Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Krimet e regjimit komunist nė Shqipėri »
2 Prill 1991, masakra e fundit e komunistėve (Video)

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 2nd April 2016, 17:41Pėrse duhet tė zbrazeshin armėt nė Shkodėr kur nuk ishin pėrdorur mė parė

Nė kėtė seri tė emisionit ėshtė pėrgatitur njė dokumentar pėr ngjarjen e 2 prillit tė vitit 1991, apo siē njihet ndryshe masakra e fundit e komunistėve shqiptare. Materiali sjell pamje interesante filmike tė xhiruara pak orė pas ngjarjes nga njė grup kineastėsh ēekė. Sigurisht ata sjellin pasojat e ngjarjes; Komitetin e Partisė sė Punės nė flakė, blindat e policisė qė nxjerrin tym dhe popullin e acaruar. Nė dokumentar tentohet ti jepet njė pėrgjigje pyetjes se pėrse komunistėt nė ditėt e fundit tė tyre i zbrazėn armėt nė Shkodėr dhe pėrse nuk i zbrazėn mė parė, qoftė ndaj studentėve tė Lėvizjes sė Dhjetorit 1990, qoftė mė pas, kur populli i Tiranės rrėzoi shtatoren e Enver Hoxhės nė qendėr tė Tiranės. Materiali vjen i shoqėruar me dokumente ekskluzive qė tregojnė se si ėshtė udhėzuar policia e Shkodrės tė veprojė nė raste protestash duke parashikuar edhe pėrdorimin e armėve tė zjarrit.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi