Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

description Edi Rama s’ ka deklaruar arrestimin nga Policia Franceze në një xhami në Paris në 1994

more_horiz

Edi Rama s’ ka deklaruar arrestimin nga Policia Franceze në një xhami në Paris në 1994


A është rastësi që pikërisht në janar 2016, vetëm pak kohë pas miratimit të ligjit të dekriminalizimit në dhjetor, Edi Rama shpjegoi fotografinë e tij të famshme, e cila ka qarkulluar që në 1998, kur ai u kthye në Shqipëri nga Franca për t’ u bërë Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve? Kjo është fotografia ku Edi Rama paraqitet me një taqiyaj (takije), ose kapuç islamik në kokë, duke ngrënë makarona. Edi Rama zgjodhi për këtë emisionin humoristik të Ermal Mamaqit në Digitalb, “6 ditë pa Ermalin”.

Qëllimi ishte që çështjes t’ i jepte natyrë komike. Shpjegimin e Ramës mund ta shikoni në videon e emisionit në Youtube, nëse shkruani: 6 ditë pa Ermalin Edi Rama Pj. 1 Shpjegimi është në minutën 14. Edi Rama tha se kjo fotografi është bërë në një qytet francez në Die, ku ai përfaqësonte Shqipërinë në një festival kulturor, së bashku me shqiptarë të tjerë. Ai tha se kapuçin islamik e mbante për shkak se ishte koha kur bëhej lufta në Bosnjë dhe boshnjakët muslimanë nuk gjenin solidaritetin e duhur në Europë. “Unë jam mysliman, kjo ishte ideja e mbajtjes së kapuçit”, tha Rama. Çudia është se shumica e boshnjakëve muslimanë nuk i paraqiteshin botës me një veshje të tillë arabe si e Ramës, për të kërkuar solidaritet. Si ai visheshin vetëm një boshnjakët ekstremistë islamikë. Gjithsesi, me fjalët e mësipërme Rama pohoi atë që dihej dhe ishte thënë me kohë, se në atë kohë ai endej në Paris dhe në qytetet e tjera franceze i transvestuar si musliman me pamje arabe.

Këtë fotografi e ka publikuar i pari miku i sotëm i Ramës, Mero Baze, në gazetën e tij. Për 18 vite Rama heshti për këtë fotografi, ndërsa tani dha një sqarim? Çfarë ka ndodhur që e detyroi Ramën ta bëjë këtë gjë? I vetmi ndryshim është se në dhjetor 2015 u miratua në Kuvend ligji i dekriminalizimit, i cili ndër të tjera kërkon vetëdeklarimin nëse një person që mban detyra shtetërore ka qenë i arrestuar nga Policia jashtë vendit. Nëse shikohet me vëmendje takija e Edi Ramës, vihet re që ajo përmban ngjyrat e ylberit. Arsyeja është se kjo takije i përket një lëvizjeje që mbronte të drejtat e homoseksualëve muslimanë. Lëvizje të tilla financohen nga Sorosi që të bëjnë ithtarë në emigracionin islamik në Perëndim, duke propaganduar ato pjesë të Kuranit që kanë nënkuptim pederastik, madje pedofilik, si ato që martirëve të Xhihadit në Xhehnet do t’ u shërbejnë çuna të vegjël të bukur. Takimet e këtyre grupimeve në fakt janë orgji me përdorim drogash ku abuzohet edhe me fëmijë. Një një orgji të tillë u arrestua Edi Rama në Paris.

Por në raste të tilla, veçanërisht kur ka të bëjë me emigrantë, Policia e një vendi europian është më e interesuar që të sigurojë një informator, se të dënohet me burg për krimin e tij personi i kapur. Kështu që Edi Ramës iu afrua bashkëpunimi me Policinë dhe ai pranoi të nënshkruajë për t’ u bërë informator policor. Sigurisht që çdo shtet i mbron informatorët policorë, dhe Franca, në parim nuk ka disponim të japë të dhëna për këtë çështje, edhe nëse do t’ i kërkohen zyrtarisht. Në parim, shteti francez nuk mund ta shesë një informator të Policisë së vet, se kështu çdokush humb besueshmërinë se do t’ i mbrohet konfidencialiteti i marrëveshjes së bashkëpunimit me Policinë ose shërbimet e fshehta franceze. Por, opozita shqiptare duhet të kërkojë, qoftë edhe duke lobuar pranë opozitës së djathtë në Francë, në mënyrë që ta bëjë këtë çështje një kauzë parlamentare, dhe që kjo çështje të trajtohet si rast i veçantë pasi bëhet fjalë për një person që është bërë kryeministër në vendin e tij ku tashmë e ka detyrim vetëdeklarimin e fakteve të tilla të së shkuarës së tij.

Për më tepër që Rama nuk dënohet sipas ligjeve shqiptare për atë që u bë informator policor në Francë. Kështu që e vetmja arsye për të cilën e majta në pushtet në Francë, do ta mbrojë Ramën, është se e majta franceze ka lidhje të nëndheshme me Sorosin, ndonëse ky është person non grata në Francë, për shkak të atentatit të tij kundër sistemit financiar francez në 1992./Kastriot Myftaraj

Shkruar ekskluzivisht për citynews.al
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi