Një portal kroat ‘’Dnevik.hr’’ ka shkruar një artikull rreth këngëtares kosovare Era Istrefi.
Titulli është’’Shqiptarja që ka ngritur Serbinë në këmbë e pastaj ka bërë botën për vete’’


Ja artikulli i plotë:
Shqiptarja nga Kosova, Era Istrefi, është ylli i ri botëror që ka pushtuar top listat.
Pas regjitrimit të këngës “Bon Bon”, Era Istrefi as nuk e ka ëndërruar, që kjo këngë do të bëhet hit botëror. “Kam prit që një ditë gjithë bota do ta dëgjojë këngën time, po jo këngën Bon Bon”, ka thën këngëtarja.
Era ka nënshkruar kontratë me Ultra Rekords dhe B1 Rekords, kënga është e dëgjuar 32 milion herë në You Tube.
Patrick Moxey dhe Major Lazer kanë thënë se zëri i Erës është kombinim i Rihannës dhe Sias. “Mendojmë që është super kombinimi Rihana dhe Sia, mirë po ajo që e bën interesante dhe që është unike, ka të bëjë me faktin se kënga të jep përshtypjen e Evropës Lindore dhe tingëllon pak orientale. Përzërja e saj shqip dhe anglisht është shumë e veçantë, këtë nuk mund të krahasoni me asgjë në botë.” shkruan Mejor Lazer.
Moxey beson se ka tërhequr shumë vëmendjen e artistëve evropiane, siç bëhet me Omi dhe David Guetta në Amerikë, duke e përshkruar kontratën e saj të nënshkruar për Ultra si një hap, që me të vërtetë do ta bëjë atë një hit në mbarë botën.
“Duke pushtuar botën, Kosova është bërë një objekt i ndarjes. Ajo ka bërë një vend në Tempullin e Krishtit Shpëtimtar të Kishës Ortodokse Serbe. Videoja shfaqet në një këmishë transparente dhe me të janë valltarë gjysmë-lakuriq. Këngëtarja ne spot është vetëm një nga shumë blloqe pengues midis shqiptarëve dhe serbëve në vend të ndarë. Tempulli është ndërtuar në kulmin e luftës shqiptaro-serbe, 1998 në Prishtinë, dhe i projektuar nga arkitekti i famshëm serb Spasoje Kruniç. Tempulli nuk përfundua kurrë. Këngëtarja e cila, pavarësisht nga ndasitë në vendin e saj, fitoi një karrierë ndërkombëtare dhe për këtë çështje thotë: “Jetoni edhe ju ëndrrën tuaj”, përfundon portali nga Kroacia