Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Studentja letėr Ramės: Babi e mbylli dyqanin e mishit, po tani ku do hamė?

Share

avatar

Posted prej 8th April 2016, 17:51Studentja letėr Ramės: Babi e mbylli dyqanin e mishit, po tani ku do hamė?


Njė studente i ka nisur njė letėr Ramės, ku i tregon se babai i saj ka mbyllur dyqanin e mishit me tė cilin ata ushqeheshin pėr shkak tė taksave dhe pėr kėtė arsye thotė, i vėllai ka mbetur rrugėve. Ne letėr ajo i kėrkon kryeministrit qė tė hedh sytė nga populli, pasi mirėqenia ėshtė ulur dhe i jep disa kėshilla, pėr mė tepėr lexoni letrėn.

Letra:

I dashur kryeministėr,

Sot po ju drejtohem, disi nė njė mėnyrė tepėr miqėsore, sepse ashtu dua ta merrni kėtė letėr qė po ju shkruaj. Edhe pse do tė pėrdor pėremrin “ju”.

I dashur mik, vėlla, baba, xhaxha, kushėri, dajė e mbi tė gjitha burrė, sot dua t’ju them ose mė mirė t’ju rithem disa kėshilla qė ju nuk i dėgjuat nga vdekjet e njerėzve, nga mbylljet e dyqaneve, nga kasat fiskale, nga reformat.

I dashur kryeministėr, tė kesh njė titull kaq tė lartė, ėshtė nder. Populli jua fal me besim e nuk duhet ta njollosni atė, sepse ėshtė vetė ai qė ju rrėzon.

I dashur kryeministėr, kur vendosėt tė kandidonit, na premtuat njė qeverisje tė madhe, saqė ndonjėherė mė dukej sikur shikoja ėndrra me sy hapur dhe nė momentin qė mbyllja sytė shikoja brenda meje popullin tim tė mjerė me gjysmė shpirti tė vrarė e me pak ngjyrė tė gjelbėr nė dorėn e tyre.

Ishte ngjyra e shpresės kryeministėr, ngjyra e shpresės, tė cilėn ju e bėtė tė zezė. Aq tė zezė sa gjaku nuk lėvizte mė nėpėr venat e tyre. Dhimbje.

I dashur kryeministėr, sot babai im mbylli dyqanin e mishit, me tė cilin ushqeheshim sot e njėzet vite mė parė. Po, po e mbylli kryeministėr. Njerėzit nuk kishin mė tė blenin dhe jo vetėm mish, por edhe fruta, perime, pula, ėmbėlsira, madje as miell e vaj kryeministri ynė.

Dhe pse ndodhi kjo? Sepse ju na premtuat mirėqenie sociale kryeministėr, por kjo mbeti aty, te syri im i hapur i cili shikonte me tė vėrtetė ėndrra. Nuk di tė them me sa ėshtė ulur kjo mirėqenie, por shoh shumė kryeministėr.

Po mirė, i dashur kryeministėr, a nuk premtuat 300.000 vende pune? Ku mbetėn ato premtime? Apo ishin thjeshtė pėr punė gare politike? Po ku tė punojė ai vlla imi tani qė u mbyll ai dyqan o kryeministėr? Tė dalė e tė rri rrugėve, brenda nė shtėpi apo t’i gjėmojė azileve tė Gjermanisė e llotarisė amerikane?

Po ne studentėve o kryeministėr, ku do tė na dėrgosh? Apo do tė na fusėsh pastrues nė kryeministri? Ku do t’i gjejmė aq para pėr tė paguar njė master shkolle? Apo do t’i kemi falas?

Kryeministėr, nuk jam kundėr kasave fiskale, nuk jam kundėr pagesės sė energjisė elektrike, nuk jam kundėr parqeve pėr fėmije, nuk jam kundėr reformės nė drejtėsi, sepse dua qė edhe ne tė jemi Shqipėria Europiane,por ky popull qė ju jep besim ka njė shprehje tė urtė : Gjėrat e mira bėhen ngadalė-ngadalė.

Ndėrsa ju i morėt shumė shpejt kryeministėr, saqė kam frikėn e ndonjė aksidenti gjatė rrugės. Jemi pak a shumė nė njė situatė tė tillė si lepuri me breshkėn, ku edhe pse kjo e fundit e mori rrugėn e saj me ngadalė, arriti tė dilte fitimtare. Mirėpo, pėr fat tė keq, nė kėtė rast ju jeni lepuri.

Kryeminstėr, duhet tė shihni si fillim mirė mirėqenien tonė. Njė pjesė e mirė e popullit shqiptar janė tė rrėnuar ekonomikisht, njė pjesė tjetėr janė nė gjendje mesatare dhe pjesa mė e vogėl qė mbetet, jeni ju deputėt, kryetarėt e bashkive dhe ndonjė biznesmen qė ka ndėrmarrje.

I dashur kryeministėr, ndoshta nuk ju duhet aq shumė kjo kėshillė, por unė do t’ua jap.

Ndoshta tani kryeministėr ju po numėroni paratė e fituara vetėm sot, ndoshta tani kryeministėr, ai roja juaj po ju hap derėn e makinės, ndoshta tani kryeminstėr po blini njė orė 50.000 dollarėshe, ndoshta tani kryeministėr po shfletoni e po firmosni letra pa i parė, ndoshta tani kryeministėr po na shani neve, popullin budalla, ndoshta tani kryeministėr, po vendosni se cilėn kollare tė vini pėr njė mbrėmje, ndoshta tani kryeministėr po vendosni tė ndėrroni makinėn. Ka shumė ndoshta qė ju pėrkasin juve kryeministėr. Por di qė shumė pak shkojnė pėr shtat me juve.

Kryeministėr, i nderuari ynė kryeministėr, pasuria mė e madhe pėr ju nuk duhet tė jenė paratė, telefonat, makinat. Nesėr ndoshta nuk do t’i keni mė kryeministėr, ndoshta nesėr zgjoheni edhe pa pizhamat tuaja tė gjumit, sepse ashtu ka thėnė, ai aty lart, qė na vėzhgon. Ju e keni pasurinė tuaj kryeministėr, ėshtė familja juaj dhe ne, populli budalla i cili fal aq shumė besim pėrkundrejt jush, por nė fund kthehet nė njė lolo tė mjerė e tė papėrfillshėm pėr katėr vite.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi