Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Opinion »
Edi Rama s’ ka deklaruar arrestimin nga Policia Franceze nė njė xhami nė Paris nė 1994

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 4th June 2016, 16:23


Edi Rama s’ ka deklaruar arrestimin nga Policia Franceze nė njė xhami nė Paris nė 1994


A ėshtė rastėsi qė pikėrisht nė janar 2016, vetėm pak kohė pas miratimit tė ligjit tė dekriminalizimit nė dhjetor, Edi Rama shpjegoi fotografinė e tij tė famshme, e cila ka qarkulluar qė nė 1998, kur ai u kthye nė Shqipėri nga Franca pėr t’ u bėrė Ministėr i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve? Kjo ėshtė fotografia ku Edi Rama paraqitet me njė taqiyaj (takije), ose kapuē islamik nė kokė, duke ngrėnė makarona. Edi Rama zgjodhi pėr kėtė emisionin humoristik tė Ermal Mamaqit nė Digitalb, “6 ditė pa Ermalin”.

Qėllimi ishte qė ēėshtjes t’ i jepte natyrė komike. Shpjegimin e Ramės mund ta shikoni nė videon e emisionit nė Youtube, nėse shkruani: 6 ditė pa Ermalin Edi Rama Pj. 1 Shpjegimi ėshtė nė minutėn 14. Edi Rama tha se kjo fotografi ėshtė bėrė nė njė qytet francez nė Die, ku ai pėrfaqėsonte Shqipėrinė nė njė festival kulturor, sė bashku me shqiptarė tė tjerė. Ai tha se kapuēin islamik e mbante pėr shkak se ishte koha kur bėhej lufta nė Bosnjė dhe boshnjakėt muslimanė nuk gjenin solidaritetin e duhur nė Europė. “Unė jam mysliman, kjo ishte ideja e mbajtjes sė kapuēit”, tha Rama. Ēudia ėshtė se shumica e boshnjakėve muslimanė nuk i paraqiteshin botės me njė veshje tė tillė arabe si e Ramės, pėr tė kėrkuar solidaritet. Si ai visheshin vetėm njė boshnjakėt ekstremistė islamikė. Gjithsesi, me fjalėt e mėsipėrme Rama pohoi atė qė dihej dhe ishte thėnė me kohė, se nė atė kohė ai endej nė Paris dhe nė qytetet e tjera franceze i transvestuar si musliman me pamje arabe.

Kėtė fotografi e ka publikuar i pari miku i sotėm i Ramės, Mero Baze, nė gazetėn e tij. Pėr 18 vite Rama heshti pėr kėtė fotografi, ndėrsa tani dha njė sqarim? Ēfarė ka ndodhur qė e detyroi Ramėn ta bėjė kėtė gjė? I vetmi ndryshim ėshtė se nė dhjetor 2015 u miratua nė Kuvend ligji i dekriminalizimit, i cili ndėr tė tjera kėrkon vetėdeklarimin nėse njė person qė mban detyra shtetėrore ka qenė i arrestuar nga Policia jashtė vendit. Nėse shikohet me vėmendje takija e Edi Ramės, vihet re qė ajo pėrmban ngjyrat e ylberit. Arsyeja ėshtė se kjo takije i pėrket njė lėvizjeje qė mbronte tė drejtat e homoseksualėve muslimanė. Lėvizje tė tilla financohen nga Sorosi qė tė bėjnė ithtarė nė emigracionin islamik nė Perėndim, duke propaganduar ato pjesė tė Kuranit qė kanė nėnkuptim pederastik, madje pedofilik, si ato qė martirėve tė Xhihadit nė Xhehnet do t’ u shėrbejnė ēuna tė vegjėl tė bukur. Takimet e kėtyre grupimeve nė fakt janė orgji me pėrdorim drogash ku abuzohet edhe me fėmijė. Njė njė orgji tė tillė u arrestua Edi Rama nė Paris.

Por nė raste tė tilla, veēanėrisht kur ka tė bėjė me emigrantė, Policia e njė vendi europian ėshtė mė e interesuar qė tė sigurojė njė informator, se tė dėnohet me burg pėr krimin e tij personi i kapur. Kėshtu qė Edi Ramės iu afrua bashkėpunimi me Policinė dhe ai pranoi tė nėnshkruajė pėr t’ u bėrė informator policor. Sigurisht qė ēdo shtet i mbron informatorėt policorė, dhe Franca, nė parim nuk ka disponim tė japė tė dhėna pėr kėtė ēėshtje, edhe nėse do t’ i kėrkohen zyrtarisht. Nė parim, shteti francez nuk mund ta shesė njė informator tė Policisė sė vet, se kėshtu ēdokush humb besueshmėrinė se do t’ i mbrohet konfidencialiteti i marrėveshjes sė bashkėpunimit me Policinė ose shėrbimet e fshehta franceze. Por, opozita shqiptare duhet tė kėrkojė, qoftė edhe duke lobuar pranė opozitės sė djathtė nė Francė, nė mėnyrė qė ta bėjė kėtė ēėshtje njė kauzė parlamentare, dhe qė kjo ēėshtje tė trajtohet si rast i veēantė pasi bėhet fjalė pėr njė person qė ėshtė bėrė kryeministėr nė vendin e tij ku tashmė e ka detyrim vetėdeklarimin e fakteve tė tilla tė sė shkuarės sė tij.

Pėr mė tepėr qė Rama nuk dėnohet sipas ligjeve shqiptare pėr atė qė u bė informator policor nė Francė. Kėshtu qė e vetmja arsye pėr tė cilėn e majta nė pushtet nė Francė, do ta mbrojė Ramėn, ėshtė se e majta franceze ka lidhje tė nėndheshme me Sorosin, ndonėse ky ėshtė person non grata nė Francė, pėr shkak tė atentatit tė tij kundėr sistemit financiar francez nė 1992./Kastriot Myftaraj

Shkruar ekskluzivisht pėr citynews.alShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi