Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Miu Shukriu

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 15th May 2016, 01:05

Miu Shukriu

Andej nga vitet '50, kur Dibrėn dhe dibranėt morri i kuq i mbyti nė gjak, njė diversant nga fisi "Ndreu" zbriti nga Korabi dhe vajti drejt e tek Dega e Puėve tė Brendėshme tė Peshkopisė. Pa i lėvizur qerpiku, nga roja tek kryetari, i mori me rradhe bam bam bam bam. I nisi tė gjithė nė emigracion n'atė vendin ku nuk ta hanė hakun, prejnga askush s'ėshtė kthyer deri mė sot. Pasi e mbaroi kėtė punė, u ngjit nga zbriti, nė Korab.
Diversanti Ndreu bėri gabim qė iku. Dizinfektimin qė u bėri morrave tė kuq nė zyrat lokale tė brekėgrisurve qė kishin rrėmbyer pushtetin me dhunė dhe e mbanin me gjak, duhej tua kishte bėrė tė gjithė morrave tė tė gjitha zyrave tė Shqipėrisė. Rraca e morrit mbijetoi. Miu shukriu ėshtė prova, dėshmia, ulurima, qė Ndreu nuk e bėri mirė punėn.
Megjithatė Zoti nuk harron. Tani qė morrat e kuq me artileritė e rėnda tė propagandave tė tyre tė pandalura kanė bėrė qė shqiptarėt tė dėgjojnė dhe besojnė mė tepėr halabakėt se priftėrinjtė dhe hoxhallarėt, dhe kishat e xhamitė i ka zėvendėsuar televizioni, Zoti, nė pėrputhje me kushtet e reja, pėrderisa nė fund tė fundit rėndėsi ka mesazhi dhe jo mėnyra, ka ndėrruar strategji, kumtet nuk i dėrgon mė si dikur, pėrmes profetėve, por pėrmes plehrave, si miu shukriu.
Meqėnse kumtet, urdhėrat, mesazhet, Zoti i zbret tė enkryptuara, tė kodifikuara, nė formė simbolikash, ato simbolika duhen zbėrthyer.
Ja disa mesazhe qė solli miu shukriu,
Duke na bėrė tė ditur se mes ofshamash dhe qurravitjesh seksi mund tė lypet jo vetėm nė Shqipe standarde por edhe nė dibranēe, na erdhi haberi i mirė se lypje tė asaj natyre mund tė bėhen edhe nė korēarēe, labēe, myzeqarēe. Se si do t'i drejtohej miu shukriu viktimės pėrdoruese tė ndonjė dialekti tė ndryshėm nga i veti, kjo del jashtė aftėsive deskriptuese tė tė nėnshkruarit.
Qyshkur petkat ekzistojnė, gjatė njė seance seksi, meqėnse ka mė tepėr pėr tė demonstruar, e para xhvishet ėshtė gjithmonė femra. Pėr shkak tė narcizizmit mashkullor tė miut shukriu apo ndoshta edhe pėr shkak tė gjinisė sė diskutueshme tė tij, me miun shukriu ndodhi e kundėrta, i pari u xhvesh miu. Edhe sikur miut shukriu gjininė qė pretendon t'ja marrim tė mirqėnė, arėsyeja e kėsaj ēudie, kuptimi i simbolikės sė xhveshjes sė mashkullit para femrės ėshtė ēka efektivisht po ndodh, asgjė tjetėr pėrpos mbetjes cullak tė pushtetit para opozitės.
Lidhur me firmosjen e kontratės sė punės, qė sipas miut shukriu tjetrės mund t'i duket "si nė ėndėrra", duke pasur parasysh se, e Shekspirit nė ballkon ai nė tokė, e miut shukriu nė timon ajo nė sedilien e pasme, duhet me qenė idiot mos ta kuptosh se gjithēka qė po ndodh ėshtė njė "Xhelili & Xhulieta" variant dibran.
Sa i pėrket pyetjes sė viktimės sė rradhės; Sa ėshtė orari i punės ? dhe pėrgjigjes sė miut shukriu nė Shqipe dialektale "kur tė teket taj", kėtu duhet ndalur pak. Dihet se karakteristika themelore e seksit ėshtė padurimi, ngutja. Mirpo miu shukriu e ka marrė javash-javash, ēka nuk mundet me pasė asnjė nėnkuptim tjetėr veēse; Shpejt se na piu e zeza.
Ndėrkohė qė sa mė sipėr mbetet gjithsesi aproksimative, njė brimė brekėsh drejtpėrdrejt me njė brimė goxha, s'lėnė asnjė dyshim se shpatat janė mprehur, llogoret janė hapur, topat janė mbushur, tytat janė drejtuar, zgjedhjet e parakohėshme janė nė prag.
Pati edhe momente tė tjera me ngarkesė simboloke tė rėnduar.
"Sa ėshtė rroga ?, "Pasi tė plotėsohen procedurat", "4 kopje", ta puth cajcėn", "i kam tė gjitha xhamat e zinj", shtoi kėtyre tentativėn e dėshtuar pėr tė bėrė seks nė motel jo me muzikė por me lajme, madje reklama nė sfond, tė gjitha kėto e vėshtirėsojnė aq tepėr interpretimin sa vetėm njė panel i zgjedhur i Ylli Rakipit mund t'i japi dum.
Por simbolika e simbolikave, ajo qė t'i djeg fare ment e kres ėshtė dhe nė jetė tė jetėve do mbetet kryevepra llapaqenike e shekullit, spoti elektoral i miut shukriu qė i drejtohet popullit tė Dibrės me fjalėt;
"Keni dy alternativa, ta lini qytetin dhe fshatin tuaj tė rrėnohet edhe 4 vjet tė tjera, ose alternativa tjetėr zgjedhja e duhur, nė kohėn e duhur, nė vendin e duhur, nė drejtimin e duhur".
Po, zoti miu shukriu. Sa kohė nuk ka zbrit nga Korabi ndonjė "Ndreu" tjetėr, ke plotėsisht tė drejtė. Harrove vetėm irjen e duhur. Qė do ta pėsosh vetė pas pak. Jo nė ndonjė zyrė, makinė apo motel, por nė burg. Nga njė tironc qė u dėnua tre vjet sepse nuk pagoi nė kohė korentin, ose nga njė elbasanlli qė u dėnua 10 vjet pėr njė cigare hashish.

Nga Edison Ypi!Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi