu siē kishin vepruar edhe mbi disa personalitete te tjera antikomuniste te Lindjes, si Stepan Bandera, Lev Rebet, Georgi Markov etj. Mit'hat Frasheri u gjend i vdekur siē supozohej nga njee atak zemre, atehere kur Kim Filbi udhetonte per ne New York me anijen "Coronia".
9. Pse i prishi marredheniet me Mehmet Shehun dhe me pas me Kadri Hazbiun, cilin kerkonte Enveri te linte pasardhes te tij, a ishte Ramiz Alianjeriu qe po projektonte per te drejtuar vendin? Ēfare kishte biseduar me Hysni Kapon deri ne vitin 1979?

Jo rastesisht, vetem pak dite pas prishjes se lidhjes mes Silva Turdiut dhe Skender Shehut, gjerat moren per keq ne familjen kryeministrore. Para vdekjes misterioze te Mehmet Shehut, Byroja Politike gumezhinte me historine roze te djalit te kryeministrit dhe fanatiket e luftes se klasave luftuan me mish dhe me shpirt qe ēifti te ndahej. Por, dilema me e madhe edhe sot e kesaj dite eshte nese historia e Silva Turdiut u perdor si arme ne luften e brendshme te Byrose, apo ajo ishte thjesht nje viktime ne kurthet e Bllokut? Ne debatet e shumta te eksperteve dhe historianeve, kur flitet per kryeministrin me jetegjate te regjimit komunist, jepen detaje qe tregojne se ne nivelet e larta te Partise Komuniste, Shehu kishte jo pak kundershtare, te cilet luftonin me ēdo mjet qe te gjenin prova per ta rrenuar karrieren e tij. Njera prej armeve qe u perdor ishte vajza me biografi jo te mire qe hyri ne shtepine e kryeministrit. Por ka edhe hipoteza te tjera, te cilat lidhen me motive te tjera, te cilat e shtyne kryeministrin t’i jepte fund jetes. Gjithsesi, prishja e nje lidhjeje perfundoi me nje fund tragjik edhe per Mehmet Shehun dhe rrenimin e familjes se tij. Po ashtu, disa kohe me vone Enver Hoxhadenoi Ministrine e Brendshme, te ciles i kishte besuar nje pjese te mire te pushtetit. Edhe denimi i Kadri Hazbiut mbetet misterioz. Ka shume hipoteza lidhur me denimin e tij. Ato qe me shume duket se kane zene vend, jane hipotezat e frikes se Hoxhes per marrjen e pushtetit nga nje njeri i cili dilte nga sfera e influences se tij. Mendohet se Hoxha si pasardhes te tij kishte parashikuar Hysni Kapon. Por vdekja e tij ne vitin 1979 prish planet dhe ne skene del ideja e Ramiz Alise. Per te trasheguar pushtetin tek Ramiz Alia, sigurisht duhej te largoheshin njerezit me te forte siē ishin Mehmet Shehudhe Kadri Hazbiu.
10.Misteri i fundit eshte padyshim semundja dhe vdekja e Enver Hoxhes. Pse u mbajt semundja dhe vdekja, e fshehte per nje kohe te caktuar?

Enveri ishte nje koleksion semundjesh. Kishte pasur dy hemorragji cerebrale, me 1983-in dhe 1984-en, kishte humbur gati krejtesisht syte ne menyre te pakthyeshme, nderkohe qe dy dite para vdekjes kishte kaluar edhe infarkt. Tashme eshte shkruar mjaft per faktin se diabeti i rende kishte ndikuar ne kete fund te keq. Humbja progresive e mundesive te tij fizike dhe intelektuale nuk zbuti aspak pushtetin e tij te tmerrshem, ate pushtet, qe njerezit e tij te aferm, me nje fshehtesi gjithnje e me te madhe, e ruanin deri ne absurditet, duke shkaktuar situata tragjike. Momentet e fundit te Hoxhes jane shoqeruar nga hije dyshimi te medha. Dyshimtare te kohes tregojne se vdekja e tij u mbajt e fshehte per dy dite. Me 11 prill te 1985 Enver Hoxhadeklarohet zyrtarisht i vdekur. Ceremonia e tij u shoqerua me homazhe madheshtore, sa ne psikozen e njerezve u duk se nga ai moment e pas Shqiperia nuk do te kishte me te ardhme. Trupi i tij u vendos ne varrezat e deshmoreve. Shume pikepyetje u ngriten asokohe, nese do te ishte Piramida vendi ku do te vendosej trupi i balsamosur i Enver Hoxhes.

Misteret e Enver Hoxhes

1. Mosha e rinise se Enver Hoxhes edhe sot ka pikepyetje te medha. Ish-diktatori komunist, ne kujtimet e tij e kalon periudhen e rinise si revolucionar, por kurre nuk jepen permasat reale te aktivitetit. Pse nuk e shau kurre pushtetin e Mbretit Zog?


2. Nje nga misteret e medha te Enver Hoxhes eshte padyshim dhe ardhja e tij ne krye te Partise Komuniste me 8 nentor 1941. Ne mbledhje ai nuk u caktua te ishte drejtues, nderkohe qe me pare del si lider i komunisteve, cili ishte ndikimi i jugosllaveve ne ngritjen e tij?
3. Vrasja e Qemal Stafes eshte nje pjese e erret e historise se Enver Hoxhes. Edhe pse ish-sekretari i Rinise Komuniste u vra nga pushtuesit enigme, kane ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti per te shkuar ne Vlore ne 5 maj te vitit 1942.

4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, ēfare ndikimi kishin jugosllavet dhe ruset ne vendimmarrjen e Hoxhes, pse i prishi marredheniet me Titon dhe ēfare synonte me refuzimin e planit Marshall?

5. Arsyet e eliminimit te disa figurave kryesore qe ishin bashkepunetore te tij si Koēi Xoxe dhe te tjere, jane padyshim sekrete qe Enver Hoxha i ka marre ne varr. Cilat jane taktikat e tij per te mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u perball me tentativat per ta rrezuar nga pushteti, ēfare qendrimi mbajti me diversantet?

6. Pse i prishi Shqiperia marredheniet me Jugosllavine, Rusine dhe me pas me Kinen, ēfare qellimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk kerkoi aleate te rinj ne vendet komuniste?

7. Si ruhej Enver Hoxha, ēfare te vertete ka lidhur me sozite e tij dhe kush ishin ata qe Hoxha i shikonte realisht si armiq te tij?

8. Ka pasur nje plan te CIA-se per te eliminuar Enver Hoxhen? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikaneve, kur nderkohe ishte krahu i djathte i Hoxhes.

9. Pse i prishi marredheniet me Mehmet Shehun dhe me pas me Kadri Hazbiun, cilin kerkonte Enveri te linte pasardhes te tij, a ishte Ramiz Alianjeriu qe po projektonte per te drejtuar vendin? Ēfare kishte biseduar me Hysni Kapon deri ne vitin 1979?

10. Misteri i fundit eshte padyshim semundja dhe vdekja e Enver Hoxhes. Pse u mbajt semundja dhe vdekja e fshehte per nje kohe te caktuar?

Kush ishte Enver Hoxha

Lindi me 16 Tetor 1908 ne lagjen "Palorto", Gjirokaster (Shqiperi), ne familjen e nje nepunesi qe per shume vite kishte emigruar ne Amerike. Mesimet e para i mori ne Gjirokaster, pastaj vijoi studimet ne Liceun e Korēes. Ne vitin 1930 shkoi te studionte, me nje burse studimi shteterore, ne Fakultetin e Shkencave Shoqerore ne Montpelje te Frances, por shume shpejt e la. Pas nje viti ne Fakultetin e Biologjise ai shkoi ne Paris ku kerkoi te studionte ne Fakultetin e Filozofise. Ne Nentor te 1933-tes la Parisin per te punuar si sekretar ne Konsullaten Shqiptare ne Bruksel. Aty filloi studimet universitare ne Fakultetin e Jurisprudences dhe vazhdoi me korrespondence studimet e filluara ne Paris. Per shkaqe politike u pushua nga puna dhe ne vitin 1936 u kthye ne Shqiperi.
Sekretar i Pergjithshem i KQ te PKSH 1943-1948.
Sekretar i Pare i KQ te PPSH-se 1948-1985.
Kryeminister i Shqiperise me mandat nga 22 tetori i vitit 1944 gjer me 10 janar te vitit 1946 si pjese e kabinetit te pare komunist.
Kryetar i Keshillit te Ministrave me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer me 30 qershor te vitit 1950.
Ministrave i Jashtem i Shqiperise me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer me 30 qershor te vitit 1950.
Kryetar i Keshillit te Ministrave me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer me 23 korrik te vitit 1953.
Ministrave i Jashtem i Shqiperise me mandat nga 5 shtatori i vitit 1950 gjer me 23 shtator te vitit 1953.
Kryetar i Keshillit te Ministrave me mandat nga 23 korriku i vitit 1953 gjer me 19 korrik te vitit 1954.
Gjatė vitit 1980 u diagnostikua me semundjen e diabetit dhe ne 1983 peson nje ishemi cerebrale, e cila ju perserit ne vitin 1984. Me 11 Prill 1985 nderron jete ne Tirane. Ne vitin 1990, me renien e regjimit diktatorial qe ai instaloi, ēdo embleme dhe simbol i tij u shkaterrua plotesisht, dhe u cilesua si diktator.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th December 2016, 15:32

Raportet sekrete tė CIA-s: Ja kush ishin dashnoret e Enver Hoxhės
Deklasifikimi i njė numri dokumentesh sekrete tė CIA-s kohėt e fundit, sjell nė pėrmasa mė reale figurėn e Enver Hoxhės. Sipas dokumenteve tė CIA-s kur Hoxha ishte profesor nė Liceun e Korēės kishte tė dashur njė nga vajzat mė tė bukura tė asaj kohe tė quajtur Tanca Mishu. Po kėshtu nė dokument shkruhet se Hoxha nuk u ėshtė ndarė fustaneve tė femrave edhe gjatė Luftės.

Tė dhėnat e para janė marrė nga CIA nė Greqi, prej njė shqiptari tė arratisur, Aleko Bimli, njė qytetar nga Korēa, ish-nxėnės nė kohėn kur Hoxha jepte mėsim nė Liceun e Korēės. Ai me cilėsinė e atasheut tė shtypit pranė Legatės Shqiptare nė Beograd, e kishte shoqėruar Hoxhėn gjatė vizitės sė vitit 1996 nė Jugosllavi. Nuk dihet se nė ēfarė rrethanash Aleko ėshtė arratisur.

Informacioni mė i hershėm i CIA-s pėr jetėn seksuale tė Hoxhės mban datėn 21 maj 1951. Ai ėshtė pjesė e njė kartele me 24 faqe. Tė dhėnat mė tė hershme janė tė vitit 1943, ndėrsa mė tė vjetrat tė vitit 1957. Nė kėtė kartelė Hoxha identifikohet me cilėsimin “SUBJEKTI”. Nė faqen 12 tė tij shkruhet tekstualisht se “Liri Kondi dhe Milka Frashėri janė tė dashurat me influencė tė Subjektit”.

Aleko i pėrshkruan kėshtu Enver Hoxhėn dhe Mehmet Shehun: “Tek-tuk nė shtypin e lirė figuron gjykimi se Enveri nuk ėshtė njeri me puls, se ka njė karakter tepėr tė butė e qė pėson ndikimin e ndonjė tjetri. Nuk pajtohem me kėtė opinion. Edhe puls ka, edhe karakter ka. Pa asnjė dyshim, Mehmeti ėshtė mė i egėr, temperamenti i tij, mė i spikatur. Merita kėto tė domosdoshme pėr njė udhėheqės nė njė regjim totalitar. Mirėpo, kėtu nuk duhet harruar fakti se krahas kėtyre meritave, Mehmeti ka edhe tė meta tė mėdha; ėshtė kapriēoz, i rrėmbyer dhe ka nevojė kurdoherė pėr ndokėnd qė ta pėrmbajė. Aq mė tepėr sepse dėshirat e tij i merr pėr realitete, sepse udhėhiqet nga pasionet personale, sepse rrėmbehet nga sukseset e ēastit. Ndryshe nga Mehmeti, Enveri ėshtė mė politik, mė tepėr diplomat, mė realist”, shkruan ai.

Ai shkruan mė tej se pavarėsisht kėtyre kur ėshtė fjala pėr vendime, masa dhe orientime antipopullore tė hapta, atėherė di tė vihet nė plan tė dytė’ ngarkon pėr shpalljen dhe zbatimin e tyre ndonjė tjetėr, p.sh., Mehmetin. Duke e konsideruar si njė njeri qė nuk kishte asgjė tė veēantė gjatė kohės kur ishte mėsues, tashmė. “Ai ka personalitet. Ai e ka vendosur veten mbi masat, ai ėshtė njė demagog i lindur. Ai ėshtė njė orator i mirė. Ai di mė mirė se ēdokush tjetėr si ta frymėzojė anėtarin e thjeshtė tė partisė”, citon gazeta “Panorama” dokumentet e CIA-s.

Bimli shprehet se nė Greqi ka dėgjuar se Hoxha ėshtė edhe pederast, por vetė qėndron asnjanės ndaj kėtyre fjalėve.

“Kėtu nė Greqi kam dėgjuar se ėshtė edhe pederast. Sa kohė isha nė Shqipėri nuk mė kishte zėnė veshi njė gjė tė tillė. Pėrcaktojnė madje se H. Samarxhiu, njė tregtar lėkurėsh i emigruar qė nga 1943 nė Greqi, nė gjendje tė mirė ekonomike tani nė Selanik,-e ka pasur dylber tė tij. Natyrisht, personalisht, as mund ta pėrgėnjeshtroj, as mund ta vėrtetoj kėtė akuzė”, shkruan ai.Shiko profilin e anėtarit


#74

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 4 e 4)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi