Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Ilir Meta, 70 milion paund pasuri nė Angli; Shqipėria nė prag tė fortunave politiko-financiare

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 7th April 2016, 00:03Ilir Meta, 70 milion paund pasuri nė Angli; Shqipėria nė prag tė fortunave politiko-financiare


Sipas gazetarit Artan Hoxha, gazetarė anglezė qė kanė rėnė nė gjurmėt e njė kompanie shqiptare tė regjistruar nė Londėr, ėshtė mbulesė e njė politikani shumė tė fuqishėm shqiptar, i cili ka 51 tituj pronėsie, me njė vlerė prej 70 milion paund, tė cilat janė investuar nė zonėn A tė Londrės, dhe kėto prona janė nė emrin e njė shqiptari nga njė rreth i veriut tė Shqipėrisė. E gjithė kjo pasuri sipas gazetarit Hoxha ėshtė vėnė nėpėrmjet bursės sė arit nė vitet 2002-2003, dhe anglezėve u rezulton se ky ėshtė ar i ardhur nga Shqipėria. Por kush ėshtė ky politikan i fuqishėm shqiptar qė ka njė pasuri tė tillė nė Londėr, prej 70 milion paundėsh e barazvlefshme me 140 milion dollarė?

Gazetari nuk u prononcua pėr emrin e politikanit shqiptar, por tė gjitha gjurmėt tė ēojnė tek Ilir Meta. Meta ėshtė njeriu i pėrfolur pėr vjedhjen e floririt tė Krrabės si dhe pėr tė tjera skandale financiare. Kumbari i Kompanisė “DIA” po hetohet gjithashtu edhe nga institucione investigimi amerikane pėr pastrim parash, sė bashku me tė birin e ish-kryeministrit Berisha.

Njė rrjet gazetarėsh nė Londėr po hetojnė nė lidhje me kooperturėn politike tė 70 milion paundve, dhe pritet qė shumė shpejt hetimi tė shtrihet edhe nė Tiranė.

Kjo ėshtė edhe arėsyeja qė nė Shqipėri nuk miratohet Reforma nė Drejtėsi si edhe Byroja e Hetimit.

Bashkėshortja e Ilir Metės i ka deklaruar para ca kohėsh ca miqve tė saj se shumė shpejt do tė marr fėmijėt dhe do tė jetoj nė Londėr.

Shqipėria ėshtė e pėrfshirė fuqishėm nė grupin e vendeve tek tė cilat institucione tė specializuara investigimi ndėrkombėtare po hetojnė pėr pėrfshirje tė politikanėve nė fshehje parashė dhe nė afera tė mėdha korruptive…

Demokracia kudo nė botė ėshtė e rrezikuar nga politikanė tė lidhur fort me krimin politik dhe financiarė.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi